Teknoloji

Google’ın Kurucu Ortağı Gizli Bir Hava Gemisi İnşa Ediyor

Dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin geçtiğimiz günlerde alışılmışın dışında bir haber ile gündeme geldi. Google firmasının kurucu ortaklarından bir tanesi olan ve dünyanın en zenginleri arasında yer alan Sergey Brin, aynı zamanda Alfhabet firmasının da sahibi. Bloomberg’den Ashlee Vance’ın haberine göre, Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin gizli bir hava gemisi inşa ediyor ve dev iskelet şu an NASA Ames Araştırma Merkezi’nde bulunuyor. Hangar 2’de yer aldığı öne sürülen zeplin gemisi ile ilgili birçok detay da mevcut.

Alfhabet Bilinmezliği

Google ve diğer bağlantılı şirketlerin yan kuruluşu olarak bilinen Alfhabet firması ile ilgili birçok bilinmezlik mevcut. Sergey Brin’in dev maketinin NASA’da yer aldığı zeplin inşası için kaynağı bu firmadan elde ettiğini görmek birçok kişiyi şaşırtmaz. Şirketin diğer kurucu ortakları arasında yer alan Kitty Hawk ve Larry Page de daha önceleri uçan hava projeleri ile gündeme gelmişlerdi. Larry Page uçan hava araçları ile yakından ilgilendiğini belirtirken, Sergey Brin ise gizli saklı koca bir zeplin maketini NASA’nın göbeğine bırakmış durumda.

Sergey Brin’in Yeni Oyuncağı

Dünya devi Google firmasının kurucu ortaklarından bir tanesi olarak kendisini sık sık teknolojik gelişim haberlerinde bulduğumuz Sergey Brin, havacılık merakı ile de bilinen bir iş insanı. Daha öncesinde Google Glass adı verilen bir kıyafeti giyerek bir uçaktan atlama denemesi yapan çılgın milyarder, bu sefer çok gizli yürütülen zeplin projesi ile gündemde. NASA’nın Hangar 2 bölümünde çok gizli bir şekilde yürütülen yeni hava aracı ile ilgili tüm işlemler basına kapalı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Brin’in bu projeye hobi amaçlı mı yoksa başka bir amaç uğruna mı başladığı hakkında herhangi bir bilgi yok.

Google ve NASA İlişkisi

Dünyanın en büyük teknolojisi firmalarından bir tanesi olarak çeşitli deneylerini NASA’nın hangarlarını kiralayarak gerçekleştiren Google, bu sefer şirket adı altında değil kurucu üyeleri adı ile bu işlemi gerçekleştiriyor. 2015 senesinden bu zamana kadar Ames’in gelişimi için NASA’nın hangarlarını kullanan firma ile Bloomberg’ten gelen habere göre Sergey Brin’in şirket adı altında bu işlem arasında herhangi bir ilişki yok. Alfhabet firmasının adının da yer almadığı raporlarda, eski bir NASA direktörü olan Alan Weston’un tüm projeyi denetlediği görülüyor. Alan Weston ise son dönemlerde yeni hava gemisi teknikleri ile daha uzun mesafelere kargo taşımacılığının yapılabileceğini söylemişti.

Sergey Brin’in Zeplin Projesi ile İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Google firmasının kurucu ortaklarından biri olarak teknoloji dünyasında sık sık adını duyuran Sergey Brin’in NASA ile işbirliği içerisindeki yeni projesi zeplin ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Dünyanın en gelişmiş ve en büyük mobil hidrojen yakıt hücresinin kullanılacağı zeplinde, okyanus üzerinden uçuş sağlamak ya da çeşitli yerlere yardım ile kargo taşıyabilmek mümkün olacak. Sergey Brin’in bu projeye henüz ne amaçla baktığı bilinmese de, uzun vadede bir çok insanın iyilik umudu olabilir.

LTA Research and Exploration Üretici Konumunda

Sergey Brin’in son derece gizli bir şekilde yürüttüğü zeplin projesinin üretici firması LTA Research and Exploration. Acil yardım amacı güden ve rekor bir hıza sahip olma imkanı bulunan bu projenin hidrojen yakıt üniteleri firma tarafından üretiliyor. 1.5 MW hidrojen tahrik sisteminin yer aldığı devasa büyüklükteki zeplin ile insani yardım taşımacılığı yapacağı konuşulan şirketin doğrudan Sergey Brin ile ilgisi bulunuyor. Keza Sergey Brin’in de üretim aşamasında olduğu zeplin projesi bu firmanın üretici konumunda olması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

LTA Kayıtları

Sergey Brin’in LTA firması ile iş birliği içerisinde yer alarak üretimini gerçekleştirdiği devasa zeplin ile ilgili firmanın resmi web sitesinde bazı bilgiler yer alıyor. 86 milyar doları aşan kişisel serveti ile dünyanın en zengin dokuzuncu kişisi olan Sergey Brin, bu projeye büyük oranda insani yardım taşımak amaçlı başlamış. LTA’nın resmi web sitesinde yer alan metne göre, üretilen zeplin afetlere anında müdahale ve insani faaliyetler, zor ve uzak bölgelere erişim için kullanım gibi detaylar yer alıyor. Sergey Brin’in kürsel çapta sıfır emisyonlu ve yolcu ile yük taşımacılığı alanında yeni bir havacılık sektörü oluşturmayı planladığı da konuşulan duyumlar arasında.

GSD ve LTA İşbirliği

Sergey Brin’in kar amacı gütmeyen kuruluşlarından bir tanesi olan Küresel Destek ve Geliştirme (GSD) ile yakın zamanda işbirliği yapması bekleniyor. LTA gibi GSD’nin de merkezinin bulunduğu bölge NASA’ya sadece bir kaç kilometre uzaklıkta. Bu iki oluşumun NASA ile doğrudan bağlantısı olduğu ve hangarlarında çeşitli üretim faaliyetlerinin yapıldığı konuşuluyor. GSD oluşumu kimi zaman Sergey Brin’in özel yatını kullanarak STK’ların önüne geçmesi ile gündem olmuştu. Ancak bundan her zaman gurur duyduklarını ve insani yardım taşıdıklarını dile getirdiler.

Sergey Brin Sessizliğini Koruyor

Hakkında çıkan haberler ve NASA ile olan ilişkisi kapsamında çıkan dedikodulara yönelik Sergey Brin sessizliğini korumaya devam ediyor. Dev bir zeplin maketinin NASA’nın Hangar 2 alanına getirildiği ve üzerinde çalışmalara başlandığı yönündeki haberler karşısında herhangi bir açıklama yapmayan Sergey Brin, iş birliği içerisinde olduğu LTA üzerinden zeplin projesi ile ilgili detayları açıklamakla yetindi. Küresel alanda yeni bir havacılık sektörünün gelişimi için bu projeye başladığı anlaşılan Sergey Brin’in başarılı olup olmayacağı ise merak konusu. Zeplin içerisinde kullanılacak yakıt malzemesinin dünyanın en pahalı malzemelerinden birisi olması da dikkatleri çeken noktalardan bir tanesi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu