Bilgi Kutusu

AVM’lerin Ortak Özellikleri

Ekonomi ve tüketim alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte insanların hayatına giren yerlerden biri de alışveriş merkezleridir. Her geçen gün farklı şehirlerde yapılan ve sayısı sürekli artan alışveriş merkezlerinin çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Birçok ürün markasının farklı mağazalarda satış yaptığı AVM’lerde onlarca mağaza bulunmaktadır. Eğlence, giyim, gıda ve sinema sektörü gibi birçok alanda çeşitli mağazaların hizmet verdiği alışveriş merkezleri son dönemlerde iyice popüler bir hale gelmiştir. Türkiye genelinde hizmet veren AVM’lerin ortak özellikleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin farklı illerinde çeşitli isimlerle alışveriş merkezleri yapılmıştır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illerimizde ise çok sayıda AVM bulunmaktadır. Günümüzdeki nüfus yoğunluğunda ve alışveriş sayısının artmasıyla birlikte alışveriş merkezleri de en yoğun olan anlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Alışveriş merkezleri genellikle insanların rahat bir şekilde ulaşabileceği alanlara yapılmaktadır. Büyük bir alana yapılan binaların çevresinde otopark ve yeşil alanlar bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinin ortak özelliklerinden biri de çok katlı olmalarıdır.

Alışveriş Merkezleri Nedir?

İnsanların hayatına son yıllarda giren kavramlardan biri de alışveriş merkezleridir. Eskiden caddelerdeki esnaflardan ve marketlerden yapılan alışverişlerin çoğu alışveriş merkezlerine taşınmıştır. Büyük çaplı işletmeler, farklı yerlerde açılan alışveriş merkezlerinde mağaza şubeleri ile hizmet vermektedir. Ekonomik düzeni büyük oranda değiştiren alışveriş merkezleri, birçok esnafın ekonomik olarak sıkıntı yaşamasına neden olmuştur.

Avm'lerin Ortak Özellikleri

Ülke genelinde hizmet veren alışveriş merkezlerinin çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri kontrollü olarak giriş yapılan ve güvenlik önlemlerinin alındığı binalardır. Alışveriş merkezlerinin çevresinde ve alt katlarında otopark bulunmaktadır. Asansör, yürüyen merdiven ve normal merdiven gibi seçeneklerin olduğu binalarda birçok kat bulunmaktadır. Katlarda; giyim mağazaları, gıda ve fast food dükkanları ve sinema salonları gibi yerler bulunmaktadır.

Alışveriş Merkezlerinin Tarihi

Farklı şirketler tarafından inşa edilen ve birçok mağaza ve eğlence yerlerinden oluşan alışveriş merkezlerinin tarihi merak edilmektedir. Geçmiş dönemlerde Pazar yerlerinde ve caddelerdeki dükkanlarda gerçekleştirilen alışverişler, günümüzde alışveriş merkezlerine taşınmıştır. Özellikle; kırdan kente göç oranının artması ve araba kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan ve gelişen alışveriş merkezlerinin bilinen bir tarihi bulunmaktadır.

Alışveriş Merkezlerinin Tarihi

20.yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünya genelinde yaygınlaşan ve her geçen gün sayısı artan AVM’ler, Türkiye’nin farklı şehirlerinde 2000’li yıllardan itibaren açılmaya başlanmıştır. Ekonomik ve sosyal hayatta yaşanan gelişmelerle her sene farklı şehirlerde çok sayıda AVM açılmıştır. Türkiye’nin en büyük ve önemli AVM’leri İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde bulunmaktadır. İstanbul’da iş merkezi olarak kullanılan ve küresel çapta önemli olan çeşitli alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Alışveriş Merkezi Mağazaları

Ticaret ve ekonominin son yıllardaki en önemli alanlarından olan alışveriş merkezlerinde çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerindeki mağazaları genel olarak büyük firmaların şubeleri oluşturmaktadır. Kendi sektöründe önemli bir pazar oranı yakalayan firmalar, Türkiye’nin birçok yerindeki alışveriş merkezlerinde faaliyet göstermektedir.

Alışveriş Merkezi Mağazaları

Alışveriş merkezlerinde bulunan mağazaların sektörleri farklılık göstermektedir. Kuyumcu, aksesuar, gıda, giyim ve sinema sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket, alışveriş merkezleri içerisinde mağaza bulundurmaktadır. Genel olarak oldukça büyük olan ve birçok kişinin giriş yapabildiği merkezlerde giyim sektöründeki mağazaların sayısı fazladır.

Alışveriş Merkezlerinin Mimari Düzeni

Alışveriş merkezleri ve ortak özellikleri söz konusu olduğunda mimari düzen hakkında bilgiler verilebilmektedir. Türkiye genelindeki alışveriş merkezlerinin mimari yapısı genel olarak birbirine benzemektedir. İç ve dış yapıları oldukça benzer olan AVM’ler, büyüklük veya kat sayıları gibi noktalarda farklılık gösterebilir. Kapladığı alan ve metrekare olarak küçük olan alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

Alışveriş Merkezlerinin Mimari Düzeni

Alışveriş merkezlerinde bulunan merdiven ve asansörlerle katlar arası geçiş yapılabilir. Alışveriş merkezlerinin giriş katlarında çeşitli sektörlerin mağazaları bulunmaktadır.  AVM’lerin ortak özellikleri arasında en üst katlarda bulunan gıda yerleri ve sinema salonları da gösterilebilir. En alt katlarında otopark girişlerinin bulunduğu alışveriş merkezlerde büyük gıda marketleri ve bankamatikler de alt katlarda bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu