Teknoloji

Milli Elektrikli Tren Seti İçin Tarih Verildi

4 Mart 2020 tarihinde, Resmi Gazete aracılığı ile yayımlanmış olan ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeni kurulmuş olan TÜRASAŞ yani Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş.’nin önderliğinde toplanan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları katılım şirketlerinden biri olan Türkiye Vagon Sanayi A. Ş. (TÜVASAŞ) tarafından, Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan fabrikada üretimine başlanan Milli Elektrikli Tren Seti’nin raylara çıkacağı zaman ile ilgili tarih verildi.

Milli Elektrikli Tren Seti İçin Tarih Verildi
Milli Elektrikli Tren Seti İçin Tarih Verildi

Ne Zaman Raylara İnecek?

Açıklanan tarihte, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümünde raylara inmiş olacağını bildirdiler. Yerli olanaklar ile üretilen ve ilk adımda da 3 set olarak demir yoluna indirilecek olan Milli Elektrikli Tren Seti’nin bütün gözleri üzerinde toplayacağı düşünülmektedir. Şubat ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verilen açıklamada da, Milli Elektrikli Tren Seti’nin 29 Mayıs’ta raylarda test edileceği bilgisi verilmiş olup, aynı zamanda yine bu yıl Eylül ayında da vatandaş tarafından kullanıma başlanacağını da dile getirmişti.

Milli Elektrikli Tren Seti Özellikleri

Milli Elektrikli Tren Seti, saatte 160 kilometreye ulaşabilen bir tren olarak ve tam 5 set halinde üretilmeye başlanmıştır. Gövdesi alüminyumdan üretilmiş olup bu anlamda üretilen ilk tren olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda şehirlerarası seyahate de uygun olarak tasarlanmıştır. Engelli yolcular için de ihtiyaçlara cevap verebilecek şeklinde ayarlanan tasarımı ile gönülleri fethetmektedir.

Üretimde Geri Sayım

Milli Elektrikli Tren Seti üretimine bu yıl başlanacağı verilen bilgiler arasındaydı. Raylı araç sistemlerinin vatandaş tarafından ve yük taşımacılığı konusunda hem daha ekonomik hem de çok yönlü ilerlemesi ile birlikte daha fazla kullanıldığı bilinenler arasındaydı. Türkiye de bu yıl kendi milli elektrikli tren üretimini gerçekleştirdi. Milli Elektrikli Tren testlerinde sağlıklı sonuçlar alınması ile 2020 yılı bitmeden üretimine başlanacağı bildirilmişti.

Bu anlamda kurulan TÜRASAŞ, amaçlarını arasında yerli sanayinin araştırma ve geliştirme sürecinin hızlandırılması, kaliteli ve verimli bir çalışma ile tasarım ve üretim yetkinliklerinin geliştirilmesi konusunda, raylı sistemlerin imalatı ile birlikte aynı zamanda bakım ve onarımının iyi bir şekilde yapılması amaçları üzerine temel alınarak ekonomiye atılmıştı. Bu anlamda TÜRASAŞ önderliğinde üretilen Milli Elektrikli Tren Setleri’nin, Türkiye içerisinde hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarında kullanılması kararı verilmişti.

Yükselen Teknoloji

Türkiye artık, raylı sistemler konusunda kendini geliştirmiş bir ülke olup, raylı sistemlerde kullanılacak araçların yapımını kendi fabrikaları bünyesinde tamamen eldeki olanaklar kullanılarak üretebilecek seviyeye gelmiştir. Bu ülkemiz için büyük bir gurur olmak ile birlikte diğer alanlarda da yerli üretimlerin artacağı yönünde sinyallerin farkına vardırmıştır. Yerli üretim ile birlikte hem dış ülkelere geliştirilen alanlarda muhtaç kalınmaması hem de kendi yerli üretimimizi destekleyecek adımların oldukça emin bir şekilde atılması konusunun üzerinde ekseriyetle durulmaktadır.

Gurur Tablosu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, milli elektrikli trenin nerden bakılırsa bakılsın bir gurur tablosu olduğunu vurgulamıştır. Devamında ise geçmişten başlayarak bu güne nasıl gelindiğini anlatarak; alüminyum gövde üretiminin, boyama ve kumlama tesislerinin, Türkiye’nin raylı sistemler alanında bu güne gelinmesinde büyük rolü olduğunu dile getirmiştir. Trenin şehirlerarası seyahatlere uygun olarak tasarlandığını ve dışarıdan getirtilen benzer trenlere göre %20 daha az ve uygun maliyet ile üretilebildiğini söylemiştir.

Aynı zamanda da, bu trenin üretimindeki ve tasarımındaki yerlilikten oldukça memnun olduğunu dile getirmiş, ve tedarikçiler ile iyi bir güç ve sinerji yakaladığını söylemiştir. Ayrıca; milli elektrikli tren seti ile gelişen yerli üretim ekosisteminin de Türkiye’nin çoğu alanında göstereceği yetkinliklerden söz edip bununla ciddi anlamda gurur duyduğunu gözler önüne sermiştir.

Milli Elektrikli Tren Seti İçin Tarih Verildi
Milli Elektrikli Tren Seti İçin Tarih Verildi

Milli Elektrikli Tren Seti Sistemi

Milli elektrikli tren setinde; mekanizmanın bazı kontrol ve izleme sistemi, cer sistemi gibi özellikleri Aselsan ile birlikte geliştirilmiştir. Aselsan’ın da yerli bir sanayi olması ve birlikte geliştirilen alt sistem, donanım, algoritma ve yazılım içeriğinin de bu anlamda ilk olduğu belirtilenler arasındadır.

Yerli firmalardan tedarik edilen bazı sistemler aşağıda sıralanmıştır:

  • İklimlendirme sistemi
  • Boji şaseleri
  • İç giydirme
  • Aydınlatma sistemi
  • Vakum tuvalet sistemi

Yukarıda verilen sitemler ve daha 30 kadar komponentin tedariki yerli firmalardan sağlanmıştır. Bununla birlikte ilk setteki yerlilik oranının yüzde 60 oranında olduğu belirlenmiştir. Fakat yapılan açıklamalara göre ise; milli elektrikli tren seri üretimine geçilmesi ile birlikte yerlilik oranının yüzde 80’e kadar çıkarılabileceği aktarılmıştır.

Hızlı ve Yüksek Hızlı Tren Üretimi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise; milli trenin 2020 yılı sonlarında raylara indirilip kullanılmaya başlayacağı yönünde açıklamaları ile birlikte aynı zamanda kısa süre sonra da yolcu taşımacılığına başlanabileceğini belirtmişti. Bakan Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin raylı sistem araçları üretme rolünün artık daha da yükseleceğini belirterek Türkiye’yi raylı sistem aracı üretiminde sözü geçer bir merkez haline getirme amaçlarını dile getirmişti.

Bakan Adil Karaismailoğlu, bu proje ile birlikte üretilen taşıma sistemlerinin hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarında özellikle kullanılabileceğini vurgulayarak, artık Türkiye’nin kendi hızlı tren ve yüksek hızlı tren üretiminin de gerçekleştirilebileceğini aktarmıştı. Bu anlamda, Türkiye’nin kendi yüksek hızlı ve hızlı tren üretimine girişmesi ile birlikte, yurt dışından ithal edilecek araçlara gerek kalmayacağını ve bu anlamda hızlı bir şekilde yükselişe geçilebildiğinin gösterildiğini dile getirmişti. Dışarıya ihtiyaç duymamak için ve artık ülke teknolojisinin çok iyi yerlere gelebileceğini de dile getiren Adil Karaismailoğlu, bu durumdan gurur duyduğunu; bu üretimde yer alan herkese ve bütün yerli üreticilere de teşekkürlerini sunduğunu belirterek ne denli bir gurur yaşadığını göstermişti.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu