Sağlık

Her Gün Duş Almak Zararlı Mıdır?

Özellikle de yaz ayları geldiğinde her gün duş alma alışkanlıkları da artmaktadır. Peki, her gün duş almak zararlı mıdır? Uzmanlar bu konularda çeşitli görüşlerde bulunsalar da genel olarak kabul edilen görüş, her gün duş almanın zararlı olduğu yönündedir. Beden temizliğine önem veren insanlar, her gün mutlaka duş almaktadırlar.

Ancak her gün duş almanın ne gibi zararları olduğunu bilmek önemlidir. Her gün duş almak zorunda kalan insanlar da bulunmaktadır. Bu insanlar ise her gün duş alırken birtakım hususlara dikkat etmelidirler. Doğru bir şekilde alınan duşun bireye herhangi bir zararı yoktur. Ancak yanlış şekilde her gün duş almak, en başta cildinize zarar verebilir.

Her Gün Duş Almak Zararlı Mıdır?
Her Gün Duş Almak Zararlı Mıdır?

Ne Sıklıkla Duş Alınması Gerekir?

Duş almak denildiğinde insanın aklına kötü bir düşünce kesinlikle gelmez. Ancak her gün duş almak, sanılanın aksine son derece zararlıdır. Uzmanlar bu konuda kesin bir dille insanları uyarmaktadırlar. Her gün duş almak yerine 2 ya da 3 günde bir duş almanız en sağlıklı olanıdır. Eğer çalıştığınız işten dolayı her gün duş almak zorunda değilseniz, 2 ya da 3 günde duş almanız gerekir. Tüm uzmanlar bu konuda hemfikirdirler.

İnsan sağlığı için önemli bir yere sahip olan temizlik, aşırıya kaçıldığında zararlı bir hale gelebilir. Bu nedenle her gün duş alan bireyler, herhangi bir zorunluluk altında değillerse derhal bu alışkanlıklarından vazgeçmelidirler. Özellikle de cilt ve saç sağlığınız bakımından her gün duş alma alışkanlığınızı bırakmalısınız. Yapılan araştırmalar sonucunda her gün alınan duşun insan bedenine zarar verdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle 3 günde bir duş almak, beden temizliğiniz için yeterli olacaktır.

Her Duş Almak Saçlar İçin Zararlı Mıdır?

Duş esnasında kullanılan şampuanlarda ya da kremlerde çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasalların her gün saça işlenmesi, zamanla saç yapınızın bozulmasına neden olmaktadır. Her duş almak, saçın kendi yağı içerisinde nemlenmemesine neden oluyor. Bu durum sonucunda da oldukça kırılgan bir saç yapınız meydana geliyor.

Her gün alınan duş, saçınızın kurumasına sebep oluyor. Her gün duş almak zorunda kalan bireyler ise çok sık şampuan kullanmamalıdırlar. Böylece saçlarınızın etkilenmemesini sağlayabilirsiniz. Özellikle de saç sağlığınızı önemseyen bir bireyseniz, buna son derece dikkat etmeniz gerekir. Her gün alınan duşta saçınıza şampuanları ya da kremleri boşaltmayın. Ne kadar çok şampuan ya da krem sürerseniz saçınız o kadar olumsuz etkilenir.

Bebeklere Her Gün Duş Aldırılmamalıdır

Anne adaylarının sıklıkla yaptıkları hatalardan biri de bebeklerine her gün duş aldırmaktır. Bu kesinlikle yanlış bir davranıştır. Bebekler, her gün duş almaktan yetişkinlere göre daha fazla etkilenirler. Bebeklerinizi her gün yıkamanız, onlara yararlı olan bir durum değildir. Bebeklerinizin küçük yaşlarda birtakım bakterilerle tanışması gerekir.

Her gün duş aldırdığınız bebeğiniz, bakterilerle tanışamaz. Bu durum sonucunda da ilerleyen yaşlarda kolay hastalanabilirler. Bebeklerinde tıpkı yetişkinler gibi 3 günde bir yıkanması en uygun olanıdır. Bebeğinizin sağlığını önemsiyorsanız, mutlaka bu hususa dikkat etmeniz gerekir. Bebeklerinizin yaşamı boyunca temiz kalması, kötü niyetli bakterilerle tanışmasına engel olur. Bebekler bakterileri ne kadar fazla tanırsa o kadar fazla bağışıklık kazanırlar.

Duş Alırken En İdeal Su Sıcaklığı Nedir?

Her gün duş almanın zararlı hale gelmesine neden olan faktörlerden biri su sıcaklığıdır. Eğer su sıcaklığını olması gerektiği gibi ayarlamazsanız, cildiniz olumsuz yönde etkilenebilir. Her gün duş almak zorundaysanız su sıcaklığına daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Uzmanlar duş alırken su sıcaklığının 23 derece olmasını önermektedirler.

Suyun sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır. 23 derecelik bir su ile duş aldığınız zaman cildinizin sıkılaşmasını sağlarsanız. Ancak bu suyu soğuk bulursanız 30 derecelik bir su ile de duş alabilirsiniz. 30 derece ve üstü sıcaklıkları pek fazla tercih etmemeniz gerekir. 30 derece üstü sıcaklıkta olan bir su ile duş aldığınız zaman vücudunuz gevşeyecektir. Uzmanlar, en ideal su sıcaklığının 23 derece olduğu görüşündedirler.

Her Gün Duş Almanın Zararları Nelerdir?

Her duş almanın zararlı olduğu pek fazla kişi tarafından bilinmemektedir. Ancak bu konuda insanların bilinçli davranmalarında fayda vardır. Her gün duş almanın zararları şunlardır:

  • Saçınız zarar görür.
  • Cildiniz hep kuru kalır.
  • Duş sırasında sürekli olarak kullanılan şampuanlar kansere bile neden olabilir.
  • Bedeniniz için sağlıklı olan bakteriler yok olur.

Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için her gün duş almayın. Tüm bunlara rağmen duş almaktan vazgeçmeyen bireyler ise her duşta şampuan vs. kullanmamalıdırlar. Sadece su ile duş alıp çıkmanız yeterli olacaktır. Ayrıca su sıcaklığına da dikkat etmeniz gerekir. Her gün duş alan bireyler, 23-30 arası bir sıcaklıkta olan su ile duş almalıdırlar.

Şampuan, Krem Vs. İçerisinde Bulunan Maddeler Cilde Zarar Verebilir

Her gün duş almanın zararlı hale gelmesine neden olan durum şampuan gibi kimyasalların çok sık kullanılmasıdır. Her duş alan bireyler, bu ürünleri çok sık kullanmaktan uzak durmalıdırlar. Şampuanlar vs. ürünler cildinize zarar verebilir.

Her Gün Duş Almak Zararlı Mıdır?
Her Gün Duş Almak Zararlı Mıdır?

Her Duş Almak Zorunda Kalanlar Nasıl Duş Almalıdır?

Her duş almak zorunda kalan bireyler, şampuan kullanmadan duş almalıdırlar. Ayrıca duş süresi kısa olmalıdır. Suyun sıcaklığı ise dikkat etmelisiniz.

Her Duş Almak Cilt Kuruluğuna Sebep Olur

Her insanın vücudunda belli bir yağ oranı vardır. Her gün banyo yapmak, bu yağların ortadan kaybolmasına neden olur. Yağlar cildin nemli kalmasını sağlar. Bu yağlar olmazsa vücudunuz hep kuru kalır. Bu durum sonucunda da cildinizi sürekli nemli tutmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle her gün duş aldığınızda şampuan sürmeden çıkın ve cildinize nemlendirici sürün.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu