Sağlık

Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Jinekomasti) Neden Olur?

Erklerde meydana gelen göğüs büyümesi birçok insanın merak ettiği konular arasında yer alıyor. Peki, erkeklerde göğüs büyümesi (jinekomasti) neden olur? Vücut dengesi zaman içerisinde bozulabilir. Östrojen kadınsı bazı özellikleri kontrol erden, testosteron ise erkeklerde kullanma ve kas kütlesi gibi özellikleri kontrol etmektedir.

Tektosteron hormonunda oluşan dalgalanmalar veya azalmalar erkeklerde meme büyümesine nede olur bunun yanında;

 • Alkol kullanımı
 • Uyuşturucu
 • Yaştan dolayı hormonal değişimler
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Kilo alımı
 • Sağlıksız beslenme
 • Kronik karaciğer hastalıkları
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Bazı genetik hastalıklar

Bunlar erkeklerde meme büyümesine sebep olan bazı etkenlerdir.

Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Jinekomasti) Neden Olur?
Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Jinekomasti) Neden Olur?

Erkeklerde Göğüs Büyümesi Kimlerde Görülür?

Yetişkin erkeklerde görüldüğü gibi bu olay kor an dengesizliğin yaşandığı ergenlik çağında bulunan 15 ile 25 yaş arasındaki erkeklerde de görülebilir. Meme büyümesi 50 yaşamından sonra her dört erkekten bir tanesinde görülebilir. Bu olayı anlayabilmek için göğüslerin olması gereken göğüs boyutundan daha büyük olması gerekir.

Erkeklerdeki göğüs büyüklüğü bazı kişilerde özgüven bozukluğuna yol açar. Bu da beraberinde psikolojik sorunları getirir. Elle muayene edildiğinde hissedilen sert doku, süt bezlerinin geliştiğini ya da yağlanma olduğunu ortaya çıkartır. Eğer göğüste ağrı, meme başı akıntısı, ele gelen sert kitler, şişlik gibi bir durum ile karşılaşılırsa mutlaka genel cerrahi uzmanına başvurmanız gerekir.

Erkeklerde Göğüs Büyüklüğü Teşhisi Nasıl Konur?

Erkeklerde göğüs büyüklüğünün çoğu elle muayene sırasında anlaşılabilir. Fakat kontroller sırasında göğüste bir şişlik varsa ve dertse, meme başında çekilme varsa erkek için meme kanseri teşhisi olabilir. Peki, bu durumda ne gibi testler yapılır?

 • Hormonal bazı tetkikler
 • Meme Ultrasonografisi
 • Karaciğer fonksiyon testleri
 • Testis Ultrasonografisi

Erkeklerde meme büyümesi teşhisi için bu testler önemli bir yere sahiptir. Sizlerde en ufak bir şüphenizde biyopsi tercih etmeniz gerekir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde görülen bu meme büyümesi sorunu bazı kişilerde takiple kendi kendine kaybolsa da genele bakıldığında erkeklerde meme büyümesinin tek tedavisi cerrahi olmaktadır. Öncelikle kişide meme büyümesine sebep olan olayların tedavisine yönelik bir çalışma yapmak gerekir. Daha sonrasında beslenme alışkanlığınızı ve kullanılan ilaçlarınızı gözden geçirmek gerekecektir.

Günümüzde meme büyüklüğü sorunu ile karşı karşıya olan kişilerde genel anestezi ile ya da lokal anestezi ile meme küçültme ameliyatları kolaylıkla yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasında estetik kaygınızın olmaması gerekir. Çünkü bu meme küçültme ameliyatları estetik yapılır.

Meme başı etrafı açılarak büyüme gösteren meme dokusu çıkarılır. Ameliyat sonrası izi kesinlikle oluşmaz. Ameliyat sonrasından hemen ertesi gün kişiler yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Eğer meme başının altında yağlı doku birini olayı olursa yalancı jinekomasti denilen liposuction yeterli olur.

Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Jinekomasti) Neden Olur?
Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Jinekomasti) Neden Olur?

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Meme Tekrar Büyür Mü?

Ameliyat sırasında kişinin meme dokusunun tamamen alınması çok önemli olur. Eğer ameliyat sırasında o büyüyen doku tamamen çıkarılmazsa tekrar meme de büyüme meydana gelecektir. Tam olarak o doku alınırsa tekrar büyüme ile karşılaşılmaz. Ameliyattan sonra kilo alınırsa, yağlanma olur ve memede şişlik meydana gelir. Ameliyat sonrasında bazı egzersizleri yapmak önemlidir. Bu egzersizler kas yağlanmasına engel olur.

Jinekomasti Kansere Dönüşür Mü?

Meme büyümesi insanların hayatını tehdit eden önemli bir problem değildir. Kansere dönüşme gibi bir durum söz konusu olmaz. Fakat dikkat edilecek en önemli konu ise, büyüyen memedeki dokunun Jinekomasti olmaması sonucunda meme kanseri şişliği olabilir. Özellikle de tek bir tarafta sert ve düzensiz meme başı altında bulunan kitle erkeklerde meme kanseri riskinin habercisi durumundadır.

Jinekomasti İlaçla Tedavi Edilebilir Mi?

Erkeklerde meme büyümesi sorunu ilaç ile tedavi edilemez. Fakat meme büyümesine sebep olan bazı hastalıklar var ise öncelikli olarak bunun tedavi edilmesi gerekir. İnsanların çoğu meme büyümesini bazı egzersizler yardımı ile tedavi etmeye çalışır. Bu yanlıştır. Çünkü erkeklerde meme büyümesi sorunu yalnızca cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Meme Ameliyatı Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Liposuction ameliyatı sonrasında meme dokusunun içine gönderilen sıvılar lokal anestezi yaratan malzemeler olduğu için ameliyat sonrasında abu sıvı ağrıyı azaltacaktır. Hasta taburcu edilirken reçete edilen ağrı kesiciler verilir. Bu ağrı kedilerde ameliyat sonrasında ağrı kontrolünü sağlayacaktır.

Ameliyat Sonrası Korse Kullanımı

​​​​​​Jinekomasti ameliyatı sonrasında yaklaşık 4 hafta kadar korse kullanımı tavsiye edilir. İlk iki hafta 24 saat korse takılır. Sonraki 2 hafta ise sadece geceleri korse kullanmak yetki görülür.

Jinekomasti Belirtileri

Erkeklerde meme büyümesinin oluştuğuna dair belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Göğüste hassasiyet
 • İki ya da tek meme ucunda akıntı
 • Meme ucu altında yumru doku hissi
 • Koltuk altı lenflerinde şişlik
 • Göğüste ağrı ya da acı
 • İki meme arasında boyut farkı

Bütün bunlar jinekomasti belirtileri arasında yer alır.

Jinekomasti Çeşitleri

3 tip Jinekomasti çeşidi vardır. Birincisi, yağlı tip jinekomasti, Glandüler tip jinekomasti, karışık tip Jinekomasti olarak 3’e ayrılırlar.

Jinekomasti Ameliyatı Tehlikeli Midir?

Jinekomasti ameliyatının genel olarak bir sakıncası bulunmaz. Ameliyat sonrasında kişide birkaç gün boyunca ödem, morluk ve ağrı olabilir. Fakat sorunlar birkaç gün içerisinde kendi kendine geçecektir. Bazı kişilerde ise nadir olarak kan toplanması, ameliyat yerinin enfeksiyon kapması, kanama, deride renk farklılığı, karıncalanma gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Jinekomasti Başarı Oranı Nedir?

Jinekomasti ameliyatında gland eksizyon ve liposuction teknikleri beraber uygulanır. Bundan dolayı ameliyatın başarı oranı çok yüksektir. Jinekomasti ameliyatının başarılı geçmesinde fayda sağlayacak bir diğer önemli konu ise bu konuda alanında uzman bir estetik cerrah tarafından yapılması çok önemlidir. Ameliyatın riski yoktur fakat sonrasında farklı komplikasyon yaşamak için uzman seçimi de önemlidir.

​​

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu