Hayvanlar Alemi

Melek Balığı Özellikleri Ve Bakımı

Balıklar, birçok kişi tarafından oldukça fazla sevilir ve özenle evlerde, işyerlerinde melek balığı özellikleri ve bakımı araştırılarak ve öğrenilerek bakılır. Kişiler balıkların hareketlerini izlemeyi oldukça fazla severler. Bundan dolayı da ev ve iş yeri gibi alanlarda balık beslemekten oldukça fazla zevk alırlar. Melek balıkları da beslenebilen türler arasında yer alan çok sevimli balık türleridir.

Kişilerin çoğu zaman evlerde bu balıklara baksalar da bazen iş yerlerinde de bu balıklar görülebilir. İş yerlerinde de kişilerin hoş bir görüntü ile karşı karşıya kalmalarını ve mutlu olmalarını sağlar.

Aynı zamanda bu balıkların bakımı hobi olarak görülebilir. Çalışma ortamında boş saatlerde bu balıkların yaşadıkları alanların temizlenmesi ya da onlara bakım gösterilmesi oldukça hoş zaman geçirmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda kişiler boş olan vakitlerinin verimli geçmesini de sağlar. İş yerlerinin dışında bazı alışveriş merkezlerinde de büyük akvaryumlar aracılığı ile bu balıkların bakımları yapılabilir. Aynı zamanda alışveriş yapan kişilerin oldukça hoş bir görüntü ile karşı karşıya kalmaları sağlanabilir.

Birçok iç mimar da evlerde iş yerlerinde ya da denildiği üzere alışveriş merkezlerinde en başta akvaryum tercih eder. Aynı zamanda da onay alır. Yani balıkların görünümü birçok kişiye hoş bir görüntü gibi gelir ve oldukça fazla tercih edilir.

Melek Balığı Özellikleri Ve Bakımı
Melek Balığı Özellikleri Ve Bakımı

Melek Balığı Özellikleri Nedir?

Melek balıklarının özellikleri oldukça fazladır. Özelliklerinin yanı sıra görünüşleri de oldukça güzel olan bu balıklar çok fazla satın alınır. Bu balıklar süs balıkları olarak geçebilir.

Özellikleri ise şu şekildedir;

  • Vücutlarındaki dikey şekiller sayesinde oldukça iyi saklanırlar,
  • Eşlerini seçer ve buna göre ürerler,
  • Diğer balık türlerine göre biraz agresiftirler,
  • Derin sularda yüzmeyi çok fazla severler,
  • Cinsiyetleri kolay kolay belirlenemez.

Bu özelliklere sahip olan melek balıkları kişilerin oldukça hoşuna gider ve satın alınırlar. Melek balıkları aynı zamanda oldukça zekidir. Yani kişiler bu balıkların zekalarından dolayı da satın alabilir. Bir diğer özellikler arasında görünüşlerinin güzel olması da yatar. Yine süs amaçlı alan kişiler bu balıkların görünüşlerine aşık olarak da satın alabilir.

Özelliklerine aşık olarak satın alan kişiler bazı durumlarda melek balıklarını satmak ya da başka birine vermek zorunda kalabilir. Bu durumlar arasında evinde başka bir evcil hayvan besleyen kişiler yer alabilir. Ya da hareketli ve yoğun bir ev ortamına sahip kişiler de yine bu balıklardan vazgeçebilir.

Bunun sebebi ise melek balıklarının sakinlikten hoşlanmasıdır. Her dakika onları rahatsız edecek bir durum olur ise bu balıklar kısa süre içerisinde ölebilir. Yine bir başka olumsuz durum ise bakımlarının zamanında yapılmamasıdır. Bakımları zamanında yapılamaz ise yine bu balık türleri ölebilir ya da hastalanabilir.

Melek Balığı Nasıl Yapılır?

Melek balıklarının bakımı oldukça kolay olsa da üretilmesi bir hayli zordur. Melek balıkları derin suları seven balık türleridir. Bunun için de üretim yapılmak isteniyor ise öncelikle su derinliği arttırılır. Su derinliği 80-100 Litre arasında olabilir. Aynı zaman bu balıklar su sıcaklığından da oldukça fazla etkilenir.

Yani üretim yapılır iken su sıcaklığı da ayarlanmalıdır. Su sıcaklığı ise yaklaşık 26-27 derece arasında olabilir. Yine suyun sıcaklığının dışında ph derecesi de nötr durumda tutulur ise oldukça fazla verim alınır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken ise akvaryumun içinin herhangi bir süs ile süslenilmemesidir. Yani kum, uzun bitkiler ya da çakıl konulmadığı durumlardan bu balıklar daha çok hoşlanır. Yani bu balıkların üretilmesi biraz işçilik ve dikkat ister. Kişiler bu durumlara dikkat ederler ise oldukça fazla üretim yapabilir. Üretimden de oldukça fazla bir şekilde para kazanılabilir.

Melek Balığı Fiyatları Ne Kadar?

Melek balığının fiyatları da yine birçok kişi tarafından oldukça fazla merak edilir. Melek balıklarının oldukça fazla türleri vardır. Türün çeşidine ya da balığın büyüklüğüne göre de fiyat çok fazla değişiklik gösterir. Kişiler melek balığı almak istediklerinde birçok arayış içerisine girerler.

Bu arayış sonucunda da fiyatlar konusunda birçok bilgi elde ederler. Bu fiyatlar denildiği üzere balık türüne göre çeşitlilik gösterebilir. Aynı zamanda melek balıkları çift olarak da satılabilir. Çift olarak satılan melek balıklarının fiyatı daha da fazladır. Çünkü melek balıkları eşlerini kendisi seçer. Yani başka bir eş ile kolay kolay bağ kurmaz.

Üretim yapmak isteyen kişiler de genel olarak melek balıklarını çift olarak almaya oldukça fazla özen gösterir. Eğer melek balıkları üretim için alınıyor ise mutlaka çift olarak alınır. Eğer alınmaz ise üretim oldukça zorlaşır. Melek balıkları çiftlerini daha önceden seçmişler ise bir başka eşi kola kolay kabul etmezler. Yani üretim için melek balıklarının kendi eşleri mutlaka bulunum gösterilir. Melek balıkları diğer balıkların yanı sıra her bir balık ile çiftleşmez.

Melek Balığı Özellikleri Ve Bakımı
Melek Balığı Özellikleri Ve Bakımı

Yavru Melek Balığı Hangi Mamayı Yer

​​​​​

Melek balıklarının üretimi oldukça zordur. Ancak üretimi yapıldığı zaman da birçok yavru ortaya çıkar. Bundan dolayı da kişiler üretim yapmayı zorlu bir iş olarak görse de yapabilir. Yavrular doğduklarında anne ve babaları bakacağı için üretim yapan kişilere çok fazla iş yüklenmez. Yavru melek balıkları yumurtadan çıktıkları ilk gün beslenmezler.

Bunun sebebi ise doğdukları kesede onlara yetecek kadar besin bulunmasıdır. Diğer gün ise yavru melek balıkları günde üç kez olacak şekilde artemia ile beslenmelidir. Artemia ile beslenen yavrular kısa süre içerisinde büyür ve diğer melek balıkları gibi beslenebilir. Ancak küçük olan melek balıklarının beslenmesine çok fazla dikkat edilir ise üretim iyi olmuş olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu