Sağlık

Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu

Tırnaklar, vücudumuzda son derece önem verdiğimiz uzuvlarımız arasında yer alır. Tırnak bakımını doğru yapmak, hijyenik açıdan son derece önemlidir. Bu bakımdan tırnak bakımına oldukça fazla dikkat edilmesi gerekir. Tırnakların sağlıklı bir şekilde uzaması için bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ederek tırnaklarınızı sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz. Tırnak bakımını doğru yapmak, hem görüntü açısından hem de sağlığımız açısından son derece önemlidir. Bu bakımdan tırnak bakımı, herkes için gerekli bir durumdur. Özellikle tırnak görüntüsüne önem veren bireyler, tırnak bakımına dikkat etmelidirler. Sağlıklı uzayan tırnaklar için 10 ipucu sizlerle paylaşılmıştır. Bu ipuçlarına uyarak sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu
Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu

Tırnakların Bakımına Dikkat Edilmelidir

Tırnağınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli olan bakımların yapılması şarttır. Tırnaklarınızın bakımına önem vermeniz gerekir. Sağlıklı beslenmek, tırnağınızın düzenli bir şekilde uzamasına neden olur. Eğer tırnağınız çok sık bir şekilde kırılıyor ise mutlaka kalsiyum kaynaklı olan besinleri tüketmeniz gerekir. Bunun yanında bol su içerek de tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Tırnaklarını kesinlikle yemeye veya kırmaya çalışmayın. Bu tırnağınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olur.

Doğru Ve Düzenli Bir Şekilde Törpüleme Yapılmalıdır

Tırnaklarınızı doğru bir şekilde törpülemek, tırnağınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Bunun için törpüleme işlemini doğru yapmanız gerekir. Törpüleme sırasında tırnak uçlarınızın sivri olmasını sağlamayın. Çünkü tırnaklarınızın ucu ne kadar sivri olursa, kırılma ihtimali de o kadar fazla olur. Bu nedenle törpülemeyi doğru şekilde yapmanız gerekir. Törpüleme sırasında orantılı bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Bu, tırnaklarınızın güzel görünmesine neden olur.

Tırnak Etlerinize Önem Vermeniz Gerekir

Tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamaları için tırnak etlerinizin de düzgün olması gerekir. Bu nedenle kesinlikle tırnak etlerinize herhangi bir zarar vermemeniz gerekir. Tırnak etlerinizi kestiğiniz zaman, tırnak etleriniz daha hızlı bir şekilde büyüme gösterirler ve kalınlaşırlar. Tırnak etlerinin kalınlaşması, görüntü olarak hiç hoş olmaz. Bu bakımdan tırnak etlerinize kesinlikle dokunmamanız gerekir. Tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için tırnak etlerinize müdahale etmeyin. Tırnak etlerinizi kesmek yerine, el kremlerinden kullanabilirsiniz.

Ojelerinizi Düzgün Bir Şekilde Temizlemeniz Gerekir

Tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için ojelerinizi düzgün bir şekilde temizlemeniz gerekir. Tırnaklarınızı incitmeden ojelerinizi temizleyin. Bu, sağlıklı uzayan tırnaklarınız için gerekli bir husustur. Bu hususa dikkat ederek tırnaklarınızda bulunan ojeyi çıkarmanız gerekir. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz ojenin markasına son derece dikkat etmeniz gerekir. Kalitesiz ojeleri kullanmak, tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olabilir. Bu bakımdan kullanmış olduğunuz ojeyi, iyi seçmeniz gerekir.

Sağlıklı Beslenmek Tırnak İçin Önemlidir

Düzenli ve sağlıklı beslenmek, tırnak sağlığımız için son derece önemlidir. Bu bakımdan düzenli beslenmek, tırnak sağlığımız için oldukça faydalıdır. Düzensiz beslenmek, tırnaklarımızın uzamasına engel olur. Hatta yetersiz kalsiyum almak, tırnaklarımızın kırılmasına neden olur. Bu bakımdan sağlıklı uzayan tırnaklar için düzenli beslenmek şarttır. Özellikle bol su tüketimi yapmak, tırnaklarımızın sağlığı için oldukça önemlidir. Tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını istiyorsanız, düzenli şekilde bol su içmeniz gerekir. Su, tırnaklarınız için büyük önem arz eder. Bu bakımdan bol bol su içmeyi kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir.

Tırnaklarınızı Düzenli Olarak Kesmeniz Gerekir

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeniz, tırnağınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Bu bakımdan tırnaklarınızı belirli aralıklarla kesmeniz gerekir. Genel olarak 2 hafta aralıklı olarak tırnaklarınızı kesebilirsiniz. Ancak tırnaklarınızın bu kesme düzenine vermiş olduğu tepkiye göre bu süreyi değiştirebilirsiniz. Tırnaklarınızı kesinlikle elinizle koparmayın. Tırnak kesme işlemi için keskin bir tırnak makası kullanmanız gerekir. Tırnağınızı elinizle koparmaya çalışmanız, sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olur. Bu bakımdan kesme işlemini, kesinlikle tırnak makası ile yapmanız gerekir.

Sık Sık Oje Kullanmayın

Sık sık oje kullanmak, tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına engel olabilir. Bu bakımdan sık sık oje kullanmamanız gerekir. Arada sırada oje kullanmak, tırnaklarınız için daha sağlıklı olacaktır. Sık sık oje kullanmak, tırnaklarınızın hava almasına engel olur. Aynı zamanda tırnaklarınız sararabilir. Bu bakımdan tırnaklarınızın sağlığı için oje kullanımını azaltmanız gerekir. Ojeler, tırnak yapınızda değişikliğe neden olabilir. Bu bakımdan oje kullanımında dikkatli olmanız gerekir. Ojeyi çok sık kullanmak, görüntü olarak güzel olsa bile tırnaklarınızı zamanla yıpratabilir. Bu nedenle tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için oje kullanıma dikkat etmeniz gerekir.

Kimyasallara Çıplak Elinizle Temas Etmeyin

Kimyasallara çıplak elinizle dokunduğunuz zaman sadece elleriniz zarar görmez. Aynı zamanda tırnaklarınız da kimyasaldan etkilenebilir. Kimyasallardan uzak durmak son derece önemlidir. Kimyasala çıplak elle dokunmak yerine eldiven kullanmanız gerekir. Kimyasallar, tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzamalarına engel olur. Bu bakımdan tırnak sağlığınız içim kimyasallara doğrudan temas etmemeniz gerekir. Bu hem sağlığınız açısından hem de tırnaklarınız açısından son derece önemli bir durumdur.

Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu
Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin 10 İpucu

Ellerinizin Temizliğine Önem Verin

Tırnaklarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için el temizliğine önem vermeniz gerekir. Ellerinizi gün içerisinde mutlaka sabunlu su ile yıkamanız gerekir. Elinizin hijyenik olması, tırnağınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına etki eder. Bu bakımdan el temizliğini her zaman ön planda tutmanız gerekir. Özellikle de tırnaklarınız uzun olduğunda ellerinizi daha fazla yıkamanız gerekir. Çünkü sağlığınız açısından tırnaklarınızın uzun olması, doğru değildir.

Tırnaklarınızı Nemlendirin

Gece yatmadan önce ellerinizi nemlendirmeniz, daha sağlıklı uzayan tırnaklara sahip olmanızı sağlar. Bu bakımdan nemlendirici kremleri, tırnak etlerinize sürmeniz, oldukça faydalıdır. Tırnak etlerinizi kesmek yerine, nemlendirici kullanmak en doğrusu olacaktır. Tırnaklarınızın yeteri kadar nem alması, daha sağlıklı bir şekilde uzamalarına büyük etki edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu