Sağlık

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Herkesin merak ettiği ama kimsenin cevabını bulamadığı, günümüz internet dünyasında bile hakkında bilgi kirliliği bulunan konudur hızlı kilo verme yöntemleri konusu. Aslında açıklanması oldukça basit olsa da doğru olmayan birtakım bilgileri içermekten de geri kalmaz. Ünlü diyetisyenler, şefler yani kısacası yemek üzerine master yapmış birçok uzman konu hakkında düşüncelerini getirir. Bu makalede bütün bilgilerin tam anlamıyla doğrusunu bulacaksınız.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Neden Kilo Vermek Gerekir?

Hızlı kilo verme yöntemleri konusunda birçok kişi neden kilo vermek istediğine bir türlü karar veremez. Kimisi daha zayıf bir vücuda sahip olmak için bunu yaptığını söylerken kimisi de sağlıklı bir vücudun onları ilgilendirmediğinden bahseder. Aslında burada temel amaç dış görünüşüne dikkat etmektir. Kilo vermek, sağlıklı bir vücudun gerektirdiği bir durumdur. Vücut işlevlerini yerine getirebilmek için düzeni sağlamak zorundadır.

Kilo Verememe Nedenleri

Kişinin diğer insanlarla yaptığı şeyler sonucunda bile kilo verememe durumunun altında yatan bazı sebepler vardır. Bu sebeplerin hepsini öğrenecek ve artık hiçbirini yapmayacaksınız.

İşte sizin için derlendi:

 • Gerçekçi olmayan kilo verme hedefleri,
 • Dengesiz bir beslenme programı,
 • Sağlıklı karbonhidrat, yağ ya da protein tüketilmemesi,
 • Yeterince egzersiz yapmamak,
 • Daha az su tüketmek.

Bu ve buna benzer yanlış uygulamaların uzun süre boyunca devam etmesi hem kişinin enerjisinin düşmesine hem de kilo verme ile ilgili uygulamaların fayda etmemesine sebebiyet verir. Dolayısıyla birey plana uyum sağlamalı ve sürdürmeyi başarabilmelidir.

Kilo Verme Sürecinde Ne Yapmalıyız?

Kilo verme süreci herkes için oldukça zorlu ve devamının sağlanması gereken bir süreç. Fakat bunu yaparken bazıları yarıda bırakırken bazıları da keyfi öğün saatinin dozunu kaçırıyor. Bunun gerçekleşmemesi için erken saatte güne başlayıp mutlaka kahvaltı yapmak çok önemli. Çünkü güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlandığında vücut gün içinde daha az yağ isteyip daha fazla yakıyor ve bu da kas yerine yağ kaybına sebep oluyor. Erken kalktınız, kahvaltıyı yaptınız ve şimdi sırada ne var diye bekliyorsunuz. Elbette öncelikle öğle yemeği ve devamında küçük, sağlıklı atıştırmalıklar. Öğle yemeğinde doğru gıdalar seçilirse gün içerisinde hem enerjiniz yüksek olur hemde kilolarınızı vermiş olursunuz. Et, balık ve tavuk gibi proteinlerin yanında son yeşilliği arttırılmış salata ile öğününüzü tamamlayabilirsiniz. Atıştırmalık için ise fındık, ceviz gibi kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

Akşam Yemeğinde Ne Tüketmeli?

Kahvaltı, öğle yemeği gibi günün en önemli öğünlerinden biri olan akşam yemeğinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar olmazsa kişi yeterince kilo kaybı yaşayamaz ve vücudunda sağlıksız bir yağ barındırmak zorunda kalır. Akşam yemeğinde tüketilen bir kase çorba, bir adet tam buğday ekmek ve cacık günün sonu için harika bir tercih olabilir. Bu öğünde dikkat etmeniz gereken en önemli şey kahvaltı öğünü kadar ağır yiyecekler tüketilmemesi gerektiği. Ayrıca yemeğinizi yatma saatinizden en az üç, dört saat önceye kaydırın. Böylelikle vücudunuz yediklerinizi daha kolay sindirecektir.

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilo verirken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır. Bunların en önemlisi devamlılığı sürdürebilmektir. Ayrıca bu süreçte kilo yakımını arttırabilmek için bol bol su içmeli, şeker tüketmemeli ve porsiyonları hafifletmeliyiz. Bu porsiyonlar kilo vermeye karar vermeden önce tükettiğimiz porsiyonlardan elbette daha farklı olmalı.

Bunun için önerileri takip edebilirsiniz:

 • Akşam 7’den sonra yemek yemeyin.
 • Kalori açığınızı oluşturun.
 • Plana bağlı kalın.
 • Aç kalmayın, genelde midenizi az yemek çok su düzeni ile doyurun.
 • Egzersizi ihmal etmeyin.
 • Uykunuzu düzene oturtun.

Burada bahsedilenleri günlük hayatınızda bir alışkanlık haline getirdiğinizde çok rahat bir şekilde kilo verebildiğinizi göreceksiniz. Kilo vermenin en güzel yolunun keyfini çıkarmak olduğunu fark edeceksiniz.

En Hızlı Nasıl Kilo Verilir?

Birçok kişi yaza fit girebilmek, gelinlik bakarken biraz olsun daha ince olabilmek gibi hedefler için hızlı kilo verme yollarını aramaya başlar. Bunun için öncelikle belirtildiği gibi çok hızlı kilo verme yollarının yeterince sağlıklı olmadığını bilmelisiniz. Ayrıca vücut yeni bir düzene girerken epey zorlanır hatta kimi zaman vazgeçmek ister. Bu durumun yaşanmaması için beyninizi kilo vermeye değil, sağlıklı olmaya alıştırmalısınız. Bu şekilde alıştığınız takdirde ise devamı gelecek ve sağlıklı yaşama serüvenini hiç bırakmak istemeyeceksiniz.

Gün içinde ara öğünler belirleyin ve bunları atlamadan tüketin. Bu sayede kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz. Bol bol su için. Metabolizmayı hızlandıran su sayesinde kendinizi daha zinde ve fit hissedeceksiniz. Güne poğaça, açma gibi hamur işleriyle değil sağlıklı bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu gibi atlanmaması gereken bir öğündür de.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri
Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Hangi Yiyecekleri Asla Tüketmemelisiniz?

Kilo verme döneminde bazı yiyecekler asla tüketilmemeli ve kaçamak dahi olsa yapılmamalıdır. Çünkü bu yiyecekler metabolizmayı yavaşlatır, kan şekerini yükseltir ve vücut yağ yakımını azaltır.

Bu yiyeceklerden bazıları şu şekilde sayılabilir:

 • Abur cuburlar,
 • Asitli içecekler,
 • Şekerli atıştırmalıklar
 • Hazır gıdalar,
 • Şeker oranı arttırılmış tatlılar.

Bu yiyecekler kilo verme esnasında yenmemesi gereken yiyeceklerden bazılarıdır. Ayrıca diyetisyen doğrultusunda tüketildiğinde bir o kadar egzersiz yapılmalıdır. İçecekler konusunda ise light içecekler bir sonraki öğünde fazla tüketime sebep olabilmektedir. Tüketim sayısı haftada 2’yi geçmemelidir. Çünkü bilinenin aksine light içecekler de en az orijinalleri kadar çok şeker içerirler. Bu şeker vücuda zarar verir ve yağ yakımını azaltır. Bu sağlıksız yiyecek ve içeceklerin yerine sade soda, meyve ve sebzeye ağırlık verildiğinde ise kilo verme sürecinin kolaylaştığı görülecektir. Bu süreçte iradeyi koruyabilmek ve devamlılığı sürdürmek yapılması gereken en önemli şeylerdir. Herkesin bu yollardan geçtiği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu