Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muhabbet kuşları narin, sevimli, dış görünüşü güzel ve akıllı canlılardır. Muhabbet kuşu bakmak isteyen kişilerin bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekir. Eğer bir canlıya bakmaya karar verdiyseniz onların sağlığı, güvenliği ve yaşamından sorumlusunuzdur. Muhabbet kuşu hakkında bilmeniz gerekenler vardır. Muhabbet kuşları bilinenin aksine kafes kuşları değildir.

Çünkü doğaları ve mizaçları gereği özgür yaşama uygun canlılardır. Muhabbet kuşları Avusturya’ya ait bir kuş çeşididir ve genellikle Avusturya ormanlarında özgür olarak yaşarlar. Muhabbet kuşlarının hem Amerika hem de İngiltere’ye ait türleri var. Amerika’ya ait olan muhabbet kuşları görünüş olarak daha naif ve kibardır. Ancak İngiltere’ye ait muhabbet kuşlarının görünüşü biraz daha kaba ve belirgindir. Muhabbet kuşları ortalama olarak 5 ila 10 yıl yaşarlar.

Bir muhabbet kuşu genel olarak 30 ila 35 gram arasında bir ağırlığa sahiptir. Muhabbet kuşlarının cinsel olgunluğa gelme süreleri yaklaşık 5 ila 6 ayı bulabilir. Muhabbet kuşları için kafes seçerken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü yanlış seçilen bir kafes muhabbet kuşunun sağlık sorunlarına yakalanmasına ve kendisini mutsuz hissetmesine neden olabilir. Muhabbet kuşu doğası gereği özgürlüğü seven bir kuştur ve bu nedenle muhabbet kuşu için seçilen kafes oldukça geniş ve büyük olmalıdır.

Muhabbet kuşu kafes içerisinde rahat hareket edebilmeli, kafes içinde uçabilmeli ve kanatlarını rahatça hareket ettirebilmelidir. Kafesin sağlamlığına ve güvenilir oluşuna dikkat etmeniz gerekir. Kafesi koyacağınız yerde önemlidir çünkü muhabbet kuşları için doğal ışık gerekir.

Muhabbet kuşları için bilmeniz gereken bir diğer önemli konu ise kesinlikle beslenmedir. Muhabbet kuşlarının beslenmesi oldukça önemlidir. Muhabbet kuşları gün içerisinde zamanında ve doğru bir şekilde beslenmesi gerekir. Muhabbet kuşları yalnızca tohum türü yiyecekler ile beslemek yanlıştır. Yetişkin bir muhabbet kuşu yeşil yapraklar, sebzeler ile de beslenebilir. Muhabbet kuşunu beslemenin yanı sıra suyu da önemlidir. Suyu her daim temiz olmalıdır. Bittiğinde hemen doldurmaya özen gösterin.

Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muhabbet Kuşu Özellikleri Nedir?

Muhabbet kuşları birçok kuşa nazaran evlerimizde kafeste yaşayabilen kuş türlerindendir. Muhabbet kuşları oldukça sevimli ve tatlı canlılardır. Muhabbet kuşlarının özelikleri şunlardır;

  • Muhabbet kuşlarının yaşam süresi ortalama 5 ila 10 yıldır.
  • Yetişkin bir muhabbet kuşu 30 ila 40 gram ağırlığındadır.
  • Muhabbet kuşları tatlı, sevimli, akıllı ve cana yakın kuşlardandır.
  • Muhabbet kuşları ilerleyen zamanda sizinle iletişim kurabilir. Hatta onunla konuşursanız bir kaç tane kelime söyleyebilir.
  • Muhabbet kuşları hassas canlılardır. Onlara dokunurken daha dikkatli ve özenli olmalısınız.
  • Muhabbet kuşlarının sayısız türde renkleri vardır.
  • Muhabbet kuşunun erkeğinin burunları mor veya pembedir. Dişi muhabbet kuşlarının burun renkleri beyazdır.
  • Muhabbet kuşları cinsel olgunluğa 6 ila 7 ay içerisinde ulaşır.

Bu tatlı ve cana yakın canlıları gelin daha yakından tanıyalım.

Muhabbet Kuşu Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Evde bakımını üstlendiğiniz bu tatlı canlılar oldukça hareketli ve kıpır kıpır renkli kuşlardır. Muhabbet kuşlarının ana vatanı Avusturya’dır. Rengarenk birbirinden farklı türü ile özgürlüğe düşkün canlılardır.

Peki bu minnoş canlıların evde bakımı nasıl yapılır? Avusturya’nın özgür kuşları ülkemizde evcil hayvan olarak kafeslerde bakılıyor. Muhabbet kuşlarının isimleri çift halinde yaşadıkları ve birbirleri ile muhabbet ederek yaşadıkları için muhabbet kuşu olarak isimlendirilmiştir. Muhabbet kuşları tek olarak yaşamazlar ve genellikle sürüler halinde yaşarlar. Muhabbet kuşuna evde bakacaksanız ve tek bir muhabbet kuşu bakacaksanız mutlaka ona ilgi göstermeli ve sevginizi ondan esirgememelisiniz.

Muhabbet kuşları bir süre sonra birlikte yaşadıkları ev sahibine alışır ve aile olarak görmeye başlar. Sahiplerini gördükleri zaman mutlu oldukları için sesler çıkarırlar. Hatta onunla muhabbet ederseniz size bir kaç tane kelime söyleyebilirler. Bunu yanı sıra ilgisiz bırakıldığında ciddi anlamda sağlık problemleri yaşarlar.

Muhabbet kuşları özgür olarak yaşamayı sevse de evde kafesin içinde de güzel bakıldığında da kafeste yaşamayı de seveceklerdir. Muhabbet kuşlarının ortalama ömrü 5 ila 10 yıldır. Ancak bakımı iyi yapılmadığı taktirde ömürleri daha da kısalabilir.

Muhabbet kuşunun bakımı için öncelikle rahat edebilecekleri bir kafes alarak başlamalısınız. Kafesin geniş olmasına dikkat edin. Muhabbet kuşları hassas ve narin yapıda olan canlılardır. Bu nedenle aşırı soğuk ve aşırı sıcak ortamlarda yaşamaları uygun değildir. Yem seçerken yemin kalitesine özen gösterin.

Beğenmedikleri taktirde verdiğiniz yemi yemeyeceklerdir. Kafes içerisinde mutlaka gagalarını daha iyi hale getirebilmeleri için gaga taşı bulundurun. Muhabbet kuşu için önemli olan sudur. Kuşların bağırsak florası hassas olduğu için mutlaka çeşme suyunu önceden bekletmeye özen gösterin. Muhabbet kuşlarının sağlığı için kafeslerinin altına koyduğunuz gazete, kağıt değiştirmeye özen gösterin. Muhabbet kuşu alırken tek değil çift halinde almaya özen gösterin.

Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Muhabbet Kuşu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Muhabbet Kuşu Fiyatları Ne Kadar?

Muhabbet kuşu almaya karar veriyseniz fiyatı cinsine, büyüklüğüne ve yaşına göre fiyatı değişiyor. Muhabbet kuşlarının fiyatı 100 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatı etkileyen en büyük faktör muhabbet kuşunun türü oluyor. Ülkemizde muhabbet kuşlarının fiyatı tek almak isterseniz 50 TL ile 600 TL arasında değişir. Çift şeklinde muhabbet kuşu olmak isterseniz 100 TL ile 2000 TL arasında değişim gösterir.

Yavru Muhabbet Kuşu Hangi Mamayı Yer

Yavru muhabbet kuşları doğdukları ilk zamanlarda yem yemezler. Uzun süre yeme veya mamaya ihtiyaç duymazlar. Muhabbet kuşu yavrusu annesi tarafından beslenmeye ihtiyaç duyar. Muhabbet kuşu doğumundan yaklaşık 1 aya kadar mama veya yem yemezler. Bu zaman geçene kadar yavru muhabbet kuşları anneleri tarafından beslenirler. 1 ay gibi bir süre geçtiği zaman yavru muhabbet kuşları kabuklu yem veya kabuksuz yem yiyebilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu