Sinema

Karantina Günlerinde Yapılabilecek 5 Aktivite

Son zamanlarda tüm dünyanın yaşamakta olduğu pandemi süreci hayatı büyük anlamda değiştirdi. Herkes için yeni normallerin ortaya çıktığı, insanların sevdikleri korumak için karantina uyguladığı bu günlerde evde yapılabilecek etkinliklere çok fazla ihtiyaç duyuluyor.

Karantina sebebiyle sosyal hayat biraz kısıtlanmış durumda olduğu için pek çok insan bu süreçte nasıl eğlenip nasıl verimli vakit geçirebileceği konusunda araştırmalar yapıyor. Karantinada yapılabilecek aktiviteler belirlenerek daha verimli vakit geçirilebilir ve bu süreç daha kolay atlatılabilir. Bu yazıda karantina günlerinde yapılabilecek 5 aktivite önerisinde bulunacağız.

Karantina Günlerinde Yapılabilecek 5 Aktivite
Karantina Günlerinde Yapılabilecek 5 Aktivite

Karantina Günlerinde Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Çoğu insan için yeni bir süreç olan karantinayı daha keyifli ve verimli geçirmek mümkün. Karantinayı büyük bir fırsat olarak görmek ve değerlendirmek gerekir. Karantinada normal yaşantımızdan daha fazla zamana sahip olduğumuzu düşünebiliriz. Karantina şartlarında kontrolü büyük oranda bizim elimizde olan bu zamanı doğru değerlendirmek ilerleyen zamanlar için aşama kaydetmeye fayda sağlar.

Karantinada yapılabilecek aktiviteleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Daha önce izlemeyi ertelediğiniz dizi ve filmler için tam sırası. Bu dönemde izlemeyi planlayıp bir türlü vakit ayıramadığınız dizi ve filmleri izleyebilirsiniz.
  • Çeşitli online kurslardan ilginize ve yeteneklerinize uygun bir online kursa katılabilirsiniz.
  • Zaman ayıramadığınız hobilerinizle daha fazla ilgilenerek daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.
  • Daha önce oluşturduğunuz okuma listeniz varsa listedeki kitapları sırayla okuyabilirsiniz.
  • Yeni yemek tarifleri deneyerek damak zevkinize yeni lezzetler ekleyebilirsiniz.
  • Yeni bir dil öğrenerek farklı kültürleri tanıyabilir aynı zamanda kariyer hayatınızda daha donanımlı hale gelebilirsiniz.
  • Arkadaş çevrenizle online görüşmeler yaparak iletişim kurabilir hatta online oyunlar oynayarak birlikte vakit geçirebilirsiniz.
  • Evde tamiratı bekleyen eşyaları veya evin kısımlarını onararak bu işlerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ailenizle birlikte yapboz, satranç gibi oyunlar oynayarak karantina sürecinde eğlenceli ve sosyal vakit geçirebilirsiniz.
  • Kişisel bakımınızı atlamayarak bakım rutininizi uygulamaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda egzersiz yaparak evde geçirilen vakti daha hareketli geçirebilirsiniz.

Bu ve daha fazla aktivite karantina sürecinde neler yapacağımızı şekillendirir. Sürecin iyi yönetilmesi ve herkesin yaşamakta olduğu bu süreci iyi değerlendirmesi adına yukarıda sıraladığımı aktivitelerden 5 tanesini kendi içinde değerlendirelim.

Karantina Sürecinde Yeni Bir Dil Öğrenmek

Küresel anlamda oldukça zor dönemlerden geçtiğimiz karantina günlerinde sosyal izolasyona önem vererek evde daha çok vakit geçiriyoruz. Durum böyle olunca evde yapılabilecek aktiviteler için iyi bir öneri olan dil öğrenmeyi listemize ekleyebiliriz. Dil öğrenerek hem daha donanımlı hale gelip hem de o dildeki kültür ögelerini öğrenebiliriz.

Dil öğrenmek için online kurslardan yararlanabilmenin yanında ücretsiz birçok mobil uygulamayı da telefonlarınıza indirerek günlük olarak çalışabilirsiniz. Öğrenmekte olunan dili geliştirmek için o dili öğrenen veya konuşan insanlarla online görüşmeler yaparak daha verimli vakit geçirebilirsiniz.

Yeni Yemek Tarifleri Deneyerek Karantinayı Keyifli Hale Getirmek

Karantinada yeni yemek tarifleri deneyerek farklı kültürlerin yemeklerini evinizde uygulayabilirsiniz. Bireysel olarak yeni tarifler deneyebilmenin yanında bunu ailenin diğer üyeleri ile mutfağa girerek daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Mutfakta adeta bir grup çalışması yaparak daha önce tatmadığınız birçok tarifi tarif listenize ekleyebilirsiniz.

Karantina sonrası öğrendiğiniz tarifleri arkadaş çevrenizi davet ederek onlara da tattırma imkanına sahip olursunuz. Alışılmış lezzetlerin dışına çıkmayı seven bir yapıya sahipseniz tariflere dünya mutfağından lezzetleri deneyerek başlayabilirsiniz.

Karantina Günlerinde Yapılabilecek 5 Aktivite
Karantina Günlerinde Yapılabilecek 5 Aktivite

Zaman Ayırmakta Zorlanılan Hobiler İçin Tam Sırası

Çok sevdiğiniz fakat istediğiniz bollukta zaman ayıramadığınız için ertelediğiniz hobileriniz varsa karantina dönemi onlarla ilgilenmeniz için tam sırası diyebiliriz. Karantina sürecinde de günlük rutininizin dışında kendinize ayırdığınız sosyal zamanınız varsa bu zaman diliminde hobilerinize yönelebilirsiniz.

Hobiler, kişilerin yapmaktan keyif aldığı aktiviteler olduğu için kendinizi daha çok mutlu etmek imkanı da sunar. Bu dönemde ruhsal anlamda daha güçlü olabilmek adına yardımcı olur. Yeni hobiler öğrenmek de iyi bir seçenektir.

Karantinada İzlenmek İstenen Dizi Ve Filmlere Zaman Ayırmak

Karantina günlerinin zorluğundan bir nebze uzaklaşabilmek adına yeni dizi ve filmler keşfederek bir liste oluşturabilir ve sırayla izleyebilirsiniz. Daha önceden planlayıp bir türlü izleyemediğiniz filmler için de karantina günlerinin uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Arkadaşlarınızla anlaşarak birlikte aynı filmi izleyebilir daha sonra film hakkında sohbet edebilirsiniz. Oldukça geniş bir perspektife sahip aktivitelerden biri olarak sayabileceğimiz bu aktivite için birbirinden farklı dizi ve filmleri kısa bir araştırma yaparak listeleyebilirsiniz.

Karantinada Günlük Egzersiz Ve Bakım Rutini Oluşturmak

Günlük egzersiz rutini ile evde kısıtlı olan hareket düzeyini daha yukarılara taşıyabilirsiniz. Fiziksel sağlığınızı korumanıza ve daha iyi hissetmenize olanak sağlayan egzersizler ile daha kaliteli bir gün geçirebilirsiniz.

Karantina Döneminde Mutlaka Yapılması Gerekenler

Karantina insanların birçoğu için farklı yönlerden kısıtlayıcı bir dönem olarak değerlendirilebilir. Kısıtlı hareket imkanı sunan evlerde az hareket etmek olumsuz etkiler ortaya çıkarır. Bunların önüne geçmek için düzenli bir egzersiz rutini mutlaka oluşturulmalıdır.

Kişisel bakım rutini oluşturmak da daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda güne başlarken gününüzün nasıl geçeceğini planlamak zamanı daha iyi yönetmenize fayda sağlar. Beslenme düzeninize dikkat ederek bu dönemi daha iyi geçirebilirsiniz.

Gün Sonunda Günü Değerlendirmenin Önemi

Gününüzü planlayarak tamamladığınızda gün sonunda günü nasıl geçirdiğinizi değerlendirmeniz ertesi gün yapacaklarınıza ışık tutar. Önünüzdeki günlerin nasıl geçmesi gerektiğini planlamanıza yardımcı olacak gün değerlendirmesini yaparak daha verimli hale getirebilirsiniz.

Gün değerlendirmesi yanlış yaptığınız, zamanı nasıl kullandığınız, neleri yapsanız daha iyi geçirebileceğiniz gibi sorulara cevap vermenize yardımcı olur. Karantina süreci herkes için alışılmadık bir süreci ifade ettiği için bireysel olarak bunu kavrayarak kendiniz için en iyi aktiviteleri yapıp kişisel anlamda gelişim fırsatı sunar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu