Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Pahalı Kedi Cinsleri

Hayvanlar insanların hayatına renk katabilen canlılardır. Özellikle evcil hayvanların bu konuda büyük maharetlerini olduğunu söyleyebiliriz. İlginç hareketleri ve farklı özellikleri ile kimileri köpek, kimileri kedi, kimileri ise kuş gibi farklı türde evcil hayvanları beslemek ister. Bu hayvanlar arasında en ilginç olanının kediler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ani hareketleri, tahmin edilemez davranışları ile bilinen kedilerin bu özellikleri birçok kişi tarafından eğlenceli bulunur. Bu hayvanlar nankör olarak bilinseler de aslında sahiplerine oldukça bağlı ve sevecendirler. Bazı türleri sürekli oyunlar oynamayı severler.

Özellikle bir bebeğe sahipseniz kedinizin sürekli olarak onunla oynadığını görebilirsiniz. Çünkü bebeklerde kediler gibi oynamayı sever. Bu uyum ile beraber evinizin içerisinde eğlenceli anlara şahit olabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Kedi Cinsleri
Dünyanın En Pahalı Kedi Cinsleri

Pahalı Kediler

Elbette her kedi birbirinin aynısı değildir. Bazı kediler hırçın bazıları ise çok sevecen olabilir. Aynı zamanda kedilerin görünüşü de insanların sahipliği için önemli bir kriter oluyor.

Görünüşü itibariyle estetik duran ve bazı özellikleriyle diğer kedilerden ayrılan türlere sahip olmak için belli miktar ödemek gerekiyor. Bu miktarlar kimi zaman dudak uçuklatsa da bu türlerden bazılarına değdiğini görebiliriz. Peki, dünyanın en pahalı kedi cinsleri hangileridir?

İşte o kedi türlerinden en pahalılarından 10 tanesi:

  • Toyger
  • Calofornia Spangled
  • Scottish Fold
  • Mavi Rus Kedisi
  • Sfenks
  • Peterbald
  • İran Kedisi
  • Bengal Kedisi
  • Savannah Kedisi
  • Ashera

Bu türler binlerce dolar karşılığında sahiplerine teslim ediliyor.

Toyger

Küçük bir kaplana benzeyen görünüşleri ile Toyger ismini alan bu kediler, en zor bulunanlar arasındadır. Fiyatı son yıllarda 500-2000 dolar arasında değişmektedir. Sadık oluşları ve sevimli görünüşleri ile birçok kişi tarafından fazlaca tercih edilir.

Bu kediler görünüş olarak kaplana benzetilse de karakterli bunun tam tersini gösteriyor. Oldukça uysal ve yumuşak bir yapıya sahiptirler. Davranışları ile oldukça zeki olduklarını görebiliriz. Ayrıca yabancılara karşı da oldukça sevecen bir tutum sergiler. Vahşi davranışları yok denecek kadar azdır.

California Spangled Kedisi

Görünüşü itibariyle leoapar benzeyen bu kedi türü 6 farklı türün çiftleşmesi sonucunda melez bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. 6 farklı türün mısır ve güney afrika kedilerinden oluştuğu bilinmektedir. Bu kediler gümüş, bronz, mavi, kahverengi, kırmızı, kömür gibi renklerde olurlar.

Bu kedi türleri renkli tüylerinin yanı sıra karakterleri itibariyle de sevilir. Oldukça anlayışlı olmasının yanı sıra yaradılışı gereği zeki bir türdür. Atletik yapısı ve oyunculuğu ile eğlenceli anlar yaşamınızı sağlar. Görüntüsü ve keskin bakışları bir heykelmiş gibi görünmesini sağlar. Genel olarak 800 ila 2500 dolar arasında satılmaktadır.

Scottish Fold

İskoçya kökenli ola bu türler en sevilen kedilerden biridir. Katlanmış kulakları ile ünlenen Scottish Fold kediler uysal tavırları ile çok sevilirler. Sahiplerine sadıktırlar. İnsanlarla özellikle de çocuklarla oynamaya bayılırlar. Eğer bulunduğu yerde başka bir hayvan var ise onunla da oynamayı severler.

Kadifemsi tüyleri ve ufak yapısıyla çok şirin bir görüntüye sahiptiler. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadıkları gibi sahipleri tarafından sürekli olarak sevilmek isterler. Böyle bir tür satın alınmak istendiğinde 200 ila 3000 dolar arası bir miktarı gözden çıkarmak gerekiyor.

Mavi Rus Kedisi

400 ila 3000 dolar arasında satılan Mavi Rus kedileri gümüş mavimsi renkleriyle tanınırlar. Genellikle dizilerde zengin ailelerin kedi türüne benzetilirler. Görünüşleri ile asil bir duruşa sahip olan bu türler oyun sever bir karakteri sahiptir.

Sahiplerinin yanında oldukça eğlenceli tavırlar sergileyen Mavi Rus kedileri yabancıların yanında biraz çekimser olabiliyorlar. Hem zeki hem de atletik olan bu türler geniş aileler için uygundur.

Dünyanın En Pahalı Kedi Cinsleri
Dünyanın En Pahalı Kedi Cinsleri

Sfenks

Görünüşleri itibari ile diğer kedilerden ayrılan sfenksler sahiplerine oldukça bağlı hayvanlardır. Tüysüz bir görünüme sahip olan bu türler başlarda çekingen dursalar da daha sonrasında sergiledikleri tavırlar ile sevimli bir görünüme bürünüyorlar.

3 tüysüz kedi ırkından biri olan bu kedi türüne sahip olmak için 600-3000 dolar arasında bir ücret ödenmelidir. Sfenkslerin kulaklarında ve patilerinde çok kısa tüyler bulunmaktadır. Kulakları üçgen biçiminde ve ağızları dışa doğru çıkıktır. Bu türün popülerliği sanıldığından çok daha fazladır.

Peterbald

Bir diğer tüysüz kedi ırkından olan peterbaldlar ilk bakışta kolaylıkla fark edilirler. Bu türler tüysüz olduklarından güneşte uzun süre bekletilmemelidirler. Görünüşte garip bir izlenim verse de aslında oldukça sevimli hayvanlardır. Bu hayvanların en büyük özelliği ise oldukça nadir olmalarıdır. Bulabilirseniz 1200 ila 5000 dolar arasında bir fiyata sahip olabilirsiniz.

İran Kedisi

Yabancı ırklar arasında muhtemelen en çok duyulan kedi türlerinden biri olan İran kedisi sadık olmalarının yanı sıra, uzun ve yumuşak tüyleriyle de bilinirler. Göz renkleri farklı olan bu cinsler zeki ve verilen komutları yerine getirebilen hayvanlardır.

Diğer kediler gibi gürültü yapmaz. Bir köşeye kıvırılarak uyurlar. Ancak arada bir oyun oynamaya da bayılırlar. Bu kedilerin tek dezavantajı tüy bakımlarının zor olmasıdır. Eğer böyle bir türe sahip olmak istiyorsanız 500 ila 5.500 dolar arasında bir fiyat ödemek durumundasınız.

Bengal Kedisi

1000 ila 25.000 dolar arasında bir fiyata sahip olan bengal kedisi oldukça nadir türlerdendir. 10-16 yıl arasında yaşayabilen bu kediler duş almaktan hoşlanan nadir cinslerdendir.

Savannah Kedisi

Savannah kedisine sahip olmak isteyen biri 1500-50.000 dolar arası bir miktarı gözden çıkarmalıdır. Egzotik görünüşe sahip olan bu hayvanlar oldukça ılımlı ve sevecendirler.

Ashera

Asyalı leopar kedisi ile Afrikalı bir kedinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan Ashera en nadir bulunan türdür. Bu sebeple de en yüksek fiyata sahiptir. Bu türü alabilmek için 125.000 dolara kadar çıkmak gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu