Sağlık

Nikotini Vücuttan Temizlemenin Bitkisel Yöntemi

İnsan vücuduna zarar veren ve vücudu yavaş yavaş zehirleyen maddelerden biri de nikotindir. Nikotini vücuttan atmanın ilk yöntemi su içmektir. İnsan vücudunda hücreler dahil olmak üzere her dokuyu temizleme özelliği bulunan tek mineral sudur. Bu nedenle en çok tüketilmesi gereken sıvı su olarak karşımıza çıkar. Sigara içen kişiler sigarada bulunan nikotin oranı kadar nikotin kaparlar.

Bu nikotin miktarı kişiler sigarayı bıraksa dahi uzun süre vücuttan atılmama özelliğine sahiptir. Nikotin bir nevi uyuşturucudur ve yok edilmesi için bir süreç gerekir. nikotini vücuttan temizlemenin bitkisel yöntemi denildiğinde akla birçok seçenek gelir. Ancak bu yöntemler arasında hızlı sonuç veren bitkiler bulunur. Bu bitkileri düzenli olarak tüketmek, vücutta sigaranın yarattığı birçok etkiyi giderirken aynı zamanda nikotin miktarını da zamanla azaltarak yok edecektir.

Nikotini Vücuttan Temizlemenin Bitkisel Yöntemi
Nikotini Vücuttan Temizlemenin Bitkisel Yöntemi

Vücuttaki Vitamini En Hızlı Temizleme Etkisine Sahip Olan Bitkiler

İnsan vücudunun kötü kokmasına, cilt renginde değişim yaşanmasına, saçların dökülmesine, öksürük ve balgam şikayetine, görme kaybına, ses kısılmalarına ve cinsel iktidarsızlığa bile yol açan nikotini yok etmek için;

  • Havuç,
  • Kivi,
  • Isırgan Otu,
  • Brokoli,
  • Biber,
  • Zencefil,
  • Ispanak etki sağlar.

Sigara kullanımından dolayı akciğerlerinizde biriken nikotinden kurtulmak için bu besinleri bol miktarda tüketebilirsiniz. Sigara kullanımına devam edecek kadar tiryaki olanlar için ise nikotin seviyesi az olan light sigara kullanmaları önerilmektedir.

Havuç

Hem meyve hem de sebze anlamına gelen bitkilerden olan havuç, insan vücudu için gerekli olan birçok mineral ve vitamini içeriğinde barındırır. Özellikle toksin ve kötü enerjiyi vücuttan atmayı sağlayan havuç, nikotinin vücuttan atılmasına da katkı sağlar. Vücutta nikotin fazlalığı sebebiyle ortaya çıkan harabiyetleri havuç ve havuç suyu tüketimiyle en aza indirmek mümkündür. Havuç suyu nikotin sebebiyle siyahımsı bir renk almış cilt rengini de beyazlatıcı etkiye sahiptir. Havuç suyunu taze olarak tercih edenlerin sigara ve nikotinin etkilerinden kısa sürede kurtuldukları bilinir.

Kivi

Kivi insan sağlığı açısından çok yararlı bir meyvedir. Tropikal iklim meyvesi olan kivinin vücudu arındırma ve temizleme etkisi bulunur. Vücutta toksin oluşumuna son veren kivi, vücuttaki nikotin seviyesini de zamanla azaltır. Boşaltım sistemini hızlı çalıştırma etkisi bulunan kivi, vitamin ve mineral deposudur. Doğal bir arındırıcı olan kivinin nikotinin etkilerini yok ettiği bilimsel deneylerle de kanıtlanmıştır. Hatta koah gibi sigaraya bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda kivi bitkisinden ve tat tomurcuklarından yararlanılır. Kivi tüketimi günlük bir adet olarak önerilmiştir ve bu özel meyve bağışıklık sisteminde de özel bir etki sağlamasıyla bilinir.

Isırgan Otu

İnsan vücudundaki nikotini temizleyen özel bitkilerden bir tanesi de ısırgan otudur. Isırgan otu içeriğindeki mineraller sayesinde akciğerlerde ve vücudun diğer bölgelerinde yayılmış olan nikotini emerek yok eder. Bağışıklık sistemine de katkı sağlayan ısırgan otu, boşaltım sistemini çalıştırır ve nikotinin vücuttan kısa süre içerisinde atılmasını sağlar. Isırgan otu kaynatılarak suyu içildiğinde de oldukça yararlıdır. Isırgan aynı zamanda nikotin ve sigara içme sebebiyle değişmiş cilt renklerini de eski sağlıklı görünümüne kavuşturur.

Brokoli

Sağlık için tüketilmesi gereken bitkiler denildiğinde akla ilk gelen brokoli, vücuttaki nikotini yok etmek için de kullanılır. Brokoli içeriğindeki C ve D vitaminleri sayesinde nikotini yok ederken aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Vücudunda nikotin miktarı fazla olduğu için öksürük ve balgam sorunu yaşayan kişiler brokoli tüketerek bu sorularından kurtulabilirler. Vücutta biriken nikotin ciltte farklı noktalara, lekelere ve siyahımsı bir görüntüye sebep olur. Bu görüntüyü yok etmek için de brokoli püre yapılarak yüz bölgesine uygulanabilir. Brokoli çiğ ve pişmiş olarak tüketilebilirken, akciğerlerdeki kan basıncını düşürmek için suyundan da yararlanılır.

Nikotini Vücuttan Temizlemenin Bitkisel Yöntemi
Nikotini Vücuttan Temizlemenin Bitkisel Yöntemi

Biber

Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak ve omurgayı ayakta tutmak için tüketimi şart olan biber, nikotini yok etmek için de oldukça etkilidir. C vitamini deposu olan biber, minerallerindeki yakıcı ve emici etki sayesinde hücre ve dokulara dahi etki sağlayan bir bitkidir. Düzenli tüketilmesi ve taze olanı nikotini yok etme konusunda en hızlı olan bitkidir. Süs biberleri olarak adlandırılan minik biberler de özellikle öksürük şikayetinden yakınanlar için son derece etkilidir.

Zencefil

İnsan sağlığı konusunda her derde deva olarak bilinen zencefil, nikotin miktarını azaltma konusunda da oldukça yararlı bir bitkidir. Taze ve kurutulmuş toz halinde kullanılan zencefil, nikotini kolayca vücuttan atmayı sağlar. Zencefil, yoğurt ve süt içerisine katılarak tüketilebildiği gibi her öğünde az miktarda yemeklere baharat gibi atılması da oldukça yararlıdır. Kuru ve inatçı öksürüğü de yok eden zencefil, halen sigara kullanan kişilere dahi sigara etkilerinden kurtulmalarını sağlayacak etki sunar. Zencefil bitkisinin tazesi ve un halindeki tozu sigarayı bırakma konusunda da büyük öneme sahiptir. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin her gün bir çay kaşığı zencefil tüketmeleri veya zencefili limonla karıştırıp çayını içmeleri önerilir.

Ispanak

Ispanak hakkında son yıllarda birçok negatif bilgi yayınlanmasına rağmen ıspanak çok güçlü bir antioksidan ve demir kaynağıdır. Bu nedenle vücudu kötü toksinlere karşı temizleme gücü bulunur. Anti bakteriyel etki sağlayan ıspanak insan vücudu adeta yıkar. Kötü toksinlerin hem böbreklerden, hem karaciğerden hem de boşaltım sistemiyle vücuttan atılmasını sağlayan ıspanak aynı zamanda bağışıklık sistemini ayakta tutması açısından çok faydalıdır. Ancak ıspanak ile ilgili bilinen yanlış bilgilerden biri ıspanağın pişirilerek tüketileceğidir. Ispanak için tıp bilimciler pişirilmeden tüketilmesini tavsiye etmiştir. Bunun sebebi ise ıspanağın pişirilmesi sırasında bütün yararlı etkilerini kaybedeceğidir. Kötü toksinleri vücuttan atan ıspanağı çiğ olarak tüketmek gerçek anlamda vücut sağlığı açısından pozitif etki sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu