Bilgi Kutusu

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

Üniversiteye hazırlanan her öğrencilerin hayallerini süsleyen bir bölüm bulunur. Bu bölümlere kayıt yaptırmak için öğrenciler iki aşamalı üniversite giriş sınavlarından başarı ile geçmeleri gerekiyor. Temel Yeterlilik Testi ve Alanda Yeterlilik testlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler tercih aşamasında aldıkları puanlara göre tercih yaparlar.

Bu aşamada birçok öğrenci hayallerini süsleyen bölümlere giderken bazı öğrenciler aldıkları puanlara göre farklı bölümleri de tercih ederler. Üniversite adayları eğitim aldıkları bölümlere göre hayatlarını şekillendirirler. Onun için daha iyi ve güzel bir meslek için iyi bölümleri tercih ederler.

Üniversite Tercihlerinde En çok Tercih Edilen Bölümler

Ülkemizde son yıllarda üniversite sayılarında büyük bir yükseliş oldu. Her ilde üniversiteler açıldı bazı illerde ise birden fazla hatta onlarca üniversite açıldı. Bu üniversiteler farklı fakülte ve bölümlerle hizmet veriyorlar. Üniversitelerin çoğalması da birçok gencin hayalindeki bölümden eğitim almasını da sağladı.

Son yıllarda gençlerin hayallerini süsleyen en çok tercih edilen üniversite bölümleri de şu şekildedir;

  • Hukuk Fakültesi
  • İnşaat Mühendisliği
  • Tıp fakültesi
  • Psikolojik danışmanlık ve rehberlik
  • Eczacılık fakültesi
  • Bilgisayar mühendisliği
  • Diyetisyenlik ve beslenme uzmanlığı
  • Sınıf öğretmenliği

Üniversite adayları tercih aşamasında puanlarına göre hem hayallerini süsleyen bölümleri tercih ediyor hem de iş olanağı yüksek olan bölümleri. Ülke gerçeklerini göz ardı etmeden hayallerinin peşinden koşuyorlar.

Hukuk Fakültesi

Hukuk fakülteleri her dönemin gözde fakülteleri arasında yer alıyor. Hukuk bölümü okuyan gençler zor aşamalardan geçiyor. Fakat bölüm bittikten sonra güzel bir meslek bu öğrencileri bekliyor olacaktır. Hukuk fakülteleri eşit ağırlık puanı ile öğrenci alıyor. Birçok üniversitede yer alan bu fakülteler eşit ağırlık puanı ile tercih edilen bölümler arasında en yüksek puana sahiptir. Üniversite eğitimi tamamlayan öğrencileri 1 yıllık stajın sonunda hakimlik sınavı bekliyor. Bu öğrencilerden bir kısmı hakimlik sınavına girerek Adalet Bakanlığında hakim olarak çalışırlar. Diğer öğrenciler ise avukat sıfatı ile çalışırlar. Avukatlık mesleği için herhangi bir sınav da bulunmuyor.

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği bölümü önceki yılların popüler mesleklerinden biriydi. Günümüzde tercih edilme biraz düşse de hala sevilen mesleklerden biri halindedir. İnşaat sektörünün büyük bir kısmında etkin bir şekilde rol alan bu mühendisler son yıllarda artan mühendislik fakültesi sayısı ile fazla mezun vermeye başladı.

Bu da inşaat mühendislerinin iş bulmalarını biraz zorlaştırdı. Fakat ülkemizde birçok üniversiteye ait inşaat mühendisliği bölümü hala popülerliğini koruyor ve mezunlarının büyük bir bölümü iş bulmakta zorluk yaşamıyor. Doğal olarak bu üniversitelerin puanları da diğerlerine göre fazla oluyor.

Tıp Fakültesi

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin anne babalarına çocuğunuzun hangi mesleği yapmasını istersiniz diye sorsanız tamamına yakınından doktor cevabını alırsınız. Tıp fakülteleri her dönem gözde olmayı başarmıştır. Ve her yıl puan sıralamasında zirvede yar alıyor. Tıp fakülteleri sayısal puanla öğrenci kabul ediyor. Diğer fakültelerin aksine altı yıllık zor bir eğitimden geçen öğrenciler hekim ünvanı ile mezun olurlar. Tıp fakültelerinden mezun olan hekimlerin tamamı iş sahibi olurlar ve boşta kalma ihtimalleri yoktur. Yeni mezun hekimler devlet ve üniversite hastanelerinde görev yaptıkları gibi özel hastane veya özel klinik te açabilirler.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Eşit ağırlık alanından tercih yapılan bölümlerden biri de Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüdür. Bu bölüm hukuk fakültelerinin ardından en fazla tercih edilen eşit ağırlık bölümüdür. Bu bölümün puanları da yüksektir. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü son yıllarda daha fazla popüler oldu ve birçok kurum bu meslek için kadro açmaya başladı. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik mesleği zevkle yapılan bir meslek olduğu için ve iş olanağı da bulunduğu için fazla sayıda tercih ediliyor. Bu mesleği tercih eden gençler insanlara danışmanlık ve rehberlik ederek yönlendirirler.

Eczacılık Fakültesi

Eczacılık fakülteleri de günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir bölümdür. Tıp fakültesi gibi popüler bir meslek olan Eczacılık puanları da Tıp fakülteleri ile aynı değerdedir. Eczacılık fakültesi sayısal bir bölümdür ve binlerce üniversite adayının halinde olan bir meslektir. Ülkemizde birçok üniversite bünyesinde verilen eğitimle eczacı unvanı ile mezun verirler. Bu eczacılar devlet ve üniversite hastanelerinde görev yapabilirler. Fakat mezun olan öğrencilerin büyük bir kısmı kendi işlerini kuruyor.

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri
En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

Diyetisyenlik ve Beslenme Uzmanlığı

Son yılların doğurduğu ve popüler hale getirdiği mesleklerin başında yer alan diyetisyenlik oldukça fazla sayıda tercih ediliyor. Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen obezite bu mesleğin doğmasını sağladı. Diyetisyen ve beslenme uzmanlığı bölümü birçok üniversitede açıldı ve açılmaya da devam ediyor.

Bu bölüm sayısal alanında bulunuyor. Bölümü bitiren öğrenciler hastanelerde görev yapabildikleri gibi özel poliklinik kurarak ta hizmet ederler. Yaptıkları meslek oldukça zevkli ve yaptıkları işin meyvesini aldıkları zaman daha heyecanlı bir meslek haline geliyor.

Sınıf Öğretmenliği

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet veya özel okullarda milyonlarca öğretmen hizmet veriyor. Bu öğretmenlerin büyük bir bölümü de sınıf öğretmenidir. Son yıllarda yeni açılan eğitim fakülteleri ile sınıf öğretmeni mezun sayısında büyük bir artış olsa da sınıf öğretmeni her dönem popüler bir meslek olma özelliğini koruyor. Özellikle de bayanlar için çok uygun bir meslektir. Sınıf öğretmenleri eşit ağırlık puanına göre öğrenci kabul ediyor.

Puanları da bölüm sayısı arttıkça biraz düştü. Üniversite eğitiminin ardından Kamu Personeli Seçme Sınavına giren öğretmen adayları aldıkları puanlara göre atama beklerler. Sınıf öğretmenleri ilk öğretim okullarında görev yaparlar ve öğrencilerin ilk öğretmenleri olurlar. Onun için önemli bir meslektir ve sabır gerektirir. Büyük bir sabırla öğrencileri eğitim hayatlarına girişini sağlarlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu