Sağlık

Sivilceye Ne İyi Gelir?

En çok gençlerin başına bela olan sivilce derdi maalesef bir türlü geçmeyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. İleri seviyelerde bir cilt rahatsızlığına dönüşerek cilt doktorları tarafından tedavi edilmeye zorlanan sivilcelerden kurtulmanın yolları da çok basit. Peki, ya doktora gitmeden evde halledilebilir yöntemlerle sivilceye ne iyi gelir?

Sivilceye Ne İyi Gelir?
Sivilceye Ne İyi Gelir?

Sağlıklı Beslenme

En temel ve en kesin çözüm sağlıklı beslenmektir. Cilde fazlaca yüklenen yağlı gıdalar, kuru ve zararlı besinler, sigara alkol gibi alışkanlıklar sivilcelere davetiye çıkarır. Cilt derisi yüzeyini gözeneklere kapatan yağlı doku en sonunda sivilcelere sebebiyet verir. İltihapla birlikte gözlenen sivilceleri yok etmek için bol su tüketip sebze meyve ağırlıklı beslenmek gereklidir.

Deniz Ürünleri

Çinko ve omega 3 açısından zengin deniz ürünleri sivilce sorunlarına birebir tedavi çözümüdür. Cilt altına etki eden OMEGA 3 gibi cilde ve sağlığa yararlı vitaminler hem organların sağlığına hem de deri tabakasına fayda sağlar.

Proteinli Besinler

Yoğurt, peynir, süt, yumurta gibi gıdalar protein açısından zengindir. Sabah ve akşam olmak üzere bu gıdaları düzenli olarak tüketmek vücut bağışıklığını sağlamlaştırır ve de enerji verir. Aynı zamanda sivilcelere kesin çözüm olarak bilinir.

Spor ve Aktiviteler

Klasikleşmiş bir söylem olan spor ve aktivite önerileri televizyon ve diğer yayın organlarında sürekli olarak tavsiye edilir. Ancak önemi gerçekten büyüktür. Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Ayrıca sporun stresi kaygıyı ne kadar azalttığı bilinen bir gerçektir. Deri altındaki tabakaların açılıp nefes alması için sürekli olarak spor yapıp terlemek, hareketli olmak sivilce oluşumunu da engeller.

Makyajsız Uyumak

Kadınların en büyük tutkusu olan makyaj hele ki günü gününe yapanlarda cilt tahribatlardan yol açar. Oysaki doğa ile uyumlu, alkol ve paragen içermeyen ürünler ile makyaj yapıp eve geldikten sonra direkt olarak temizlemek cildin nefes alıp daha sağlıklı kalmasını sağlar. Böylece siyah nokta sivilce oluşumu da ortadan kalkar.

Yüz Temizleme Alışkanlığı

Cilt temizliği son derece önemlidir. Yüze yapılan tonik, temizleme jelleri ile temizlik, maske ve sabun ile yıkama uygulamaları cildin ferahlayıp açılmasını sağlar. Hemen ardından uygun losyonlar ile cilde temiz bakmak yaşlanınca dahi genç kalmayı başarmak demektir. Ne kadar çok yüz temizliği o kadar az sivilce ve akne demektir.

Aloe Vera Mucizesi

Uzak doğudan gelen o mucizevi bitki Aloe Vera artık her yerde bulunuyor. Market ve aktar gibi yerlerde bulunan Aloe Vera cilt için çok faydalıdır. Derinlemesine bir temizliğin yanı sıra ferahlık ve de gün boyu nem dengesi sağlar. Böylece sivilce önündeki en büyük engel unvanını da hak etmiş olur.

Gül Suyu

İlkçağlardan bu yana kadınların hem güzel kokmak hem de güzelleşmek için kullandıkları güzel bitki gül; ölü hücreleri arındırıp yenilemesi ile bilinir. Doktorların da tavsiye ettiği bu tedavi yöntemi ile hem en doğal hem de hoş kokulu bir cilde kavuşmak mümkündür.

Hindistan Cevizi Faydası

Faydaları asla yadsınamaz olan hindistan cevizi yağı; yaralara iyi geldiği gibi iltihaplı sivilcenin patlamasından sonra oluşan kuru yara bölgesini tedavi eder. Böylece iz oluşumunu durdurur. Cilde nem de kazandıran hindistan cevizi yüzyıllardır süregelen bir kozmetik ürünüdür.

Sivilceye Ne İyi Gelir?
Sivilceye Ne İyi Gelir?

Zeytinyağı

Doğaya verilmiş en büyük nimetlerden kabul edilen zeytin; yağı ile birlikte büyük bir lütuftur bizim için. Yaralanan yerleri çok çabuk iyileştirdiği gibi organ sağlığı için de faydalıdır. Cilde nem ve parlaklık kazandırır. Sivilceleri de tedavi eder.

Kantaron Yağı

Sarı kantaron çiçeğinden elde edilen yağ kesik, morluk üzerinde çok ama çok faydalıdır. Aynı şekilde sivilce yaralarına da etkisi büyüktür. Kullananların % 80’i memnun kalsa da çok fazla kullanımı tavsiye edilmez.

Kese Yapımı

Cilde kese yapmak en doğal tedavilerden biridir. Gün boyunca yağ ve kire maruz kalan deri tabakası bunu sivilce olarak kusar. Oldukça kötü bir görüntü olsa da bunu engellemek için banyoda sık sık kese yapmak gerekir. Kiri kaldırıp atan kese gözenekleri açar. Bebeksi bir cilt için tavsiye edilir.

Limon Faydası

Limon da en az zeytinyağı kadar faydalı bir meyve türüdür. Cilt parlaklığı için yıllardır kadınların kullandığı bir çözüm yoludur. Yarım limonu temiz ciltte gezdirerek masaj yapmak sivilce gözeneklerini tıkar.

Yeşil Çay Tüketimi

Hepimiz japon ve Koreli kadınların cilt güzelliğini merak edip neden tek bir kusur olmadığını sorarız. Bunun cevabı çok basit. Az yağlı beslenme, sebze ve deniz ürünleri ile akşam yemekleri hemen ardından çokça tüketilen yeşilçay. Japon ve Kore yarımadasında herkesin evinde kesinlikle var olan yeşil çay çok fazla tüketilen bir besin olmasına karşın ciltte ve vücutta faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle uzak doğulu kadınların parlak ve porselen ciltli olmalarının en büyük sebeplerinden biri yeşil çay da gizlidir.

Hatmi Çiçeği

Osmanlı hareminde kadınlar haftanın belirli g7nlerini hamamda geçirirdi. Yoğun sıcak ve nem altında açılan gözenekleri sıkı kese sayesinde oldukça parlak ve tertemiz olurdu. Öyle ki onları gören yabancı elçiler nasıl bu kadar temiz bir deriye sahip olduklarını seyahat kitaplarında hayretler içinde yazmışlardır. Harem kadınlarının diğer sırrı yoğun keseden sonra kuruyan cilde güzelce gül suyu ile nemlendirip yağlarla bakım yaparak yumuşacık kalmasını sağlıyorlardı.

Ancak kadınların en büyük sırlarından biri de hatmi çiçeğiydi. Saçların rengini açmak, yumuşaklık ve cilt tedavisinde hatmi çiçeği bolca kullanılırdı. Öyle ki tüccarlar saraya hatmi çiçeği yetiştiremez, bunun için hususî bir saray tarım çiftçileri bile tutulmuştu. İşte hatmi çiçeğinin sırrı yıllarca Osmanlı kadınlarının güzellik reçetelerinde kalmış, ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu