Bilgi Kutusu

Okula Giden Çocuğu Olan Anne Babalara Özel Notlar

Eğitim hayatının başlangıç yeri olan aile içerisinde çocuklar gördükleri ve duydukları ile büyür. Her çocuk özeldir ve gelişim süreci farklıdır. Farklılık, öğrenme şekli ve süreci konusunda anne ve babalar bu zorlu okul döneminin ilk adımında çocuklarının yanında yer almalı ve sevgilerini karşılıksız hissettirmelidir.

Okula başlama yaşı olan 6 yaşından itibaren okula başlayan çocuk artık bir birey olarak toplumun içerisinde yer alır ve okul sürecinde eğitim ile birlikte öğretime de geçer. Her aile okula giden çocuğuna nasıl davranış sergiler bilinmez ama çocuğun okula başlama ve devam sürecinde doğru gelişim sergilemesi açısından ortak paydalar etken olacaktır.

Bu anlamda okula giden çocuğu olan anne babalara özel notlar paylaşmak gerekir. Bu özel notlar farklı başlıklar altında derlenerek çocuğu okula giden anne ve babalara not şeklinde tavsiyeleri içerir. Bu tavsiyelere dikkat edildiğinde okul süreci hem ebeveynler hem de çocuk için başarı anahtarı olacaktır.

Okula Giden Çocuğu Olan Anne Babalara Özel Notlar
Okula Giden Çocuğu Olan Anne Babalara Özel Notlar

Saygı ve Sevgi

Aile ortamında çocuk özel ve tüm ilgi üzerinde olmaktadır. Okula başlayan bir çocuk öncelikle terk edilmiş hissine kapılabilir. Yabancı bir ortam yabancı kişiler onu ürkütebilir. Okulun bir yuva gibi sıcak olduğu hissi çocuğa aktarılmalıdır. Bu konuda anne ve babalar çocuklarına bu güveni aşılamalıdır. Yeri geldiğinde olumlu tutum sergilenerek çocukların kaygıları giderilmelidir.

Okul Disiplini

Okul ile ev kıyaslamasının mümkün olmadığı çocuğa yansıtılmalı gerek sınıf ve gerek ise okul içerisinde bir disiplinin var olduğu ve bu disipline göre hareket edileceği anne babaların çocuklara aktaracağı notlar arasında yer almalıdır. Okula başlayacak her çocuk sorumluluk bilinci ile hareket etmelidir. Okula başlama ve çıkış saati ayrıca teneffüs araları okul disiplin kuralları içerisinde yer alır.

Okul Eşyalarını Sahiplenme

Okula her başlayan çocuk okulda nasıl davranışlar sergileyeceğini bilmelidir. Bunun için anne ve babaların önerilerini dikkat ile dinlemeli ve bu öneriler doğrultusunda hareket edilmelidir. Sınıf ve okul eşyalarını çizmemeli, kırmamalı ve ortamı kirletmemeli gerektiğini çocuk bilmelidir. Lavaboları temiz bırakmalı hijyenin önemi anlatılmalıdır. Ayrıca okul kıyafetlerini düzgün ve temiz tutması gerektiği aşılanmalıdır.

Evde Ders Çalışma Disiplini

Okul bir disiplin merkezi olduğu için bu disiplin içerisinde yer verilen sorumlulukların yerine getirilmesi zorunludur. Bu disipline uyulmadığı takdirde cezalandırma yönteminin geçerli uygulamalar içerisinde yer aldığı çocuğa anlatılmalıdır. Verilen ödevler zamanında yapılmalı, defter, kitap ve şahsi araç gereçler temiz ve düzenli tutulması yönünde anne babalar çocuklarını eğitmelidir.

Beslenme ve Uykunun Önemi

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta bulunur öz deyişi ile dersi anlamak, algılamak ve zinde olmak için beslenme alışkanlığının ve özellikle kahvaltının dengeli ve düzenli yapılması anne ve babaların notları arasında öncelikli olarak yer almalıdır. Beslenme kadar önemli bir ayrıntı da okul dönemince düzenli ve erken uyuma alışkanlığı çocuklara kazandırılmalıdır. Okul sürecinden sonra anne babalar çocuklar ile ortak aktiviteler gerçekleştirerek ailenin varlığı hissettirilmelidir. Uyku saatleri 10.00 ile 10.30 arası en uygun zaman aralığı uyanma zamanı ise 07.00 olmalıdır.

Okul Öncesi Hazırlık

Veli toplantı görüşmelerinde öğretmenlerin şikayet ettikleri en önemli konular arasında öncelikli olan eksik kitap, defter araç ve gereçler yer alır. Verilen ders programı kapsamında çocuklara derslerini bitirdikten sonra çantalarını hazırlamaları anne ve baba notları arasında yer almalıdır. Ertesi güne ait proje, araç gereç düzenli bir şekilde hazırlanmalıdır. Okul ve sorumluluk bilinci çocuğa aşılanmalıdır.

Kitap Okuma Alışkanlığı

Okula başlayan çocuklara kazandırılacak en önemli alışkanlık kitap okumaları yönünde olmalıdır. Okula başlayan çocuklara kazandırılacak en önemli alışkanlık kitap okumaları yönünde olmalıdır. Yapılan araştırma sonuçlarında kitap okuyan çocukların matematik dersinde daha başarılı görülmüştür. Ayrıca kitap okumak zihin çalışması, empati kurmak gibi kişilik gelişiminde etkili olur. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı edindirmek için aile fertleri ile birlikte düzenli olarak her gece ortalama yarım saat kitap okuma çalışması yapmak gerekir.

Güvenlik

Bin bir emek vererek okul çağına kadar büyütülen çocukların anne baba notları arasında yer vermesi gereken en önemli bilgi güvenlik konusu olmalıdır. Okul dışına çıkılmaması, anne ve babalardan biri dışında çocuk kimseyle gitmemeli, okul önlerinde servis araçlarının yoğunluğu nedeniyle trafiğe dikkat edilmesi, kapı önlerindeki satıcılardan gıdasal ürünler almaması, arkadaşları ile kavga etmemesi ve tehlikeli alanlarda bulunmaması çocuğun güvenlik tedbirleri olarak belirlenmeli ve bu tedbirlere uyulmalıdır. Kaçırılma, kaybolma, trafik kazaları, taciz-tecavüz, serviste unutulma gibi güvenlik zafiyetinin kötü sonuçlar doğuracağı anne baba ve çocukların en önemli notları arasında olmalıdır.

Okula Giden Çocuğu Olan Anne Babalara Özel Notlar
Okula Giden Çocuğu Olan Anne Babalara Özel Notlar

Anne ve Babanın Okul İle İletişimi Şart

Okula verilen her çocuğun artık okul güvenliği kapsamında olması anne ve babaları rehavete kaptırmamalıdır. Anne ve babalar çocuğun davranışları, eğitim ve öğretimdeki başarısı ve okul yaşantısı konusunda sürekli okul ve sınıf öğretmeni ile iletişim halinde olmalıdır. Bu iletişim çocuğun başarısını artıracak, öğretmenin çocuğa karşı ilgisinin artmasına neden olacaktır. Anne ve babalar okul, çocuk ve aile üçgeninde iletişim halinde olur ise çocuktaki başarı grafiği sürekli artacaktır.

Okulda yaşanılacak çocukla ilgili problemler arasında yer alan öğrenme problemleri ve davranış problemleri hakkında bu iletişim zorunludur. Okula giden çocuğu olan çocukların anne ve babaları çocuklarını fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak okula hazır olmalarını sağlamalıdır.

Çocuğun okula gitmek istememesi nedenleri arasında yer alan hazır hissetmemek, akran zorbalığı ve okul sendromu yaşayan çocuklar için uzman desteği alınması gerekiyor ise bu konuda destek alınması çocukları okula giden anne ve babalar için öneriler arasında yer alır. Okullardan rehber öğretmen desteği de alınabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu