Teknoloji

Alan Adı (Domain) Nedir? Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni bir web sitesi kurmayı ya da bir e-ticaret mağazası açmayı planlıyorsanız, öncelikle bir alan adı kaydettirmeniz gerekir. Ancak bir alan adı kaydettirmek, özellikle de alan adları ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız, biraz göz korkutucu olabilir. Bu noktada öncelikle alan adının tüm detaylarına hakim olmanız gerekir.

Peki alan adı nedir?

Alan Adı Nedir?

Alan adı yani domain, internet kullanıcılarını web sitenize yönlendirmek için kullanılan bir internet adresidir. Alan adı, IP adresinizin kullanıcı dostu bir versiyonudur. Kullanıcıların web sitenize erişmesi için hatırlaması kolay bir yoldur. Google.com, Amazon.com ve Youtube.com web üzerindeki en popüler alan adlarından bazılarıdır. 

Bir alan adı iki bölümden oluşur: üst düzey alan adı (TLD) ve ikinci düzey alan adı (SLD).

TLD; .COM, .ORG veya .NEW gibi noktadan sonraki küçük kısımdır; SLD ise noktadan önce web siteniz veya işletmeniz için seçtiğiniz addır. Örneğin, www.google.com alan adında “google” SLD’dir ve “.COM” TLD’dir.

Çoğu zaman kullanıcılar alan adları ile URL’leri karıştırır. URL (diğer adıyla bağlantı), web’deki dosyaları bulmak için kullanılan tam bir web adresidir. Oysa alan adı, URL’de bulunan bir web adresi biçimidir. 

Bir alan adının bileşenleri nelerdir?

Bir alan adı temel olarak bir dizi bileşeni bir araya getirir.

Örneğin, ”www.abc.com.tr” alan adı aşağıdaki bileşenlere sahiptir:

 • WWW – Dünya çapında bir web adresi olduğunu belirtmek için kullanılır.
 • ABC – Kaydettiğiniz alan adıdır.
 • COM – Kayıt ettirdiğiniz alan adı kategorisini belirlemek için kullanılır. Buna üst düzey alan adı denir.
 • TR – Alan adının menşei ülkesini belirtmek için kullanılır.

Üst düzey alan adı nedir?

Aşağıdaki tabloda yer alan popüler üst düzey alan adı kategorileri, tabloda bulunan alan adı kullanıcı türleri tarafından kullanılabilir:

Alan Adı  Kullanıcı
com ya da biz İşletmeler
edu  Eğitim kurumları
gov Hükümet
org Organizasyon

Neden Bir Alan Adı Kaydettirmeniz Gerekir?

Bir alan adınız olmadan bir web siteniz olamaz. Alan adınız, web sitenizi IP adresinize bağlar ve insanların sizi bulmasına yardımcı olur.

Bir alan adı kaydettirmenin birçok avantajı vardır. Bunu yapmak aşağıdakileri yapabileceğiniz anlamına gelir:

 • Çevrimiçi bir varlığa sahip olmak.
 • İstediğiniz alan adına sahip olmak (başkası sizin fikrinizi kaydettirmeden önce).
 • İşletme adınız için güvenilir ve kullanılabilir bir alan adı elde etmek.

Alan Adı Neden Önemlidir?

Alan adı insanların markanızı internette bulmasının ana yoludur. Birçok kullanıcı için bu, aynı zamanda markanız hakkında edindikleri ilk izlenimdir. Bu nedenle, kulağa profesyonel gelen ve potansiyel ziyaretçilere web sitenizde neler bulabilecekleri hakkında fikir veren bir alan adı seçmeniz çok önemlidir.

Doğru alan adı, arama motorlarının sitenizin ne hakkında olduğunu anlamasını da kolaylaştırarak sayfalarınızın iyi sıralanmasını sağlayabilir. Bu, sitenize ziyaretçi çekmek için çok önemlidir.

Sonuç olarak, alan adınız hem insanların hem de arama motorlarının web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmak için kullanılabilecek marka kimliğinizin önemli bir parçasıdır.

Alan Adı Nasıl Kaydedilir?

Aşağıdaki listede alan adı kaydı yapmak için gerekli olan tüm adımları bulabilirsiniz:

Hayalinizdeki Alan Adını Bulun

İyi bir alan adı seçmek için iki seçeneğiniz vardır: Beyin fırtınası yapmak veya ücretsiz fikirler almak için bir alan adı oluşturucu kullanmak.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, mükemmel alan adını seçerken en iyi uygulamaları takip etmeyi unutmayın. Kısa, telaffuzu (ve okunması) kolay, tire veya rakam içermeyen bir seçenek bulun.

Doğru Uzantıyı Seçin

Doğru alan adına sahip olduğunuzda, ikinci adım, onunla birlikte kullanılacak doğru uzantıyı seçmektir. Bu uzantılara üst düzey alan adı uzantıları veya TLD denir.

En popüler TLD’lerden bazıları aşağıdakileri içerir:

 • .COM
 • .CO
 • .ORG
 • .NET

Bu popüler TLD’lerin diğer TLD’lere göre bir avantajı olmasa da, insanlar bunlara daha aşinadır. Ancak, tek seçeneğiniz bunlar değildir. Aşağıdakiler gibi yaşadığınız konumu yansıtan bir uzantı da seçmeniz mümkündür:

 • .ES (İspanya)
 • .FR (Fransa)
 • .AU (Avustralya)

Bu seçeneklerden hiçbiri mevcut değilse, aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

 • .GURU
 • .AI
 • .IO

Ancak, ikna edici bir nedeniniz veya güçlü bir marka varlığınız yoksa, .xyz, .support ve .bar gibi kötü şöhretli TLD’lerden uzak durun.

Bir Alan Adı Kayıt Kuruluşu Seçin ve Domain Sorgulama Yapın

Alan adınız ve uzantınız hazırsa, ilk önce yapmanız gereken şey alan adınızın daha önce kayıt edilip edilmediğini görmek için domain sorgulama yapmak. 

Peki domain sorgulama nasıl yapılır?

 • Seçtiğiniz alan adı şirketinin resmi web sitesine gidin. Örneğin; Hosting.com.tr sitesinin Domain Sorgulama sayfasına gidin.
 • Birçok alan adı kayıt firmasının ana sayfada genellikle “Domain Sorgula” veya benzer bir seçenek bulunur. Bu alana hayalinizdeki alan adını yazın.
 • Domain adınızı girdikten sonra, “Sorgula” veya “Ara” gibi bir butonuna tıklayarak sorgulamayı başlatın.
 • Sorgulama sonuçları size girdiğiniz domainin kullanılabilir olup olmadığını gösterecektir. 
 • Eğer seçtiğiniz domain kullanılabilirse, alan adınızı kayıt ettirebilirsiniz.

Alan Adınızı Kaydedin

Eğer markanıza uygun alan adını bulduysanız, bu adım oldukça basittir. Bu noktada kayıt ücretini ödeyerek alan adınızı resmi olarak satın alabilirsiniz.

Fakat bir alan adını sonsuza kadar satın alamayacağınızı da unutmayın. Bu, alan adına sadece yenileme ücretinizi ödediğiniz sürece erişim sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

Peki yanlışlıkla bir yenileme ücretini kaçırırsanız ve alan adınızın süresi dolarsa ne olur?

 • Web sitenize artık kullanıcılar tarafından erişilemez.
 • Alan adınız, süresi dolduktan yaklaşık 30 gün sonra tekrar satışa çıkar.
 • Herhangi biri alan adınızı satın alabilir.

Tüm bu senaryoların başınıza gelmesini istemezsiniz, alan adınızda otomatik yenilemeyi ayarlamanız çok önemlidir.

Otomatik Yenilemeyi Ayarlayın

Otomatik yenileme, yenileme zamanı geldiğinde, alan adınız için anında ödeme yapmanıza yardımcı olur. Bu, yanlışlıkla bir ödemeyi kaçırırsanız, alan adınızın süresinin dolması konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Birçok alan adı kayıt şirketi sizin için otomatik yenilemeyi otomatik olarak ayarlar. Ancak seçtiğiniz kayıt kuruluşunun bunu yapmaması ihtimaline karşı, detaylı bir inceleme yapmanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu