Hayvanlar Alemi

British Shorthair & British Longhair Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın en yaygın kedi cinsi olan British Shorthair & British Longhair özellikleri ve bakımı ayrıntılı öğrenildikten sonra kolayca uygulanabiliyor. Özgün tüy rengine sahip bu kedi cinsi birçok iyi özelliği kendinde barındırıyor.

Sevimli, cana yakın, çocuklarla oyun oynayan aynı zamanda kendi kendine de vakit geçirebilen bir tür. Bir yerde uzanıp saatlerce keyfine bakabilir. Kendini sevdirmekten hoşlanır ve evde olmak, güvende, sıcak ve sevgi dolu bir yuvada olmak en sevdiği şeydir.

Sevilen ve doğru bakım verilen British Shorthair & British Longhair cinsi kedi ailesi ile beraber uzun yıllar mutlu ve keyifli yaşar ve sağlıkla büyür.

British Shorthair & Longhair Özellikleri ve Bakımı
British Shorthair & Longhair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair & British Longhair Özellikleri Nedir?

İngiltere’nin eski kedi cinlerinden biri olan bu sevimli kedi türü ile ilgili bakım rutini, cana yakınlığı hatta hastalığa karşı olan bağışıklık sistemi ile ilgili bile onlarca özellik sayılabilir.

  • British Shorthair & British Longhair iç ve dış mekanda yaşamaya elverişli bir türdür.
  • Sevecen, arkadaş canlısı, sosyal etkileşimi seven kedileridir.
  • Pofuduk tüylerin etkisiyle yuvarlak ve geniş yüz hatlarına sahiptir.
  • Kulakları diğer kedi türlerine oranla küçüktür.
  • Gözleri büyüktür ve çeşitli renklerde olabilir.
  • Uzun kuyruk yapısına sahiptir ve kısa olsa da güçlü bacakları vardır.

Kürkü renklerinden dolayı yoğun gözükür. Gri ve mavi rengi daha çok görürüz. Duman rengi, açık kahverengi, vizon rengi, beyaz vs. renklerde de görülür.

British Shorthair & British Longhair Bakımı Nasıl Yapılır?

Her canlıda olduğu gibi British Shorthair & British Longhair kedi cinsi de özel bakım isteyen bir kedi türüdür. Kendine özgü özellikleri olduğu için bakımında dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Bunların başında tüy bakımı geliyor.

Uzun ve yoğun tüylere sahip olduğu için sık sık tüylerin taranması gerekiyor. Taranma bakımının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Haftada en az 2 kez taranmalıdır. Bu kedi türü dinlenmeyi sevdiği için tarama işlemini yapmak kolay oluyor. Hatta doğru zamanı yakaladığınızda kısa sürelerde de olsa günlük tarama fırça ile tarama yapmak faydalı olur. Böylece tüylerinin karışması önlenir ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Hareket konusunda yavaş olan bu kediler daha sakin ve uysal karakter özelliğine sahiptir. Bu bir yandan eve uyumunu artırırken bir yanda da bazı fiziksel sorunlara sebep olabiliyor. Hareketlerinin az olmasının sebep oluğu kas ve iskelet sistemine bağlı olabilecek sorunları önlemek gerekir.

Bunun için de eve çeşitli oyuncaklar, yüksek tünekler alınabilir. Bu eşyalar sayesinde gün içinde daha fazla hareket şansı tanınır. Ayrıca beslenme konusunda da dikkatli olmak gerekir. Hareket repertuarı az olduğu için besin porsiyonlarını iyi ayarlamak önemlidir.

Porsiyonlarını az tutmak aşırı kilo alımının önüne geçmek için önemlidir. Yediği öğünlerde muhakkak protein olmalı. Böylece sağlığını daha uzun süre yüksek bağışıklıkta tutmak kolay olur.

British Shorthair & British Longhair Fiyatları Ne Kadar?

Özel bir kedi türü olan British Shorthair & British Longhair sevimliliği, cana yakınlığı ve uyumlu hali ile göz dolduruyor. Böyle olunca dünya çapında çokça tercih ediliyor. Sahip olmak isteyen çok fazla kişi var.

Evinde çocuklarına zarar vermeyecek ve onların hoş vakit geçirecek en doğru kedi türüdür. British Shorthair fiyatı da bu olumlu özelliklerine doğrultusunda değişiklik gösteriyor. Kesin bir şey söylemek pek mümkün değil.

Alınacak kedinin sahip olduğu özellikler değişebilir. En önemli kriter saf kan olmasıdır. Ortalama bir rakam söylemek gerekirse 1.500 – 7.000 TL aralığında demek uygun olur. Fiyat zamanla, değişen kura göre ve aileye göre değişiklik gösterebilir.

British Shorthair & Longhair Özellikleri ve Bakımı
British Shorthair & Longhair Özellikleri ve Bakımı

Yavru British Shorthair & British Longhair Hangi Mamayı Yer

Bir kedi sahiplenirken istenilen yaşta sahiplenilebilir. Ama en doğrusu yavru iken sahiplenmektir. Yavru iken sahiplenildiğinde kedi hem ailesine daha kolay uyum sağlar hem de yuvasını benimser.

Küçük yaşlarından beri sahip olunan kedinin huyları daha iyi bilinir ve eğitilmek istenen noktalar varsa daha kolay olur. En önemlisi de beslenme konusunda küçük çağlarından beri kontrol sahibinde olur. Küçüklüğünden iyi beslenen kedi yetişkinliğinde de daha az hastalığa yakalanır. Yakalandığı hastalığı da kolayca atlatır.

Beslenme konusunda ilk söylenecek şey yemek artıklarından uzak tutmak olacaktır. Çünkü British kediler sindirim sistemi hassas canlılardır. Sahibinin tükettiği besin hayvanın ihtiyaçlarını karşılamaz.

Onun sindiremeyeceği maddeler içerebilir. Farkında olunmasa da kedi bu durumdan kötü etkilenir. Her ne kadar maması dışında gıdaları yemeye istekli olsa da uzak tutmayı başarmak en önemli noktadır.

Yavru da olsa yetişkin de olsa dikkat edilmesi gereken noktalardan biri vitamin ve protein içeriği zengin olan mamalardır. İçeriği kaliteli mama kediyi daha sağlıklı tutar. Diş sağlığından tüy sağlığına kadar olumlu etkiler. Bunun dışında yaş mamadan ve kavanoz mamadan uzak durmak gerekir.

Çünkü bu tür mamaların kalori oranı yüksektir. Yüksek kalori de kedide hızlı kilo alımına sebep olur. Veteriner danışmanlığında kontrol olarak verilmesi daha doğru olur. Doğru bir araştırma ile doğru markalara ulaşmak mümkün oluyor.

Fakat pratik bir bilgi vermek gerekirse markaların Premium mamalarını tercih etmek doğru olacaktır. Sadece bu cins kedi için üretilen Premium mamalara ulaşmak da mümkün. Uzun süreler kediyi sağlıklı tutacaktır ve besin anlamında tüm ihtiyacını karşılayacaktır.

Yavru kedilerin beslenmesi konusunda uyarı niteliğinde söylenecek başka bir unsur da süt ile beslenmesi hakkında olacak. Paket sütün kedilere iyi geldiği bilgisi çok büyük bir yanlış bilgiyi oluşturuyor.

British Shorthair yavru kedilerde besin olarak süt kullanmaktan kesinlikle sakınılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu