Teknoloji

Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Görüntüleme

İnternet içerisinde yüz binlerce veyahut milyonlarca web sitesi bulunmaktadır. Bazı bulunmakta olan siteler ise yıllardır varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Varlığını sürdüren siteler genel olarak zamanla kendini yenilemektedir. Ayrıca içeriklerini sürekli şekilde güncellemeye devam etmektedir.

Siteler hep değişim ve gelişim halinde ilerleme kat etmektedir. Tabi yenilenme ve güncelleme sağlayan sitelerin yanında bazı siteler de tam anlamıyla yayından kalkmış olması mümkündür. Önbelleğe alınan veriler ile sitelerin eski görünümlerine tekrar dönüş yapabilmeniz mümkündür. Bu hususta yapılabilecekleri alt başlıklar halinde sizlere aktaracağız.

Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Görüntüleme
Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Görüntüleme

Google Aracılığı İle İşlemi Gerçekleştireceğiz

Web ile ilgili bir konudan bahsediyoruz. Bu hususta ilerlemeler google üzerinden gerçekleşecektir. Adımlar halinde olan işlemi alt başlıklar halinde sizlere aktaracağız. Google ile bu karşılaşılan sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Web siteniz bu alt başlıklar dâhilinde işlemleri uygularsanız eski görünümüne sahip olacaktır.

Hepsi oldukça basit ve anlaşılır işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Adımları hatasız uyguladığınız takdirde eski görünümlü web siteleriniz ile buluşmuş olacaksınız. Bu hususta ilk uygulamamız gereken google önbelleğe kaydetme yöntemi sizlere açıklayalım.

Google Önbelleğe Kaydetme

Google düzenli şekillerde dizine eklenmesi gereken yeni sayfaları ararken taramış olduğu sayfaların yedek kopyalarını da kaydetmektedir. Web tarayıcılarının da sayfaları daha hızlı konumda yükleyebilmeler için aynı şeyi yapması gerekmektedir. Bu anlık görüntüler ise önbellek tarafından korunmaktadır. Bir diğer hususu da belirtmemiz gerekiyor ki bütün web siteleri Google aracılığı ile dizine eklenmemekte veyahut bir önbelleğe kaydedilmemektedir.

Bu yöntem ile rahatlıkla web sitesini eski haline döndürebilecek istediğiniz görünüme sahip olabileceksiniz. Diğer bir yöntem olan Google arama yöntemini sizlere açıklayalım. Daha çok ekli dosyayı görüntülemek olarak da karşımıza çıkan bu yöntemi sizlere ayrıntıları ile aktaralım.

Google Arama (Ekli Dosyayı Görüntüle 1771)

Önbellek içerisine alınmış bir Google sayfasını görüntülemek istediğiniz takdirde siteyi normal bir şekilde sorgulama yaptıktan sonra doğal olarak arama sonuçları listelenmektedir. Listelenme ile birlikte uygulamanız gereken başlıca adımlar şunlardır:

  • Karşımıza çıkan sonuçlardan site URL’sinin yanında bulunan yeşil oka tıklamalısınız.
  • Google sayfasın da en son kaydedilmiş olan sürümünü de görebilmek için ‘Önbellek’ seçeneğini seçmelisiniz.
  • Site yüklenmesi ile birlikte Google anlık görüntüsünü aldığımız zaman eski bir sürüme ve listeye sahip olduğunu sizlere bildirmektedir.

Bununla birlikte, sayfanın salt okunması için mevcut bir sürümünü veya kaynak kodunu görüntüleme seçeneğine de sizlere sunmaktadır.

Yöntemi rahatlıkla uyguladıktan sonra görünümünüzü değiştirmiş olacaksınız. Diğer bir yöntem ise chrome adres çubuğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer bahsi geçen ismi ekli dosya görüntülenmesi1772’dir.

Chrome Adres Çubuğu (Ekli Dosyayı Görüntüle 1772)

Cihazda Chrome web tarayıcısını kullanmakta iseniz, adres çubuğunuza ‘cache:’ yazmalı ve boşluk bırakmadan web sitesinin URL’sini eklemelisiniz. Örnek verecek olursak; ‘cache:sonsuzteknoloji.com’ Tarayıcı, sanki Google içerisinde gezinme halindeymiş gibi, söz konusu olan web sitesinin önbelleğe alınan sürümünü sizlere açacaktır.

Bu yöntemi uygulama esnasında görünümünüzün değişimine şahit olacaksınız. Her adım veyahut yöntem sizleri eski görünüme kavuşturacaktır. Yöntemlerden bir başkası ise wayback makinesi olmaktadır.

Wayback Makinesi

İnternet tarihi açısından korunma sağlayan bir dizi sistem bulunmaktadır. En dikkat çekmekte olan ise web sitelerini, metinlerin, videoların, seslerin, yazılımların ve başka bir yerde bulması oldukça zor olabilen görüntülerin barındırmasında kar amacı gütmeyen İnternet Arşivleri olmaktadır.

Bu hususta en kolay ve hızlı şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler arasındadır. Hatasız uygulamanız çözüme kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Diğer bir isme sahip yöntemimiz ekli dosya görüntülenmesi 1773’tür. Sistem içerisinde bir başka adı bulunmamaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 1773

Mevcut konumda ve çevrimdışı halde bulunan web siteleri için çalışmakta olan Wayback Machine ile bu verileri bulmanız oldukça kolay olmaktadır. Keşfetmeyi istediğiniz URL’yi yazarak arşiv arama motoru sizlere Wayback Makinesi’nin o sayfayı ne zaman taradığı hususunu belirtmekte olan bir takvim göstermektedir.

Sitenin o gün içerisinde nasıl göründüğünü gözlemlemek için takvimde bulunan işaretli tarihi tıklamalısınız. Wayback Makinesi, internetin tarihini görmeniz hususunda oldukça harika bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hatasız uygulanan her yöntem gibi bu da sizleri hedefinize ulaştıracaktır. Açıklayacağımız bir diğer yöntem tarayıcı uzantıları olmaktadır.

Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Görüntüleme
Web Sitesinin Önbelleğe Alınmış Eski Görünümü Görüntüleme

Tarayıcı Uzantıları

Tarayıcı uzantıları önbellek için alınan sitelere de erişim sağlamaktadır. Chrome’a Web Cache Viewer‘yi eklemeli ve web sayfası içinde Google veyahut Wayback Machine sürümünü görüntülemeyi sağlamak için herhangi bir sayfa üzerinde sağa tıklayınız.

Bing, Baidu ve Yandex gibi bir düzineden fazla arama motoru doğrultusunda önbellek oluşturulan web sayfalarının sürümlerini görüntülemeniz için size yardımcı olacaktır. Görüntülenmenizi bu yöntem ile de kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz. Son bir yöntem mevcut ki o da web araçlarıdır.

Web Araçları

Önbellek araması hususu için başvurma sağlayacağınız çevrimiçi araçlar da mevcut olarak bulunmaktadır. Cached Web Pages, Google web önbellekleri, İnternet Arşivi ve istek doğrultusunda arşivleme hizmetleri, WebCite’de belirli konuma sahip bir URL’yi aramaktadır.

Bunun yanında ,bir site içerisinde Google tarafından dizine eklenmesi ile dizilmemiş oluşunu kontrol etmekte ve bulunan önbellek içine alınan web sayfalarını açmayı hedefleyen Google Cache Chker–Önbellek Denetleyicisi de bulunmaktadır.

Sizlere açıklanan ve başlıklar halinde aktarılmış olan web sitesinin önbelleğe alınmış eski görünümü görüntüleme işlemini hatasız yapmanız halinde direk sonuç verecektir. Adımları çok özenle takip edip uygulamalısınız.

Bu yöntemler basit olduğu kadar kısa ve anında yapabileceğiniz yöntemlerdir. Bu bilinçle hareket ettiğiniz de yapmamanız mümkün değildir. Uygulamakta sıkıntı yaşamaz ve web içerisinde anında bir değişim gözleyebilirsiniz. Eski konuma dönmesi önem arz etmektedir. Sizler bunları birkaç başlık altında uygulayabilir ve başarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu