Sağlık

Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında pek çok husus bulunur. Günümüzde meme estetiği oldukça yaygın bir operasyon haline gelmiştir. Kadınlar tarafından rağbet gören bu operasyon ile ideal diye adlandırılan görünüme ulaşmak yani estetik kaygılar ile operasyon kararı alınmaktadır. Genel olarak meme estetiği büyütme amacıyla tercih edilmektedir.

Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Neden Meme Estetiği Yaptırılır?

Meme estetiği, estetik kaygılarla yaptırmak amaçlı tercih edilirken birçok sağlık sorunun da çözümünde rol oynar. Hamilelik, emzirme, kilo problemleri sebebiyle memedeki formun değişmesi gibi iri memeye sahip olan kadınların taşımakta zorluk çekmesi sebebiyle ve ciddi rahatsızlıklar sonrası meme kaybı yaşanmasından ötürü estetik operasyonlar tercih edilmektedir. Meme estetiği küçültme, büyütme ve dikleşme olarak 3 şekilde yapılmaktadır.

Büyütme Amaçlı Meme Estetiği

Kadınların göğüslerini diledikleri boyutlara getirmek için başvurduğu yöntemdir büyütme estetiği. Özellikle ufak boyutlu göğüslere sahip kadınların tercih ettiği meme büyütme estetiği günümüz koşullarında kolaylıkla yapılabilen bir operasyondur. Büyütme ameliyatlarında en fazla silikon jel protezi kullanılmaktadır.

Meme büyütme estetiği zorunlu haller dışında 18 yaş altı kişilere, henüz gelişim devam etmekte olduğu için doğru olmadığı kanısı mevcuttur. Meme büyütme operasyonu sonrasında hamilelik planlanıyorsa da uygun olmayacaktır.

Küçültme Amaçlı Meme Estetiği

Küçültme estetiği büyük göğüslü yetişkin kadınların günlük yaşamlarındaki sıkıntıları gidermek üzere başvurduğu operasyonlardandır.

Küçültme estetiğini sırt ağrıları ile boyun ağrıları çeken kişiler, iri memeli kimseler, aşağı sarkan memeleri olan kimseler yaptırmaktadır.

Meme küçültme estetiği sonrası eğer kilo alımı ya da hamilelik durumları yaşanırsa yeniden büyüme meydana gelebilir. Bu nedenle operasyon geçiren kişinin yaşantısına da dikkat etmesi gerekmektedir.

Dikleştirme Amaçlı Meme Estetiği

Meme dikleştirme estetiği çeşitli sebeplerle memedeki sarkma sebebiyle başvurulan operasyonlardır. Zaman içerisinde ciltteki dokular elastikiyetini kaybetmekte ve yer çekimine yenik düşmektedir.

Küçültme estetiğinden daha kolay bir operasyon olan dikleştirme estetiği sayesinde meme, sarkmadan önceki formuna geri kavuşturulur. Ancak ilerleyen yaş ve hamilelik durumunun yeniden meydana gelmesinden kaynaklı olarak sarkma yeniden oluşabilmektedir. Yaklaşık 3 saat süren bu operasyon hamilelik döneminde yapılmamaktadır.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonu yağ enjeksiyonu yöntemiyle yapılacaksa kişiden alınan yağ dokusu kullanılmaktadır. Kalıcı bir yöntem olmaması sebebiyle tercih edilmemektedir. Silikon doku kullanımında ise meme ucu, meme altı ve koltuk altına yapılan kesikler aracılığı ile yerleştirilir.

Meme küçültme estetiğinde de fazlalıklar alınmaktadır. Memedeki genel form oluşturulduktan sonra operasyon bitirilir. Dikleştirme ameliyatı ise en zor operasyondur. Çünkü bu operasyonlarda birden fazla işlem yapılmaktadır.

Estetik operasyonu, genel anestezi altında bir ya da iki saat süren operasyonlardır. Sıvı ile dolu olan silikon protezi kol altı, meme ucundaki çevreden ya da meme altından açılan ufak kesiklerden yerleştirilmektedir. Yuvarlak, damla, düz ve pütürlü yüzeye sahip silikon çeşitleri bulunmaktadır.

Meme Estetiği Yaptırıldığı Anlaşılır Mı?

Beden standartlarına göre yapılmış olan bir meme estetiği dışarıdan bakıldığında anlaşılmamaktadır. Ancak vücuda uyumsuz bir şekilde yapılmış olan uygulamalar anlaşılır. Günümüz koşulları altında yapılan operasyonlar gözlemlendiği ya da dokunulduğu zaman estetik olduğu anlaşılmamaktadır.

Meme Estetiği Yaptırdıktan Sonra İz Kalıyor Mu?

Estetik operasyonlarda 3 çeşit ameliyat yöntemi uygulanmaktadır. Bunlardan en sık tercih edilen yöntem meme altından yapılan kesiklerle gerçekleştirilen operasyonlardır. Bu sayede meme altında kalan iz belli olmamaktadır.

Memede herhangi bir iz görmek istemeyen kişiler için tercih edilen diğer yöntem ise kol atından yapılan uygulamalardır.

Üçüncü seçenek ise meme ucundaki renkli yapıya yapılan kesikler ile olan uygulama sayesinde izlerin saklanabilmesi yöntemidir.

Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme Estetiği Sonrası Emzirme

Meme estetiği uygulamalarında süt kanallarına zarar gelmeden işlemler yapılmakta olduğu için emzirmeye engel bir durum oluşmamaktadır.

Meme dokusunun altına yerleştirilen silikon protezlerin süt kanalları ile herhangi bir bağı olmamaktadır bu yüzden herhangi bir risk taşımaz.

Küçültme ve dikleştirme ameliyatlarında ise meme dokusuna girildiği için emzirme konusunda garanti bir sonuç verilmemektedir.

Silikon Protezin Boyutu Kim Tarafından Belirlenmelidir?

Meme estetikleri kişilerin beden yapısına göre uygun boyutta yapılmalıdır. Bu da uzman kişiler tarafından memenin yapısı, operasyon geçirecek kişinin spor yapıp yapmama durumu ve daha birçok etkene bağlı olarak belirlenmektedir.

Meme Estetiğinde Kullanılan Silikon Jeller Güvenilir Mi?

Teknoloji çağının getirileri ile birlikte yeni nesil silikon dokular güvenilir ve uzun ömürlüdür. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından geçerliliği olan silikon protezler de mevcuttur.

Günümüzde kullanımı olan 5. jenerasyon protezler, koruma özelliğinden dolayı uzun ömürlü olmakla birlikte sızıntı gibi sorunların görülme sıklığında da azaltma görülmüştür.

Kullanım ömrünün uzun ömürlü olduğu bilinmekle birlikte belirli bir süre içerisinde değişim yapılmasına ilişkin keskin bir yargı bulunmamaktadır.

Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Meme Estetiği Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protez Meme Çeşitleri

Meme protezlerinde yuvarlak ve damla forumu olmak üzere iki çeşit bulunmaktadır.

Yuvarlak meme formu daha dolgun bir görünüm sunar. Büyütme estetik operasyonlarında genellikle yuvarlak şekilli protezler kullanılır.

Damla şekilli formlar ise göğüs kafesi daha hassas kişilerde ve daha doğal bir görünüm sunar. Sarkmış deriyi daha iyi toplayabildiği için tercih edilmektedir.

Meme protezlerinin üzerleri sert silikonla çevrilidir. Pütürlü ve düz yüzeyli olmak üzere ikiye ayrılmakta ve bunlardan pütürlü olan daha sık tercih edilmektedir.

Meme Estetiği Ameliyatı Sonrası

Meme estetiği operasyonu sonrasında görünümünü korumak adına dikkat edilecek bazı hususlar bulunur.

Bunlardan bazıları sıralanacak olursa:

  • Ameliyat sonrası buz uygulaması yapmak olası şişlikleri engeller,
  • Operasyon sonra göğüslerinden hareketini kısıtlamak amacıyla sporcu sütyeni kullanımı önerilir,
  • Duş alırken kaynar su kullanılmamalı ve göğüslere masaj yapılmalı,
  • Spor, sauna ve solaryuma ara verilmeli şeklinde sıralanabilir.

Ayrıca doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu