Sağlık

Boy Uzatma Egzersizleri

Boy uzaması kadın ve erkeklerde farklılık gösterir. Kadınlar 18-20 yaşına kadar uzarken bu sayı erkeklerde 22’ye kadar uzayabilir. Özellikle ergenlik çağına doğru akıllara oldukça sık takılan bir sorudur boy uzatma egzersizleri nelerdir?

Boy uzamasında önemli etkenler bulunmaktadır. Genetik yapı, düzenli beslenme, hareket etme, spor yapma vb. Özellikle ergenlik çağında yapılan spor, boy uzamada oldukça önemli bir rol oynar. Bu sporların başında da yüzme, basketbol ve voleybol gelir.

Boy Uzatma Egzersizleri
Boy Uzatma Egzersizleri

Boy Uzamada Belirli Etkenler

Boy uzatma için çok çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bunların başında dengeli ve düzenli bir hayat yer alır. Kişi uykusuna dikkat etmeli, iyi bir uyku uyumalıdır. Ayrıca beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Kilosuna da özen göstermelidir. Sporcu diyeti olarak bilinen diyet büyük bir fayda sağlayacaktır. Bir diğer önemli husus genetiktir. Çocuğun ebeveynleri kısa ise çocuğun da kısa olması olasıdır.

Ancak çeşitli sporlar yardımı ile çocuk uzayabilir. En önemli husus ise spor ve harekettir. Hayatımızda büyük önem taşıyan spor, boy uzamada da önemli bir rol oynar. Yüzme, basketbol, voleybol boy uzamada yardımcı olarak bilinen en önemli sporlardır. Ayrıca çeşitli hareketler de boy uzamasında büyük rol oynar. Özellikle boy uzamanın en hızlı yaşandığı ergenlik döneminde belli hareketlerin sık sık yapılması boy uzamasına büyük destek sağlayacaktır.

Boy Uzamada Hareketliliğin Önemi

Boy uzama bebeğin 1 yaşına girmesi ile ergenlik dönemine kadar 5 cm uzayarak devam eder. Ergenlikle beraber bu sayı artar. Kadınlarda boy uzama 20, erkeklerde ise 22 yaşına kadar devam edebilir. Ancak nadir de olsa bazı kişilerde bu sayı azalma veya artma gösterebilir.

Boy uzamada hareketlilik büyük önem taşır. Özellikle ergenlik dönemindeki bir çocuk ne kadar hareket ederse boyunun uzamasına o kadar katkı sağlamış olur.

Belli hareketler boy uzamasına destek olur:

  • Bara Asılma Hareketi
  • Köprü Hareketi
  • İp atlamak
  • Cobra hareketi
  • Çeşitli sporlar

Özellikle bu hareketlerin belli aralıklarla tekrar edilmesi kişinin boy uzamasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu hareketler sayesinde birey, kendini daha zinde ve dinç hissedecektir. Ergenlik dönemindeki çocukların yanı sıra yetişkinlere de bu hareketleri yapmaları tavsiye edilir.

Bara Asılma Hareketi

Kendini kısa olarak gören, çocuğunun gelişimine destek olmak isteyenler sık sık boy uzatma egzersizleri nelerdir? Sorusunu sorarlar. Karşılarına en sık çıkan öneri ise asılma hareketi. Bu hareketi yaparken vücudunuzun büyük kısımdaki ağırlığını kollarına vermeniz gerekir. Bu şekilde asılarak bir süre bekleyin. Belirli aralıklarla hareketi tekrarlayın. Özellikle gelişme çağındaki çocukların uzamasına fayda sağlayacak bir hareket.

Köprü Hareketi

Uzamaya yardımcı bir diğer hareket ise köprü hareketi. Bu hareketi yaparken vücut sağlığınız için zemin oldukça önemlidir. Bir mat üzerinde yapılması önerilir. Öncelikle bacaklarınızı kalça genişliğinde açın. Daha sonra kollarınızı yana yerleştirin. Dizinizi kırıp zemin üzerine ayaklarınızla düz bir şekilde basın. Bu durum vücudu dengede tutacaktır. Daha sonra gövde ve kalçayı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve bir süre bekleyin. Belirli aralıklarla bu hareketi tekrar edin. Oldukça faydalı olduğunu göreceksiniz.

İp Atlamak

Çocukların severek oynadığı oyunlardan bir tanesi olan ip atlamanın boy uzatmaya oldukça faydası olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle uzmanlar tarafından çok sık önerilen bir harekettir. Ayrıca sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de büyük faydası vardır. Bedeni zinde tutar, kalori yakımına büyük destek sağlar.

Bu hareket için gerekli tek ihtiyacınız bir ip. Bu ip biraz kalın olmalı veya direkt olarak antrenman için kullanılan ipleri de kullanabilirsiniz. Sizin için daha kolay ve rahat olacaktır. Ayaklarınızı kalça hizasında açın ve bu şekilde düz olarak ip atlayın. Belirli aralıklarla bu hareketi tekrar edin. Kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.

Cobra Hareketi

Çok bilinen bir diğer boy uzatma hareketi ise cobra hareketi. Bu hareket biraz zor olsa da oldukça faydalıdır. Hareketi yapabilmek için zemin oldukça önemli. Düz bir mat üzerinde bu hareketin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde zemin canınızı acıtabilir. Öncelikle bacaklarınızı kalçanızın hizasına getirin. Sonra ise ayak parmak uçlarınızı arkaya gerdirmeye çalışın. Ne kadar gerdirebilirseniz o kadar iyi olacaktır.

Tüm vücudunuzu ileri doğru gerdirmeye çalışın. Ellerin ile zeminden destek alarak gövdenizi yukarı kaldırmaya çalışın. Oldukça gerilme, esneme içeren bu hareket boy uzama döneminde çok faydalıdır. Belli aralıklarla, düzenli bir şekilde yapılması tavsiye edilir. Omurga için de sağlıklıdır.

Yüzme

Belki de en sık yapılan ancak boy uzattığı bilinmeyen bir spor dalıdır yüzme. Özellikle yaz aylarında sık sık yapılan sporlardan bir tanesi kuşkusuz ki yüzmedir. 7’den 70’e herkesin oldukça severek yaptığı bir spordur. Yüzme anında yapılan esneme hareketi boy uzamasına destek olur. Boy uzatma haricinde pek çok faydası vardır. Kalori yakımına destek olur, bünyeyi dinç tutar, cildin kırışmasını erteler.

Boy Uzatma Egzersizleri
Boy Uzatma Egzersizleri

Basketbol

Uzun boy denildiğinde akla ilk gelen spor basketboldur. Müsabakalarda da gördüğümüz üzere basketbolcuların boyu oldukça uzundur. Boy uzatma için en çok yapılan sporlardan biridir. Bu spor, oldukça hareket ve uzanma içerdiği için boy uzamaya fayda sağlar. Kaliteli, eğlenceli vakit geçirip boyunu uzatmak isteyen kişiler basketbolu tercih edebilir.

Voleybol

Boy uzamaya destek olan bir diğer spor ise voleybol. Oldukça eğlenceli ve bir o kadar da sağlıklı bir spordur. Özellikle kadınlar tarafından daha sık tercih edilen bir spordur. Voleybol oynarken kişi çok fazla zıplama, esneme, uzanma hareketi yapmaktadır. Bu durum da boy uzamasına fayda sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu