Sağlık

Bypass Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bypass yani açık kalp ameliyatı oldukça zor ve süreç gerektiren bir cerrahi girişimdir. Kalbin kan alışverişini sağlayan koroner arter denen bir damar sistemi vardır. Bazen bazı nedenlerden dolayı bu damarda tıkanma ve daralma meydana gelebilir. Bunun sonucunda ise kişi felç, kalp krizi geçirebilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için bypass ameliyatı hekimler tarafından önerilir. Bypass ameliyatı zorlu bir ameliyat olduğu için bypass sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır.

Bypass ameliyatını oldunuz ve artık evinize dönmeniz gerekiyor. Ancak bu ameliyatı olan birçok hasta, ameliyat sonrası süreci hastanede geçirmek isterler. Bunun nedeni olası bir komplikasyonda acil müdahale edebilmeleridir. Ancak bypass ameliyatı sonrası emin olun ki tedavinizi ve iyileşme sürecinizi hızlandıracak en güvenli yer evinizdir.

Bypass ameliyatı ağır bir ameliyat olduğu için, sonrası süreçte hızlı ama etkili iyileşme için bazı dikkat etmeniz durumlar olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken durumları yerine getirdiğiniz sürece eski yaşamınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra genel olarak hastaların ruhsal olarak gergin ve sinirli olduğu saptanmıştır. Ancak unutmayın ki bu geçici bir süreçtir.

Bypass Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bypass Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bypass Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bypass ameliyatı sonrası kişinin normal yaşam tazından daha dikkatli olacağı bir yaşam tarzına yönelmesi gerekiyor. Bu ameliyat zor bir ameliyattır. Kişinin ameliyattan sonra hemen eski haline dönmesi beklenemez. Öncelikle uzun bir bakım süreci devreye giriyor. Bu dönmede yani bypass ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Şimdi gelin birlikte ameliyat sonrası nelere dikkat edilmesi gerekiyor bakalım.

Bypass ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Sık ama ölçülü beslenme rutini oluşturun.
 • Su tüketimine önem verin
 • Ani hareketlerden kaçının
 • Düzenli yürüyüşler yapın
 • İdeal kilonuza ulaşın
 • 3 ay göğüs korsesi kullanın
 • Sık sık duş alın
 • Solunum egzersizlerini aksatmayın

Yukarıda bypass ameliyatı sonrasında dikkat etmeni gerekenleri belirttik. Gerekli durumlara dikkat ettiniz taktirde, ameliyat sonrası hızlı bir iyileşme yakalamış olursunuz. Kendinizi bu dönemde yormamalı ve istirahat etmelisiniz. Ameliyat sonrası doktorunuz size dikkat edilmesi gereken durumları daha detaylı anlatacaktır.

Sık Ama Ölçülü Beslenme Rutini Oluşturun

Ameliyattan sonraki ilk haftalarda canınız pek bir şey yemek istemeyebilir. Bu son derece normal bir durumdur. Ancak eski sağlığınıza kavuşmak için yemekleri sık ama ölçülü şekilde yemeye dikkat edin. Tansiyon veya şeker hastası iseniz beslenme rutininizi buna göre ayarlayın. Öğün atlamadan, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde yemeklerinizi yemeye özen gösterin.

Su Tüketimine Önem Verin

Öncelikle su yaşam kaynağımızın temelini oluşturan bir olgudur. Bu nedenle bol su tüketimi her zaman önemlidir. Ancak ameliyat sonrasında da su tüketimine özen göstermeniz gerekiyor. Ameliyat sonrası bir diyetisyen yardımı ile gerekli olan diyet programınıza bol su tüketmeyi yazmayı ihmal etmeyin.

Ani Hareketlerden Kaçının

Ameliyattan sonra yaklaşık 2 ay boyunca ani hareketlerden kaçınmanız gerekiyor. Sebebi ise ameliyat sırasında göğüs kemiğinizin kesilerek işlem yapılmış olmasıdır. Bu nedenle yapacağınız herhangi bir ani hareket bu kemiğin yerinden oynamasına ve diğer kemikle birleşmemesine neden olabilir. Bu yüzden düzenli istirahat etmeye özen gösterin. Ani hareketlerden kaçının. Ancak sürekli yatma pozisyonunda bulunmayın. İstirahat şeklinizi genel olarak oturarak sağlayın.

Düzenli Yürüyüşler Yapın

Havanın sıcak ve soğuk olmasına dikkat ederek daha ılık havalarda düz alanlarda yanınızda birisinin olması şartı ile düzenli yürüyüşler yapın. Düzenli yürüyüşleriniz hafif tempoda, nefesinizin normal kalmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirin. Ameliyattan sonra ilk haftalarda yürüyüşünüz 20 dakika olsun ancak daha sonradan yürüyüş dakikanızı arttırarak devam edin. Tam 3 ay sonunda yaklaşık olarak 40 dakika gibi bir yürüyüşe sahip konuma gelmeniz gerekiyor.

İdeal Kilonuza Ulaşın

Sağlıklı olmanın temel kurallarından biriside ideal kilonuzda olmanızdır. Fazla kilolu insanlarda sağlık sorunlarının görülme olasılığı daha fazladır. Bu nedenle ideal kilonuza ulaşın. Ameliyat sonrası ciddi bir zayıflama varsa bunu mutlaka doktorunuza danışın.

3 Ay Göğüs Korsesi Kullanın

Bypass ameliyatı sonrası en önemli ve dikkat edilmesi gereken konu göğüs korsesi kullanımıdır. Öncelikle ameliyattan sonra 3 ay boyunca düzenli olarak göğüs korsesini kullanmanız gerekiyor. Hapşırırken, öksürürken yapmanız gereken ise ellerinizi göğüs bölgeniz üzerine tutarak korsenizi desteklemek olmalıdır. Ameliyat sırasında kesilen kemiğin yerine oturması için mutlaka korse kullanılmalıdır.

Sık Sık Duş Alın

Ameliyattan sonra düzenli bir şekilde duş almaya özen gösterin. Suyun çok sıcak olmasından kaçının ve ılık bir su ile duş alın. Ayrıca suyun göğüs bölgenizle temasından kaçınarak duş almaya özen gösterin. 1 ila 2 hafta sonra daha rahat duş alabilirsiniz. Ayrıca mutlaka duş alırken yanınızda ve ya yakınınızda birisinin olması gerekiyor.

Bypass Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bypass Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solunum Egzersizlerini Aksatmayın

Ameliyattan sonra doktorunuzun size vermiş olduğu solunum aletleri ile düzenli olarak solunum egzersizleri yapın. Üfleme sıklığınız 15 ila 20 olsun. Aşırıya kaçmak tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Ameliyattan sonra dinlenme halinde iken yaşanan nefes almada zorluk var ise mutlaka hekiminize başvurun.

Ameliyattan Sonra Ayrıca Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ameliyattan sonra ayrıca dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır;

 • Bir eşyaya uzanırken bedeninizi zorlayacak yüksekliklere uzanmaya çalışmaktan kaçının,
 • Eğer yere eğilecek iseniz dizinizi kırarak eğilin.
 • Ameliyattan sonra ilk haftalar yalnızca ilk kattaki merdivenleri daha sonra diğer merdivenleri çıkmaya başlayabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra ağır ve yüklü eşyaları kaldırmamaya özen gösterin.
 • Doktorunuzun ameliyattan sonra kullanmanız için reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Eğer yere oturduysanız, ayağa kalkarken mutlaka bacaklarınızdan yardım alarak doğrulmaya çalışın.
 • Eğer gereken ilaçları zamanında almaz iseniz, bir dahaki gün fazladan ilaç içmeyin.

Bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu