Sağlık

Evde Diş Beyazlatma Önerileri

Her insan inci gibi bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Ancak hem bakımsızlık hem de çeşitli sebeplerden dolayı dişleriniz istediğiniz beyazlıkta olmayabilir. Bu tür durumlarda evde deneyeceğiniz basit yöntemlerle beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Peki, evde diş beyazlatma önerileri nelerdir? Bu öneriler sayesinde dişlerinizde mükemmel bir beyazlığa ulaşabilirsiniz.

Evde Diş Beyazlatma Önerileri

Dişlerinize uygulayacağınız yöntemlerin yan etkisini gördüğünüzde kesinlikle bu işlemleri bırakmalısınız. Aksi takdirde dişinize zarar verici bir etki yaratabilirler. Uygulayacağınız yöntemlerin genellikle 2 haftada bir olması gerekir. Böylece hem dişlerinize zarar vermiş olmazsınız hem de kalıcı bir beyazlık elde edebilirsiniz. Evde diş beyazlatma önerilerini burada bulabilirsiniz.

Karbonat Ve Limon İle Diş Beyazlatma

Karbonat ve limon yöntemi, oldukça fazla tercih edilen diş beyazlatma yöntemleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık bir çay kaşığı kadar karbonat içerisine birkaç damla limon sıkın. Ardından bu iki malzemeyi köpürene kadar karıştırmaya devam edin. Daha sonra temizlediğiniz diş fırçasını alarak bu karışımla dişlerinizi fırçalayınız.

Bu karışım içerisinde bulunan karbonat ve limon, asidik bir özellik meydana getirir. Karbonat ve limon ile diş beyazlatma işlemini, dişlerinize zarar vermemesi açısından haftada bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Eğer haftada ikiden fazla bu işlemi uygularsanız, diş yapınıza zarar verebilirsiniz. Bu bakımdan bir defa uygulamanız dişleriniz için en ideal olan sayıdır.

Karbonat İle Diş Fırçalama

Diş fırçalama işlemi yaparken temiz olan diş fırçasını bir miktar karbonata batırıp, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Haftada en fazla 2-3 defa bu işlemi uygulayabilirsiniz. Karbonat, renk açıcı bir özelliğe sahip olduğundan dolayı dişlerinizin beyazlamasına katkı sağlayacaktır. Fırçanızı karbonata batırmadan önce ıslatmanız yeterli olacaktır.

Nazik bir şekilde, diş etlerinize zarar vermeden karbonat ile dişlerinizin her yerini fırçalayın. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınız zaman kısa sürede olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak dişlerinizde ya da ağzınızda bu işlem sonucunda beklenmeyen bir etki gördüğünüzde hemen diş hekimine gitmeniz gerekir. Herhangi olumsuz bir durumla karşı karşıya kaldığınız zaman, bu yöntemi uygulamaya kesinlikle devam etmeyiniz.

Tuz, Karbonat Ve Sirke Yöntemi

Tuz, karbonat ve sirke yöntemi ile dişlerinizde mükemmel beyazlığa ulaşabilirsiniz.

Bu yöntem için malzemelerden şu miktarda kullanmanız gerekir:

  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı sirke

Tuz ve karbonat, dişlerinizin beyazlaması için gerekli olan besinleri içerisinde barındırır. Elma sirkesi ise dişlerin üzerinde bulunan sarı lekelerin çıkarılmasını sağlar. Bütün malzemeleri yeteri kadar karıştırdıktan sonra, temiz diş fırçası ile dişlerinize uygulama yapın. Eğer dişlerinizde sarı lekelerden bulunuyorsa, bu işlem sayesinde sarı lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Hafta bir 1 kez bu işlemi yapmanız, olumlu sonuçlara ulaşabilmeniz için yeterlidir.

Karbonat ve Sirke ile Diş Beyazlatma

Adaçayı, Tarçın Ve Karbonat Yöntemi

Karbonat dişlerin beyazlamasını sağlarken, adaçayı ve tarçın ise ağızda bulunan bakterileri temizler. Bu yöntem için malzeme miktarları şu şekilde olmalıdır:

  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 1 miktar adaçayı

Adaçayını havanda güzelce ezdikten sonra üzerine tarçın ve karbonatı ekleyiniz. Daha sonra dişlerinizi güzelce fırçalayınız. Ardından diş fırçasını ıslatıp karışıma batırınız. Bu karışımla dişlerinizi dikkatli ve nazik bir şekilde fırçalayın. Bu yöntemi haftada bir defa deneyebilirsiniz.

Tuz ile Diş Fırçalama

Tuz, karbonat kadar etkin bir derece dişlerinizin beyazlamasını sağlamayabilir. Ancak ağız içerisinde bulunan bakterilerin yok edilmesinde tuz, büyük rol oynar. Diş fırçanızı tuza batırıp dişlerinizi yavaş yavaş fırçalayınız. Bunun sonucunda temiz ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Dişlerinizi Fırçalamayı İhmal Etmeyin

Evde deneyeceğiniz hiç bir yöntem, düzenli fırçalama kadar etkili ve sağlıklı olmaz. Bu bakımdan dişlerinizin hem beyaz hem de sağlıklı olmalarını istiyorsanız, mutlaka günde en az 2 kez fırçalama yapmanız gerekir. Düzenli ve dikkatli bir şekilde dişlerinizi fırçaladığınız zaman, dişleriniz hep beyaz ve temiz kalacaktır.

Evde yapabileceğiniz en sağlıklı yöntem budur. Eğer dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamazsanız, beyazlatma için deneyeceğiniz hiç bir yöntemden başarılı bir sonuç alamazsanız. Bu bakımdan diş fırçalama, evde diş beyazlatma önerilerinin temelinde yer alır. Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Diş fırçalamak, sağlıklı ve beyaz dişler için şarttır.

Çilek İle Diş Beyazlatma

Çilek, diş üzerinde plak oluşumu yaşanmasına engel olan besinler arasındadır. İçerisinde malik asit bulunan çilek, ağızda bulunan bakterileri yok edicidir. Çileğin, aynı zamanda ağız içini temizleme ve zararlı mikroorganizmaları yok etme gibi etkileri de bulunur. Birkaç adet çileği, çatal yardımı ile ezerek tamamen püre kıvamına getiriniz.

Ardından diş fırçası ile çileği dişlerinize uygulayınız. Çilek, asidik bir özelliğe sahiptir. Bu bakımdan diş beyazlatma işlemi için haftada en fazla 2 defa uygulamanız önerilir. 2 defadan fazla bu yöntemi denemeyiniz. Aksi halde dişinizde olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Muz İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu magnezyum, potasyum ve manganez bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu nedenle diş beyazlatma yöntemleri arasında muz kabuğu yöntemi de yer almaktadır. Dişin beyazlamasına etki eden muz kabuğu yöntemi, evde deneyebileceğiniz sağlıklı yöntemlerden biridir. Dişinizi fırçalayıp, muz kabuğunu 2 dakika kadar dişlerinize sürünüz. Dişlerinizi yeteri kadar muz kabuğu ile ovduktan sonra, macun kullanmadan diş fırçası ile dişlerinizi temizleyiniz.

Portakal Ve Defne Yaprağı Yöntemi İle Diş Beyazlatma

Birkaç adet defneyaprağını havanda ezerek toz haline getiriniz. Ardından portakal kabuklarını rendeleyip, defneyaprağı tozu ile karıştırınız. Ardından diş fırçasıyla dişlerinize bu karışımı uygulayınız. C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal, dişlerinizin beyazlamasını sağlar. Defne yaprağı ise dişlerinizde bulunan mikropları öldürmede son derece etkilidir. Haftada 1 defa bu yöntemi uygulayarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu