Bilgi Kutusu

Evden Ziyaret Edebileceğiniz Sanat Müzeleri Hangileridir?

Sanat müzeleri, gerek internet üzerinden gerek bilhassa bulunulduğunda kaliteli vakit geçirmeyi sağlayan en güzel aktivitelerden biridir. Sevdiklerinizle vakit geçirmek, doyasıya eğlenmek, genel kültürünüzü ufka çıkarmak için gezebileceğiniz birçok sanat müzesi bulunur. Peki, evden ziyaret edebileceğiniz sanat müzeleri nelerdir?

Evden Ziyaret Edebileceğiniz Sanat Müzeleri Hangileridir?
Evden Ziyaret Edebileceğiniz Sanat Müzeleri Hangileridir?

Sanat Müzeleri Neden Önemlidir?

Sanat Müzelerinin birçoğu kültürlerarası iletişim ve etkileşim için önemli anılar yaratabilir. Sohbetlerinizi daha derin ve anlamlı kılmak için, bilginize daha da bilgi katmak için ülkelerin farklı kültürlerini anlayabilmek için önemli araçlardır. Sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili işleyişin daha net kavranmasını sağlar. Böylelikle kişilerarası birliktelik, ilişki ve bağ kuvvetlenir.

Böylece farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurmamız kolaylaşır. Tüm sanatseverleri buluşturan en önemli ve iletişimin kuvvetli olduğu yerlerden biri sanat müzeleridir. Bu sebeple ziyaret edebileceğiniz birçok müze bulunur. Virüs, maddi sebepler gibi farklı sebepler dolayısıyla güncel hallerini göremediğiniz müzeleri bu şekilde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Neden Online Müzeler Tercih Edilmelidir?

Elbette yüz yüze müzelerde bulunmak, gezmek, farklı kültürleri tanımak daha güzeldir fakat virüs ve maddi olanakların yetersizliği sebebiyle online müzeler tercih edilebilir. Online müzelerdeki en büyük avantaj gezmenin sınırının olmamasıdır. Dilediğiniz ülkedeki müzeye hiç para vermeden elinizdeki telefonlarla veya bilgisayarla girebilirsiniz. Üstelik herhangi bir müze kart kullanmanıza gerek kalmadan.

Sanat Müzelerinde Edinebileceğiniz Bazı Altın Bilgiler

Sanat müzelerinde yalnızca sanatla ilgili konular değil fen, bilim, spor gibi kültür aktiviteleriyle ilgili konularla da karşılaşabilirsiniz.

Sanat müzeleriyle ilgili bazı önemli bilgiler şunlardır:

 • Dünyada ilk müze, 300 yılında İskenderiye’de kurulmuştur ve aslında üniversitedir.
 • Bilim, sanat, folklor ve antika gibi konuların yanı sıra doğa, etnografya ve havacılık konularında da eserler görülebilir.
 • Bugünkü anlamda müzeler 1453’te İstanbul’un fethinden sonra ve 1492’de Amerika kıtasının keşfedilmesinden sonra ortaya çıkmıştır.
 • Daha önceden Babil, Roma, Asur ve Eski Yunan zamanında da birçok önemli esere rastlamak mümkündür.
 • Eski eşya ve eski eser toplama olayı 16. yy’da ortaya çıkmış, bilim ise 17. yy’da oluşmuştur.
 • İlk modern müze 1683 yılında İngiltere Oxford Üniversite’sinde kurulmuştur.
 • Amerika’da bilinen ilk müze, 1773’te Charleston’da oluşturulmuştur.

Bu bilgiler bilim ve sanatın ne denli birbiriyle uyum içinde olduğunu, sanat eserlerinde görülebildiğini yansıtan bilgiler niteliğindedir. Özellikle geçtiğimiz senelerden itibaren online sanat müzeleri mutlaka gezilip görülmesi gereken, bilgiler edinilmesi gereken mekanlar olmuştur.

Online Sanat Müzeleri Nerededir?

Online sanat müzeleri Türkiye de dahil olmak üzere birçok bölgeye yayılmıştır. Her bölgenin kendi kültüründen izler taşıyan, yabancı insanların bir araya gelmesini sağlayan ve bağ oluşturan eserlerini sergilediği yerler bulunur. Bu yerler arasında The Metropolitan Museum of Art – New York, The Uffizi Galleries – Floransa, Sakıp Sabancı Müzesi – İstanbul, The Museum of Modern Art (MoMa) – New York, Rijksmuseum – Amsterdam olarak belirtilebilir. Adeta sanat şehirleri arasında yer alan bu bölgeler gezilip görülmek için can atar. Sevdiklerinizle online şekilde ziyaret edebileceğiniz bu müzeleri farklı ülkelere gitmeden de gezme şansı yakalayabilirsiniz.

Görmeniz Gereken En Ünlü Tablolar

Sanat eserlerinin bir bütün halinde olmasını sağlayan en önemli ürün elbette tablolardır. Tablolar olmadan sanat müzelerinin bir anlamı yoktur. Peki hangi müzeleri gezebilir, hangi tabloları görebilirsiniz? Belirtilen müzeleri ziyaret ettiğinizde günümüzde değerini fazlasıyla aşmış birçok tablo görebilirsiniz.

Bunlar arasında Yıldızlı Geceler-Van Gogh, Çığlık-Edvard Munch, İnci Küpeli Kız-Johannes Vermeer, Guernica-Pablo Picasso, Venüs’ün Doğumu-Sandro Botticelli, Son Akşam Yemeği-Leonardo da Vinci, Las Meninas-Diego Velazquez bulunur. Tabloların her biri döneminde yeterince anlaşılmamış, ün görmemiş sanatçıların eserleridir.

Online Müzeler Ücretli Midir?

Online müzeleri tamamıyla ücretsiz şekilde gezebilmeniz mümkündür. New York’da, Floransa, Amsterdam’da, Türkiye’de, Fransa’da, Almanya’da ve Avusturya’da gezebileceğiniz birçok ücretsiz müze bulunur. Yüz yüze gezip görme fırsatı bulamayanlar, sevdikleriyle birlikte adeta kısa bir sanat turu yapabilirler.

Bu müzeler tamamen ücretsizdir ve her yaştan insanın ziyaret etmesine izin verebilir. Ziyaret etmeden önce sitenin açıklama linkini okuyabilir, site hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bunu yapmanız gezeceğiniz yer hakkında ön izleme sağlayabilir. Bu sayede gittiğiniz mekanlarda görme fırsatı bulabileceğiniz birçok yer bulabilirsiniz.

En İlginç Online Müzeler

Online olarak ziyaret edebileceğiniz müzelerin birçoğu ilginç müzeler kategorisinde yer alır. Bu müzelerin ilginç olma sebebi renklerin farklı detaylandırılmış hali olmasıdır. Kullanılan Sürrealizm, Dadaizm, Kübizm gibi birden çok sanat akımını bu eserlerde görmek mümkündür.

En ilginç online müzeler şu şekildedir:

 • Vatikan Müzesi,
 • Van Gogh Müzesi,
 • Louvre Müzesi,
 • British Museum,
 • Metropolitan Müzesi,
 • Machu Picchu Müzesi,
 • Dali Müzesi,
 • Kolezyum,
 • Mısır Piramitleri,
 • Rijksmuseum.

Ziyaret etmeniz gereken müzelerin en büyük özelliği Rönesans Dönemi’nde ortaya çıkarılmış olmasıdır. Bu müzelerde birçok resmi aynı zamanda görebileceğiniz ve detaylı gezeceğiniz galeriler bulunur. Ailecek vakit geçirmek isterseniz müzelerin online hallerine göz atabilirsiniz.

Müzelerin görevleri, bireyleri sanat ve bilim konusunda aydınlatmak, halkın kültürünün artmasını sağlamak ve farklı tarzdaki insanları bir noktada birleştirmektir. Hedeflediği bu amacı online müzelerin sayısını arttırarak gerçekleştirdiği söylenebilir. Müzeler insanları ortak bir paydada birleştirerek onların gelecekte benlik oluşturmalarını sağlar.

Evden Ziyaret Edebileceğiniz Sanat Müzeleri Hangileridir?
Evden Ziyaret Edebileceğiniz Sanat Müzeleri Hangileridir?

Nasıl Ziyaret Edebilirsiniz?

Sanat müzelerini ziyaret etmeniz için yapmanız gereken tek şey siteyi ziyaret etmeniz ve kayıt olmanızdır. Kişiler sanat müzelerine ziyaret yaparken açıklama bilgilerini okuyup sanat eserlerinin detaylı bilgilerini görebilirler. Böylelikle gitmeden de eserler hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Bununla birlikte eserlerin sahipleri ve dönem şartları hakkında bilgi öğrenebilirler. Siz de ailenizle birlikte herhangi bir sanat müzesini online ziyaret etmek isterseniz internet üzerinden başvuru yapmadan bu hakka sahip olabilirsiniz. Çeşitli yerlerdeki müzelerin değişime uğramış halini uğramadan da görme şansı bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu