Spor

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Yolu Nedir?

Yaz aylarının gelmeye başlaması, insanlarda spora başlama yönünde istek artışı meydana getiren bir unsurdur. Buna ek olarak; düğün ve özel davetler gibi etkinliklere katılmak isteyen insanlar, kısa süre içerisinde sağlıksız yağlardan kurtulmak isteyenler, estetik bir duruş yakalamak isteyen insanlar gözlemlenebilir.

Spor ve görünüm yönünden bu tür hedefleri olan insanların, daha kısa süreli ve daha verimli egzersizin yolu nedir? Sorusuna cevap bulması şarttır. Bu nedenle; verimli egzersiz yapma yöntemleri, zamanı, egzersiz gerekleri ve bu egzersizler için uygun olan kişi özellikleri nelerdir, soruları da araştırılmalıdır.

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Yolu Nedir?
Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Yolu Nedir?

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersiz Yapmak Mümkün Mü?

Yapılan egzersizlerden alınacak olan verim; kişinin vücut yapısının tanınmasına, vücuttaki yağ ve kas dengesinin ne olduğuna ve doğru egzersizlerin tercih ediliyor olup olmamasına göre değiştiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, doğru egzersiz yöntemlerinin ve adımlarının uygulanması halinde, kısa süre içerisinde daha verimli egzersiz yapılabileceğini bilmek gerekir. Bunu sağlamak için ise; kişinin vücudunu tanımaya başlaması, egzersizlerle alakalı püf noktaları öğrenmeleri ve düzenli olarak uygulamaları gerekir.

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Yöntemleri Nelerdir?

Kişilerin her biri farklı vücut özelliklerine ve yapılarına sahiptir. Bu nedenle, farklı yapıdaki bireyler için farklı egzersiz yöntemleri geliştirilmiştir.

Bu değerlendirmeler sonucunda verimli olan egzersiz yöntemleri şu şekildedir:

 • Günü üçe bölerek yapılan egzersizler
 • Kardiyo ağırlıklı olarak yapılan egzersizler
 • Bölgesel incelme ve kas oluşumunu hedef alan egzersizler
 • Diyet yapmakla desteklenen egzersizler

Başta olmak üzere, farklı olan ve kısa sürede sonuç elde edilecek egzersizler vardır.

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Gerçekleştirilmesi İçin Neler Gereklidir?

Yapılacak olan bazı verimli egzersizler, hem kullanılacak spor aletleri hem de spor öncesi ve sonrasında tüketim için bazı besinleri gerektirir.

Bu gerekenler:

 • Spor matı veya egzersiz yapmaya uygun olan düz ve sert bir zemin
 • Ağırlık olarak kullanılabilecek ve özellikle kollar için eşit derecede sonuç almak adına iki özdeş ağırlık
 • Ekliptik olarak tabir edilen; koşu bandı, bisiklet ve bu tür spor aletlerinin türevi nitelikte materyaller
 • Spor sonrasında tüketmek için protein ve lif donanımı yüksek beslenme malzemeleri

 

Gibi gerekenler, kısa bir süre içerisinde; egzersiz yapan kişinin verimli sonuçlar elde etmesi, daha sıkı bir görüme sahip olması ve kilo kaybı yaşaması için gereklidir.

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Diğer egzersiz türlerine göre çok daha kısa bir spor yapma zamanı gerektiren egzersiz çeşitleri vardır. Bu egzersizlerin nasıl yapıldığını bilmek, egzersiz verimini farkına varılır ölçüde artırır.

Bu bağlamda, kısa sürede yapılacak egzersizler şu şekilde yapılmalıdır;

 • Günü üçe bölerek yapılacak olan egzersizler: Bu egzersizin temel olarak hitap etmekte olduğu kitle, güç bakımından biraz daha hassas olan insanlardır. Gün içerisinde yalnızca bir defada tamamlanabilecek olan egzersizler, bazı insanlar için ağır olabilir. Bu durumda, sabah aç karnına, öğle yemeğinden üç saat sonra ve akşam yemeğinden üç saat sonra olacak şekilde spor zaman dilimleri ayarlanır. Sabah yapılan etkinlikte kol kaslarına, öğle sporunda bacak kaslarına ve akşam sporunda ise kilo kaybına yönelik (Ağırlık çalışması gibi) egzersizler yapılır.
 • Kardiyo yapılarak gerçekleştirilen egzersizler: Kardiyo, ağırlık çalışmayı temel alan egzersiz yöntemidir. Bu egzersizin hitap ettiği hedef kitle, kilo olarak yüklü durumda olan kişilerdir. Doğal olarak bu egzersize uygun olan kişiler; özellikle sabah saatlerinde ve sağlık durumuna göre aç karnına veya yemekten iki saat sonra olacak şekilde, beden durumlarına uygun ağırlıkları doğru şekilde kaldırmalıdır.
 • Bölgesel incelme yöntemiyle kısa sürede verimli egzersiz yapma: Bölgesel incelme, verimli olan egzersizler sayesinde kısa sürede gerçekleşebilir. Burada dikkat edilmesi gereken, sıkılaşması veya kilo kaybı olması istenen bölgede kas oluşumu sağlamaktır.

Bu tür egzersiz uygulamaları, oldukça kısa bir sürede vücuda sonucun yansımasına neden olacaktır.

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Yolu Nedir?
Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersizin Yolu Nedir?

Daha Kısa Sürede Ve Daha Verimli Egzersiz Yapılırken Neler Tüketilir?

Yapılan bir egzersizin vücuda yansımasında en büyük destekçi unsur, egzersiz yapan kişinin beslenme düzenidir. Kısa bir süre içerisinde sonuç almayı bekleyen ve vücuduna uygun egzersizleri yapan kişi, mutlaka bol miktarda su tüketimi gerçekleştirmelidir. Burada, yapılan egzersizler sonucunda terleme oluşması ve vücutta bulunan suyun bir miktarının atılması söz konusudur.

Ayrıca, terleme yoluyla vücut içerisinden su atıldığı gibi, egzersizler etkisini gösterirken de vücut içerisinde su tüketimi meydana gelir. Yağlar arasındaki bağların kırılmasına ve yağ kaybı yaşanmasında kullanılan bu sıvının, vücut dengesinin korunması amacıyla yeniden alınması gerekir.

Tüm Vücudu Çalıştıran Egzersiz Hareketleri > www.pusholder.com/tum-vucudu-calistiran-egzersiz-hareketleri/

Doğal olarak da günde en az üç litre su tüketilmesi gerektiği dikkate alınmalıdır. Buna ek olarak, egzersizler sonucunda vücut içerisinde kas oluşumu hız kazanır. Kasların beslenmesi, bu yapının kendi kendine yağ yakımı gerçekleştirmeye ve egzersiz veriminin artması sonucunu meydana getirir. Bu yüzden, sağlıklı kas yapısını oluşturmak ve korumak için; yumurta, kırmızı et, tavuk eti, bezelye ve protein içeren besinler ile lif içeren besinlerin tüketilmesi gerekir.

Daha Kısa Süreli Ve daha Verimli Egzersizin Sonuçları Ne Zaman Alınmaya Başlar?

Yapılan egzersizler sonucunda, hücre içinde bir hareket durumu meydana gelir. Yağ dolu olan hücreler, özel bağlar sayesinde başka yağ hücreleriyle temasta bulunur. Vücut tarafından egzersizlerin meydana gelmesi yağ hücrelerinde yıkımı meydana getirir ve hücrelerin bağ olmadan vücutta bulunmasına neden olur.

Bu aşamadan sonra, her devam edilen egzersizde; hücre içi yağı tüketilerek hücre kendini yaşatmaya çalışır. Ancak ortalama olarak bir hafta sonra kendisini şişirir ve su moleküllerine teslim eder. Bu işlem sonucunda hem sıkılaşma, hem de kilo kaybı ortaya çıkar. Tüm olayların yaklaşık olarak on gün ile iki hafta arasında gerçekleşmesi; alınacak olan sonucun da bu zaman aralığında elde edileceğini gösterir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu