Teknoloji

Türkiye’de İnternet Kullanımı Arttı İşte Abone Başı Data Kullanımı

Pandemi süreci ile beraber dünyanın diğer ülkeleri gibi Türkiye de uzaktan eğitim ve evden çalışma sistemine geçmişti. Bu sisteme geçilmesi ile beraber hemen her evde internet kullanımı hızlı bir şekilde artış gösterdi. Covid-19 sebebi ile dünyada meydana gelen kısıtlamalar, insanların evden işlerini görmelerine neden oldu. Öğrencilerin okula gidememeleri, çalışanların evden home ofis şeklinde çalışmaları vb. daha pek çok olay internet kullanımında da hızlı bir artış yaşanmasına neden oldu. Türk Telekom sabit internet kullanımına bakıldığında, 2019 yılı ile kıyaslama yapılınca 2020 yılında internet kullanımında yaklaşık %42’lik bir artış yaşandı.

Türkiye'de İnternet Kullanımı Arttı İşte Abone Başı Data Kullanımı
Türkiye’de İnternet Kullanımı Arttı İşte Abone Başı Data Kullanımı

Türk Telekom Verilerini Açıkladı

Türk Telekom internet sağlayıcısının sabit hat aboneleri, Ocak ve Haziran 2020 tarihleri arasında yaklaşık 178 GB’lık bir kullanım yaptı. Ocar ve Mart 2020 tarihleri arasında yapılan araştırmalara göre, 3 aylık sabit data verisi kullanımı 2019 yılının bütününe göre yaklaşık %30 arttı. 159 GB’lık bir kullanımın söz konusu olduğu bu 3 aylık sürecin sonunda kullanım miktarı, yaz geldiğinde de artış göstermeye devam etti. Nisan ve Haziran aylarında %53’lük artış gösteren sabit data kullanımı, 195 GB’a yükselerek rekor kırdı. Türk Telekom tarafından şehir şehir açıklanan internet kullanımında, bazı şehirlerin diğerlerine göre ön planda olduğu gözüküyor.

Şehir Şehir İnternet Kullanımı

Pandemi sürecinde insanların eve kapanması, internet içeriklerine daha fazla sarılmalarına neden oldu. Özellikle eğitimin online platformlar üzerinden sağlanması kullanım miktarını arttırdan başlıca etmenlerden biri haline geldi. Üniversite öğrencilerinin okul sistemi üzerinden online derslere dahil olmaları ve home ofis çalışma sisteminin bir çok sektörde uygulanması ile bu artış hızı devam ediyor. Pandeminin yoğunlukla devam ettiği şu günlerde de artış hızında herhangi bir düşüş durumu söz konusu değil. Türk Telekom firması tarafından şehir şehir kullanım miktarları açıklandı. Muğla’da %52 oranında, Antalya ve Malatya’da %49 oranında, Sinop ve Mersin’de %46 oranında bir artış gözlendi. En çok internet kullanımının arttığı bu şehirler diğerlerine göre daha fazla data kullanımı yaptı.

Sabit Hat Taleplerinde Artış

Türk Telekom firmasının CEO’su Ümit Önal yaptığı açıklamalarda internet sağlayıcılarının sabit hatlarına yönelik talep artışında da büyük bir ivme kazandığını söyledi. 2020 yılının ilk altı aylık sürecinde, salgının başlaması ile dünya genelinde yaşanan internet kullanım artışı, Mart ayından itibaren Türkiye’yi de vurdu. Korona virüsün Mart ayında gözlemlendiği ilk vakanın ardından uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, sabit hatlara olan talebin de artmasına neden oldu. Evde internet kullanımının sabit hatlar ve modemler üzerinden gerçekleşmesi, Türk Telekom gibi köklü bir firmanın da bu alanda geniş hizmet vermesini sağladı. 81 ilde kesintisiz hizmet verdiklerini söyleyen Ümit Önal, hedeflerine başarıyla ulaştıklarını söyledi.

Abone Başı En Çok Kullanım Şırnak’ta

Türk Telekom firmasının kendi alt yapı verilerine göre şehir şehir açıkladığı abone kullanımları da dikkat çekici nitelikte. Pandeminin ilk çıktığı 2020 yılının başları itibari ile 6 aylık dönemde en çok data kullanımı yapan şehir Şırnak oldu. Şehir genelinde aylık olarak ortalama 241 GB’lık bir veri kullanımı gerçekleştirildi. Abone başına hesaplandığı zaman bu veri kullanımı ile diğer şehirleri geride bırakan Şırnak, Türk Telekom’un en çok veri kaydettiği şehir oldu. Şırnak’ın yanı sıra diğer illerde de büyük oranda artış yaşandı. 2021 yılına girmeye hazırlanırken bu veri artışındaki hız düşecek gibi durmuyor.

Türkiye'de İnternet Kullanımı Arttı İşte Abone Başı Data Kullanımı
Türkiye’de İnternet Kullanımı Arttı İşte Abone Başı Data Kullanımı

En Düşük Kullanım Çanakkale’de

Türk Telekom’un yayınladığı şehir şehir veri kullanım tablosuna bakıldığında, internet kullanımı en az yapan şehir Çanakkale olarak gözüküyor. Pandemi sürecinde nüfus dağılımına göre, internet artış hızında da meydana gelen artış doğru orantılı olarak devam ediyor. İstanbul gibi metropol şehirlerde gerçekleştirilen internet kullanımının her daim yüksek olması, bu listede diğer şehirlere göre geride kalmasına neden olsa da, aslında en çok data kullanımı sağlayan şehirler metropollerden oluşuyor. Çanakkale gibi az data kullanımı sağlayan şehirler ise, yaşlı kesimin sıklıkla yaşadığı şehirlerden oluşmakta. Bu nedenle de data kullanımının diğer iller ile karşılaştırıldığında oldukça kısıtlı olduğu görülüyor.

Ümit Önal’dan Açıklamalar

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, basına yaptığı açıklamalarda pandemi sürecinde müşterilerinin yanında olduğunun altını çizdi. Müşterilerden gelen yoğun data talebin karşılayabilmek için alt yapı çalışmalarını devam ettirdiklerini söyleyen Önal, internet trafiğinin bütün güne yayıldığını belirtti. 2020 yılının ilk 6 aylık sürecinde Türk Telekom firmasının sabit hat abonelerinin aylık ortalama veri kullanımlarını açıklayan CEO, bu kullanımın daha da artacağını söyledi. Normalleşme süreci ile birlikte eğitim, sağlık, iş ve özel yaşamın birçok alanında internet kullanımının odak nokta olacağına değindi. Türk Telekom firması olarak, 5G teknolojisine, dijitalleşmeye ve fiber internet hizmetlerine yönelik yatırımlarının devam edeceğini de belirtti.

2021’de Neler Olacak?

Pandemi sürecinin Türkiye’de resmi olarak başladığı 2020 Mart ayından sonra pek çok değişiklik gerçekleşti. Bu değişikliklerin başında internet kullanımı gelirken, insanların hayatlarındaki kısıtlamalar da olduğu gibi devam ediyor. 2021 yılının yaklaştığı bu günlerde, aşı konusunda yönelik açıklamalar da hız kesmeden devam etmekte. Pandeminin 2021 yılı içerisinde biteceğine olan inanç, aşının etkisine bağlı. Kısıtlamaların son sürat devam etmesi, 2021 yılında da internet kullanımına yönelik artışın devam edeceği yönünde yorumlanabilir. Evde kalan insanların internet içeriklerine yönelmesi, çalışanların evden çalışmaya devam etmesi, öğrencilerin web ortamı üzerinden uzaktan eğitim almaları gibi birçok faktör, 2021 yılında da devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle internet data kullanımı artışı da hız kesmeden yükselecek.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu