Ekonomi

Koronavirüsün İkinci Dalgası Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?

Yatırım yapmak isteyen kişiler veya elinde altı birikimi olan kişilerin en merak ettiği soru koronavirüsün ikinci dalgası altın fiyatlarını etkiler mi sorusudur. Piyasalarda son yıllarda gerçekleşen ani değişimler nedeniyle insanların piyasada gerçekleşecek olan olası etkileri merak etmesi gayet normal. Özellikle koronavirüs nedeni ile piyasada ani değişiklerin yaşanması olasıdır. Geçtiğimiz haftalara oranla %3 oranında değişiklik meydana geldi. Bu oran yıllık bazda bakıldığında aslında büyük bir oran. Bu dönemde 2. dalga koronavirüsün tekrardan piyasayı etkileyeceği yönünde açıklamalar yapılıyor.

Koronavirüsün İkinci Dalgası Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?
Koronavirüsün İkinci Dalgası Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?

Koronavirüs ve Ekonomi Piyasası

Hem altın piyasasında hem döviz kurunda yılın başından beri %70 oranında artış meydana geldi. Bunun nedeni koronavirüs ve dünyada meyana gelen savaşlar ve siyasi krizlerdir. Siyasi anlaşmazlıklar ve krizler altın piyasasını inanılmaz derecede etkilemeye devam ediyor. Aylık bazda altın piyasasına bakıldığında, istatistikler bizlere, altının değişim periyodunun dengesiz olduğunu göstermektedir. Geçen haftalarda 870 TL olarak işlem gören çeyrek altın şuan itibari ile 770 TL ile işlem görüyor.

Altında Ani Değişmeler Yaşanıyor

Altın, koronavirüs ve siyasi çatışmalar nedeni ile dengede duramıyor. İstatistiklere bakıldığında özellikle koronavirüsün 1. dalgası sırasında bir artış meydana geldi. Siyasilerin koronavirüs aşısı hakkında olumlu olan açıklamaları sayesinde son dönemlerde bir dinginleşme meydana geldi. Fakat koronavirüse yakalanmış olan kişilerin sayılarında meyana gelen artıştan dolayı giderek altın piyasası yeniden değişmeye başlıyor. Bu değişmelerin vaka sayılarının artışı ile yasakların meydana gelmesinden sonra daha da dikleşeceği tahmin ediliyor.

2020 Yılı Altında Gerçekleşen Değişmeler

2019 Yılının kasım ayında koronavirüsün ortaya çıkması sıralarında çeyrek altın 520 TL ile işlem görüyordu. Fakat ilerleyen süreçte vakaların ölümleri ile beraber ülkeler bazı sıkı önlemler almak mecburiyetinde kaldılar. Bunun yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen savaşlar ve ABD-Çin mücadelesi de büyük bir ekonomik bunalım meydana getirdi. Sıkı önlemler ile beraber 2019 yılında 500 TL seyrinde devam eden altının çeyrek fiyatı aniden 850 TL seviyesine ulaşarak rekor kırdı. 2. Dalganın ortaya çıkması ile beraber altının fiyatının artması bekleniyor.

Döviz Kuru ve Altın İlişkisi

Son yıllarda gelişen ekonomik bağıntı nedeniyle iki piyasada da meydana gelen değişimler birbirini etkiliyor. Döviz kurunda meydana gelen değişimin altına olan etkisi genellikle kur olarak para birimlerinin altına oranla ölçülüyor olmasıdır. Merkez bankasının verdiği faiz kararları ile döviz kurları değişime uğrar. Fakat bu döviz kurunda meydana gelen gelişim aynı şekilde altın piyasasında da değişimlerin olmasına neden oluyor. Yani koronavirüs her iki piyasaya da eşit şekilde etki ediyor.

Altına Yapılan Yatırımların Yıllık Değişmeleri

Altın yatırımları son yılda yatırım yapan kişilerin yüksek oranda kar elde etmelerini sağladı. Koronavirüs önlemlerinin piyasayı durdurması nedeniyle altın piyasası birden harekete geçti. Özellikle yastık altında altını olan kişiler bu durumdan faydalandı. Yıllık bazda bakıldığında altının %70 oranını bile geçen bir değişimi söz konusudur. Önlemler arttırıldığında özellikle üretim yavaşlar ve talep giderek artmaya başlar. Artan talepler paraların giderek değerinin artmasına neden olur. Para ve talep değerinin artması ile beraber altın piyasasında da dikey bir ivme oluşası gayet mümkündür.

Koronavirüsü ve Dünya Piyasası

Dünya piyasası Amerika merkezli olarak hareket ediyor. Özellikle New York borsasında meydana gelen yıkımlar ve gerilemeler tüm dünyada etki yaratıyor. Etkileri her yerden hissedilen bu borsalarda 2019 yılında büyük bir değişiklik meydana geldi. Virüsün yarattığı şok tüm piyasalarda şiddetli bir şekilde hissedildi.

Hindistan, Çin, Endonezya ve Hollanda haricinde nerdeyse tüm dünya devletlerinin ekonomilerinde gerilemeler yaşandı. Türkiye’nin ekonomisinde de büyük oranda değişiklik oluştu. 850 milyar dolar civarında olan GSYİH koronavirüsün etkisiyle 720 milyar dolar seviyesine geriledi. Bu durum Türkiye ekonomisinin birden onlarca yıl geriye gitmesine neden oldu.

Gelecek Yıllara Altın Fiyatlarında Nasıl Değişiklikler Olabilir?

  1. Dalga koronavirüs ile beraber şuan sakin şekilde olan altın piyasasının tekrardan dik bir şekilde hareket edeceği düşünülüyor. Bunun temel nedeni ülkelerin uygulamaya başladığı kısıtlamalar ve ekonomi piyasasında yaşanan durgunluktur. Durgunluk ile beraber 2019 yılının sonundan 2020 yılının sonuna kadar ortalama olarak %70 oranında bir artış söz konusu oldu. Ekim ayının ortasından itibaren altın piyasası dinginleşti. Fakat yeniden ortaya çıkan kısıtlamalar nedeniyle yeniden bu durumun değişeceği düşünülüyor.
    Koronavirüsün İkinci Dalgası Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?
    Koronavirüsün İkinci Dalgası Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?

Altın Mı Döviz Mi?

Altın piyasası ve döviz kuru birbiri ile bağlantılı olan iki alanı oluşturuyor. Döviz kurunu altından bağımsız olarak düşünmek yanlış olur. Yıllık bazda elde edilen kar oranlarına bakıldığında da elde edilen toplam karın neredeyse aynı oranda olduğu görülmektedir. Ayrıca değişen dünya ekonomi piyasası içerisinde paraların kur olarak işlemlerinin bir çoğunun altın üzerinden hesaplanıyor olması nedeniyle, bu bağlantı normal karşılanıyor. Altın veya döviz yatırımlarını ayırt etmek yanlıştır. Yani yatırımların her iki çeşidi de kar elde etmeye olanak sağlıyor.

İkinci Dalga Koronavirüs ve Piyasa Etkilerinin Yıllık Bazda Değişimi

Yıllık bazda bakıldığında altın piyasasında iki kattan daha fazla bir değişim meydana geldi. Özellikle koronavirüsün patlak vermesinden hemen sonra tüm ülkelerin içine kapanmasından dolayı altın piyasası birden boğa piyasasına geçiş yaptı. 2019 yılının kasım ayında artışa başlayarak ilk defa tarihte bu kadar uzun süre boyunca dik olarak hareket etmeye devam etti. Şu an ise duraklama piyasasına geçiş yaptı. Yaklaşık olarak 2 ay kadar 850 TL seviyesinde işlem gördü. Şu an ise önlemlerin gevşemesi ile beraber 760 TL olan altın, 2. dalga ile beraber yeniden artışa geçecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu