Sağlık

Sakal Çıkarma Yöntemleri

Sakal, bir erkeğin makyajı olarak görülür. Bu nedenle de erkek için sakal son derece önemlidir. Bazı erkekler sakallarına oldukça fazla önem verirken bazıları da hiç sakal bırakmayı sevmezler. Sakal da tıpkı saç ya da bıyık gibi düzenli bir bakım ister.

Özellikle de uzun sakallara yapılan bakımlar daha uğraştırıcıdır. Sakal, belli bir yaşa gelindiğinde her erkekte çıkan bir kıldır. Ancak çeşitli sebepler dolayı bazı erkeklerin sakalları az ve düzensiz bir şekilde çıkıyor olabilir.

Bu tür durumlarda erkek, sakal bırakmak istese bile bu hayalinden vazgeçer. Erkeklerin bu sorunlarından kurtulabilmeleri için sakal çıkarma yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerde dilediğinizi evde deneyerek mükemmel sakallara sahip olabilirsiniz.

Sakal Çıkarma Yöntemleri

Bağım Yağı Kullanın

Sakal çıkarma yöntemleri arasında oldukça fazla tercih edilen yöntem, badem yağı sürmektir. Badem yağı, sakallarınızın ihtiyacı olan tüm besinleri içerisinde barındıran muhteşem bir yağdır. Badem yağının çok fazla saka çıkarma gücü yoktur.

Ancak çıkmaya hazırlanan kıl köklerinizin daha fazla güçlenmesine yardımcı olur. Böylece yeni çıkan sakallarınız daha gür bir şekilde görünür. Bu nedenle sakal bırakmayı seven erkeklerin bu yağı düzenli olarak kullanmaları tavsiye edilir.

Son derece faydalı olan badem yağı, cildinize de iyi gelir. Sakallarınıza ya da sakal çıkan bölgelerinize güzelce sürün. Sonunda dilediğiniz sakallara ulaşabilirsiniz. Ancak bu yağdan istediğiniz sonucu elde edebilmeniz için düzenli olarak kullanmanız şarttır.

Sarımsak Sürme Yöntemi

Sarımsak, sadece yemeklerinizde kullanabileceğiniz bir besin değildir. Aynı zamanda çeşitli bakımlarınızda ve tedavilerinizde de sarımsağı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sakallı bir yapıya sahip olmak isteyen erkekler, evlerinde sarımsağı kullanarak bir işlem yapabilirler.

Sarımsak sürme işlemini şu şekilde yerine getirmeniz gerekir:

Yüzünüzde bulunan ve yeni çıkan tüm tüylerinizi bir jilet yardımı ile alın.

  • Ilık su kullanarak yüzünüzü güzelce yıkayın.
  • Ardından buzluktan bir buz küpü alın ve bu buz küpünü yavaşça yüzünüzde gezdirin. Bu işlemi buz eriyene kadar yapabilirsiniz.
  • 2 diş sarımsağı güzelce ezin.
  • Sakalınızın çıkmasını istediğiniz bölgenize bu sarımsağı sürün.

Ancak sarımsak sürme işlemini uzun süre yapmamaya çalışın. Çünkü cildinizde tahriş meydana getirebilir. Sarımsak sürme yöntemini haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Tıraş Olma Yöntemi

Sık sık tıraş olma, sakal çıkarma yöntemleri arasında yer almaktadır. Ancak bazı uzmanlar sık sık tıraş olan bireylerin dikkatli olmalarını söylemektedir. Tıraşı olması gerektiği bir şekilde yapmanız, cildinizin zarar görmesini engeller.

Yeni çıkan kıl köklerini tıraş etmek, sakalın daha gür bir şekilde yeniden çıkmasını ve o bölgede sakalların çoğalmasını sağlar. Tıraş olurken sakallarınızı kesinlikle ters yöne doğru kesmeyin.

Bu cildinizin tahriş olmasına neden olan başlıca sebeplerdendir. Ayrıca ters yönde kesilen sakallar yüzünüzde ufak yaralara sebebiyet verebilir. Bu yöntemi denerken dikkatli olmanızda fayda vardır.

Limon Suyu ve Tarçın İle Sakal Çıkarma

Tarçın, insan sağlığı için son derece önemli maddelerden biridir. Bunun yanında sakal çıkarma amacıyla da kullanılan bir üründür. Bir tatlı kaşığı kadar öğütülmüş toz tarçın işinizi görecektir. Bu tarçının üzerine 2 tatlı kaşığı kadar limon suyu ekleyin. İki ürününü tamamen karıştırdıktan sonra sakal bölgelerinize sürün. Karışımı güzelce sürdükten sonra yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin. Yeteri kadar bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Limon cildinizde herhangi olumsuz bir etkiye sebep olmadıysa bu yöntemi rahatlıkla deneyebilirsiniz. Haftada 2 kez limon suyu ve tarçın yöntemi uygulanabilir.

Amla Yağı

Hardal yaprakları ve amla yağı kullanımı, sakal çıkarmak isteyen bireylerin deneyebilecekleri bir yöntemdir. Su bardağının dörtte birine amla yağını koyun. Daha sonra bu yağın üzerine 3 yemek kaşığı kadar hardal yapraklarını ekleyin.

Amla yağıyla hardal yaprakları güzelce birbirine karıştırılır. Karışım işleminin daha iyi olması için blender kullanabilirsiniz. Ardından elde edilen karışımı sakal çıkmasını istediğiniz bölgenize sürün. 20 dakika kadar bekleyin ve daha sonra soğuk suyla yüzünüzü detaylı bir şekilde yıkayın. Bu yöntemi dilerseniz haftada 4 kez uygulayabilirsiniz.

Her Gün Duş Almak İnsan Vücuduna Zararlı mıdır? > pusholder.com/her-gun-dus-almak-zararli-midir

Eğer yaptığınız karışım artarsa buzdolabında maksimum 3 gün saklayabilirsiniz. Bu nedenle yaptığınız karışımlar, tek kullanımlık olursa daha iyi olacaktır. Cildinizde beklenmeyen bir etki gördüğünüzde bu yöntemi uygulamayı bırakın.

Okaliptus Yağı

Okaliptus yağı ile sakal çıkarmak için zeytinyağına ihtiyacınız vardır. Yarım su bardağı kadar zeytinyağı alarak içerisine 30 damla okaliptus yağını damlatın. Ardından iki ürünün güzelce karıştırın. Sakallarınızın olduğu bölgelere bu karışımı yavaş yavaş sürün. Sürerken cildinize yedirmeye çalışın. Sürme işlemi bittikten sonra 30 dakika bekleyin.

Okaliptus yağı kullanarak uyguladığınız bu yöntemi haftada maksimum 2 kez yapın. Bu yöntem hızlı bir sonuç elde etmenizi sağlamayabilir. Ancak düzenli uygulandığı sürece harika sakallarınız olacaktır. Sadece biraz sabretmeniz ve uygulama yapmaktan vazgeçmemeniz gerekir. Bu yöntem yeni çıkan sakallarınızın aynı zamanda sağlıklı olmasını da sağlayacaktır.

Sakal Çıkarma Yöntemleri
Sakal Çıkarma Yöntemleri

Hindistan Cevizi Yağı

Katı Hindistan cevizi yağı ve biberiye yağını karıştırarak sakal çıkarabilirsiniz. Bu karışımı hazırlarken dikkatli olmanız gerekir. 10 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağına bir çay kaşığı kadar biberiye yağı eklemelisiniz.

Yağların birbirine katılması için güzelce karıştırılması gerekir. Karışımı sakallarınızın bulunduğu bölgelere sürerek 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra bol suyla yüzünüzü yıkayın. Kısa zaman içerisinde sakal çıkmayan bölgeleriniz canlanacaktır.

Soğan Yöntemi

Soğan yöntemi de tıpkı sarımsak yöntemi gibi sürme işlemi yapılarak uygulanır. Soğanı enine doğru keserek kullanmanız gerekir. Kestiğiniz soğanın yarısını cildinize hafif hafif bastırarak sürünüz.

Çıkan soğan suyunu cildinizi emmesi için biraz bekleyiniz. Yüzünüz soğan suyunu tamamen emdikten sonra yüzünüze bal sürünüz. Balı çok fazla sürmenize gerek yoktur. 20 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu