Sağlık

Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler

Diş çürümesi; hemen hemen her yaştaki insanın karşılaşabilecek olduğu, zamanında müdahale edilmediği zaman diş kayıplarına neden olabilen ve ağrı hissedilmesine neden olan bir sorundur. Yaşam kalitesini fark edilir düzeyde azaltan diş çürümesi, gözle görülür yerlerdeki dişlerde bulunduğu zaman estetik duruşun da kaybolmasına neden olur.

Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler
Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler

Diş çürümesine neden olabilecek çok sayıda durum söz konusu olurken; nelerin daha çok diş çürümesi yaptığı, diş çürümesinin nasıl anlaşılabilecek olduğu ve hangi müdahalelerin yapılması gerektiği bilinmelidir.

Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler Nelerdir?

İnsanlar tarafından merak edilen ve diş çürümesine neden olan şeyler nelerdir, şeklinde sorgulanan durum için çok sayıda neden vardır.

Bu bağlamda, diş çürümesine sebep olan etkenler şöyle ifade edilebilir:

  • Dişlerin zorlanacağı sertlikte katı gıdaların kırılmaya çalışılması
  • Sıcak besinlerin tüketilmesinden kısa bir süre çok soğuk olan besinlerin tüketilmeye başlanması
  • Şekerli içerikte olan ve dişlerin dış yapısına yapışmaya meyilli olan besinlerin sıklıkla tüketilmesi
  • Diş fırçalama aralıklarına gereken özenin gösterilmiyor olması
  • Diş için gereken kontrol sıklıklarına uyulmuyor olması
  • Diş yapısının içeriği, doğrudan kemik yapısının içeriğiyle aynıdır. Bu nedenle, iskelet yapısında ve iskelet yapısını etkileyen herhangi bir dokuda zararın oluşması durumunda dişlerde çürümeler meydana gelebilir.

Bu nedenlere ek olarak, yapılan yanlış beslenme içerikleri ve dişlere uygulanacak kuvvetler de verilebilir. Ancak çürük oluşumu için en temel sorunun hijyen sağlanamıyor olmasından dolayı, dişlerin fırçalanmaması ve benzeri nedenlerle daha fazla çürük oluşacaktır.

Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler Nasıl Bulunabilir?

Diş çürümesine neden olabilecek durumlar, bireysel olarak ve toplumsal olarak değişir. Toplum içerisinde diş çürümesine neden olan ortak sorun, hijyen koşullarının yeteri kadar sağlanamamasıdır. Bu durum, genel kültür bilgisi olarak bulunduğu için de herkes tarafından bilinir.

Özel olarak diş çürümelerine neden olan durumlar ise; internet üzerinden yapılacak doğru ve nitelikli araştırmalar sonucunda, diş hekimlerine yapılacak başvurular sonucunda, eğer tıp kaynaklı bir durumdan dolayı diş çürümeleri oluşuyorsa da doktorlar aracılığıyla öğrenilebilir.

Diş Çürümesi Nasıl Anlaşılabilir?

Diş çürümesine neden olabilen durumlar araştırıldığında, diş çürümesinin nasıl anlaşılacağı da merak konusu olacaktır. Bu tür bir durumda, diş çürüklerinin nasıl ayırt edilecek olduğu öğrenilmelidir. İlk olarak, çürüyen dişlerin ağız içerisinde kötü bir koku oluşumuna neden olacağı bilinmelidir. Doğal olarak; yeterli su alımı sağlandığı halde, diş fırçalamalarına özen gösterildiği halde ve normalde ağız kokusu yaşanmadığı halde ağız kokusu yaşanıyorsa, dişlerde çürümeler olabilir.

Bunun yanı sıra, diş çürümelerinde ağrılar yaşanacaktır. Çürüyen dişin olduğu bölüm, hissedilir derecede ve diş çürümesi boyutuna göre şiddetli şekilde ağrımaya başlar. Bu yüzden, diş ağrıları söz konusu olduğu zaman mutlaka çürük var mı diye kontrol edilmelidir. Bir diğer çürük ayırt etme yöntemi, çürümeye başlayan dişin; mine kısmına yakın alanında kararmaların oluşmaya başlaması, dişin beklenmedik bir zamanda kırılması veya dişin düşürülmesidir. Tüm bu belirtiler ve sonuçlar, diş çürüğü sorunu için ciddi bulunan şüphelerdendir.

Diş Çürümesine Nasıl Ortadan Kaldırılabilir?

Diş çürümesi sorununu yaşayan bir insan, hem ağrılardan hem de diğer dezavantajlardan kurtulmak için mutlaka diş çürüklerinin tedavi edilmesini sağlamalıdır. Bu nedenle, ilk olarak diş çürümesi için neden olan durumların ortadan kaldırılması gerekir.

Tüketilen sert yapılı besinlerin tercih edilmemeye başlanması, şeker ve çikolata gibi diş çürüme sürecini hızlandıran besinlere ara verilmesi, dişlerin fırçalanmasına daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Ayrıca; diş hekimlerine gidilerek kontrol edilmesi, çürüyen diş alanını temizlenmesi ve diğer dişlere çürüklerin yayılmasının önlenmesi de gerekecektir. Bu sayede, diş çürümesi ortadan kaldırılabilir ve diğer dişlere yayılması da önlenebilir.

Diş Çürümesi Ne Kadar Sürede Ortadan Kaldırılabilir?

Diş çürümesi, hemen ortadan kaldırılabilen sorunlardan değildir. Birden fazla diş için çürük sorununun olması, çürüğün ciddi durumda olması ve kişinin ortaya çıkan çürükler için müdahalede bulunmuyor olması nedenleriyle diş çürükleri daha geç sürede ortadan kalkacaktır.

Doğal olarak, az miktarda çürüme oluşmuş ve tek diş için ortalama olarak bir hafta içerisinde çürük tedavisi uygulanabiliyorken; çok sayıda diş üzerinde olan ve ileri boyutlarda olan diş çürükleri için uzun süreli tedaviler uygulanmalıdır. Bazı çürük tedavileri için sonuç alınamayabilir ve diş kayıpları da ortaya çıkabilir.

Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler
Diş Çürümesine Neden Olan Şeyler

Diş Çürümesi Nedenleri Her İnsan İçin Aynı Mıdır?

Diş çürümelerine neden olan durumların bilinmesi, çürüklerin tedavi edilmesinde ve yeniden çürük oluşmasının önüne geçilmesi gerektiğinde büyük önem arz eder. Doğal olarak, farklı yaş aralıkları için diş çürümesine sebep olan nedenlerin tam anlamıyla kavranması gerekir. Çocukların diş yapısı, büyüklerden farklıdır ve çok daha hassastır.

Özellikle süt dişleri; çürümek için oldukça müsait olan, hassas yapısı nedeniyle en küçük sorunlarda bile diş kayıplarını ortaya çıkaran ve çürümenin en çok görüldüğü dişlerdir. Doğal olarak çocuk yaş grupları, diş çürüklerinin fazla olduğu ve en önemli çürük oluşum nedeninin hijyen olduğu dönemdir.

Nasıl diş yapısını temiz tutacağını bilmeyen, yeterli düzeyde sorumluluk sahibi olmayan ve devamlılık alışkanlığı olmayan çocuklarda diş çürükleri oluşacaktır. Yetişkin yaş aralıklarında ise çürük oluşumunun temel nedeni, kemik yapısının yeteri kadar sağlıklı olmamasına dayanır. Kalsiyum ve diğer mineraller bakımından yetersiz kalan kemik yapısı, dişlerin de daha hassas olmasına neden olur.

Bu aşamada tüketilecek; sigara, alkol, yağlı besinler, şekerli ve çikolatalı besinler sonrasında diş çürümeleri kısa sürede oluşacaktır. Yaşlılık döneminde diş çürümesine neden olan genel durum ise, artık vücudun kendisini yeteri kadar yenileyemiyor olmasıdır. Hücre onarımı yapamayan vücut, dişleri için de yeteri kadar faaliyet gösteremez ve çürüme sorunu oldukça fazla görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu