Bilgi Kutusu

Hint Astrolojisi Nedir?

Yunancada astro yıldız anlamına gelir. Logos ise bilgi demektir. Bu kelimelerin birleşimi ile de astroloji kelimesi türemiştir. Astroloji, gök cisimlerinin insanların karakterleri ve kaderleri üzerine etkileri olan konuları içeren bir sözde bilimdir. Çünkü astrolojinin bilimsel bir gerçekliği yoktur. Belli tarihler arasında, belli özelliklere sahip olan burç çeşitleri bulunmaktadır. Astroloji ile çok yakından ilgilenen insanlar olduğu gibi hiç bilgisi olmayan insanlar da vardır. Bütün insanlara hitap etmeyen bir bilimdir. Hint astrolojisi ve batı astrolojisi vardır ve farklılık gösterir. Peki, Hint astrolojisi nedir, özellikleri nelerdir?

Hint Astrolojisi Nedir?
Hint Astrolojisi Nedir?

Mitolojide Hint Astrolojisi

Hint astrolojisine Vedik astrolojisi de denmektedir. Geleneksel bir Hindu Astroloji sistemi olarak karşımıza çıkar. M.Ö 4000 yıllarında başlamıştır. Hindistan’da başlayan bu bilim, günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Hindistan’da Hinduizm inancı vardır. Yani çok tanrılı inanç sistemidir. Astroloji üzerinde çok fazla çalışmaları vardır.

Burçlar

Belirli tarih aralıklarını kapsayan 12 tane burç çeşidi vardır.

 • Koç Burcu
 • Boğa Burcu
 • İkizler Burcu
 • Yengeç Burcu
 • Aslan Burcu
 • Başak Burcu
 • Terazi Burcu
 • Akrep Burcu
 • Yay Burcu
 • Oğlak Burcu
 • Kova Burcu
 • Balık Burcu’dur.

Bu burçların her birinin çeşitli özellikleri vardır. Bütün burçlar, tarihlerine göre belirlenmiştir. Her bir burcun renkleri, uğurlu sayıları, meslekleri bu tarih aralıklarına göre belirlenir.

Koç Burcu (14 Nisan – 13 Mayıs)

Koç burcunun özellikleri arasında; liderlik, yaratıcılık, cesaret ve açık fikirlilik vardır. Eksi yanlarında öfke kontrolünün olmaması, aşırı hırslı olması bulunur. Oldukça kıskançtırlar. Salı, Cuma ve cumartesi günleri uğurlu günleridir. Uğurlu rengi mavidir. Uğurlu sayıları 6, 8 ve 9’dur. Meslekleri arasında ise avukat, sunucu ve politikacı bulunur.

Boğa Burcu (14 Mayıs – 13 Haziran)

Boğa burcu; çalışkan, yardımsever, kanaatkâr ve sabırlıdır. Olumsuz yönleri zayıf, ölçüsüz ve kışkırtılmaya müsaittir. Pembe ve beyaz uğurlu renkleridir. Çarşamba, Cuma ve cumartesi günleri şanslı günleridir. Uğurlu sayıları 2 ve 8’dir. Mesleği ise stilist, mimar, modacı, sanatçıdır.

İkizler Burcu (14 Haziran – 13 Temmuz)

İkizler burcunun özellikleri arasında zeki, adil, çalışkan, düşünceli, öngörülü olması vardır. Sürekli değişken bir yapısı vardır. Aldatmaya meyillidirler ve tutarsız davranırlar. Çarşamba ve Perşembe günleri, uğurlu günleridir. Renkleri yeşil ve sarıdır. Meslek olarak yazar, pazarlamacı ve reklamcı olma potansiyelleri vardır. 3 ve 5 uğurlu rakamlarıdır.

Yengeç Burcu (14 Temmuz – 13 Ağustos)

Yengeç burçları oldukça sempatiktirler. Enerjik bir yapıları vardır. Sevgi dolu ve cesurdurlar. Çok tutucu ve patavatsız olmaları olumsuz özellikleri arasındadır. Aynı zamanda lüks düşkünüdürler. Pazar ve pazartesi günleri, şanslı günleridir. Renkleri kırmızı, sayı ve beyazdır. Bankacı, mühendis ve muhasebeci olabilecekleri mesleklerdir. Uğurlu sayıları ise 2,7 ve 9’dur.

Aslan Burcu (14 Ağustos – 13 Eylül)

Aslan burcunun özellikleri arasında; özgüvenli, lider vasıflı, gururlu olması vardır. Bağımsız davranmayı severler. Çok otoriterdirler. Geçimsiz, kaba ve bencildirler. Oldukça sabit fikirlidirler. Salı ve Pazar günleri şanslı günleridir. Renkleri turuncu ve yeşildir. Meslekleri arasında oyunculuk, mankenlik, politikacı ve reklamcı vardır. Uğurlu sayıları da 4 ve 6’dır.

Başak Burcu (14 Eylül – 13 Ekim)

Başak burcu zeki ve sabırlıdır. Mantıklı birisidir. Oldukça gözlemci ve detaycıdırlar. Mantıklı ve metodiktirler. Aynı zamanda sinsi ve kaos sever bir yapıları vardır. Değişken ruh haline sahiptirler. Aşırı titizdirler. Şanslı günleri pazartesi ve perşembedir. Beyaz ve sarı başak burcu renkleridir. Halkla ilişkiler, tıp, eğitim alanı, bilim; onların meslek dallarıdır. Uğurlu sayılar ise 2, 6 ve 7’dir.

Terazi Burcu (14 Ekim – 13 Kasım)

Terazi burcu insanı, hassas ve naziktir. Meraklıdırlar. Dengeli ve iradeli yapıları vardır. Zoru görünce kaçma gibi bir huyları vardır. Güvenilmez ve depresif olmaları, terazi burcunun olumsuz özellikleri arasında yer alır. Şanslı günleri Çarşamba ve Pazar günleridir. Kırmızı ve beyaz onların renkleridir. Meslekleri arasında sanat, edebiyat, felsefe ve yayıncılık vardır. Uğurlu sayıları 1,2 ve 7’dir.

Akrep Burcu (14 Kasım – 13 Aralık)

Dürüstlük ve açık sözlülük akrep burcunun özellikleridir. Özgüveni yüksek bir yapıları vardır. Fedakâr, duygusal ve içtenlik yapılarında vardır. Çok uçlarda yaşam tarzları vardır. Kıskanç, itici ve kincidirler. Şanslı günleri salı ve cumadır. Mavi, onların rengidir. Meslekleri; bilim insanı, polis, gazeteci, dedektif, psikologdur. 8 ve 9 uğurlu sayılarıdır.

Yay Burcu (14 Aralık – 13 Ocak)

Yay burçlarının enerjisi yüksektir. Pozitif ve mantıklı yapıları vardır. Yeniliklere açıktırlar ve girişimci karakteri vardır. Çok sıkılgandırlar. Sadakatsiz ve güvenilmezdir. Çarşamba günü, onların günüdür. Rengi turkuazdır. Pilot, hostes, kaptan, turizmci, rehber ve emlakçı onların mesleğidir. Uğurlu sayıları ise 3 ve 8’dir.

Hint Astrolojisi Nedir?
Hint Astrolojisi Nedir?

Oğlak Burcu (14 Ocak – 13 Şubat)

Oğlak burçlarının özellikleri arasında; sadık ve güvenilir olmaları vardır. Çok azimlidirler. Dirayetli bir yapıları vardır. Duygusuz tavırlarıyla dikkat çekerler. Çıkarları doğrultusunda hareket ederler. Cuma ve cumartesi günleri, şanslı günleridir. Renkleri yeşil ve beyazdır. Maliye uzmanı, bankacı ve yönetici olma potansiyeline sahiptirler. 6 ve 9 uğurlu sayılarıdır.

Kova Burcu (14 Şubat – 13 Mart)

Kova burçları özgürlükçü, pratik zekâlı, hoşgörülü, önsezileri güçlü ve açık sözlüdürler. Vurdumduymaz, benmerkezci ve duyarsız olmaları olumsuz özellikleri arasındadır. Sarı ve kırmızı onların rengidir. Meslekleri; mucit, kaşif, senarist ve bestekardır. Uğurlu sayıları 3 ve 9’dur.

Balık Burcu (14 Mart – 13 Nisan)

Balık burçları, soğukkanlı ve sakin yapıdadır. Pratik zekâya sahiptirler ve önsezileri kuvvetlidir. Duygularıyla hareket ederler. Dikkatsiz ve sadakatsiz olmaları onların olumsuz yönleridir. Ayrıca odaklanmakta güçlük çekerler. Şanslı günleri perşembe ve pazardır. Renkleri sarıdır. Mesleği öğretmendir. Uğurlu sayıları ise 4 ve 9’dur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu