Seyahat

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Doğu Ekspresi; son yılların en sık tercih edilen popüler seyahat seçeneklerinden birisidir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından Ankara ve Kars arasında yolculuk yapmak isteyen kişilere tahsis edilen ve kişi sayısına bağlı olarak yataklı hizmet verilir.

Kişiler Ankara ve Kars arasında kendilerine tahsis edilen yataklı vagonlarda isteklerine bağlı olarak yemek hizmeti de alarak keyifli bir şekilde yolculuk yapabilirler. Yolculuk boyunca kişisel eşyalar ve diğer keyfi eşyaları kişilerin kendilerinin temin etmesi gerekir.

Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Peki, yolculuk öncesinde, esnasında ve sonrasında genel olarak doğu ekspresi hakkında bilmeniz gereken 10 şey nedir?

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Doğu Ekspresi Hakkında 10 Detay

Doğu Ekspresi yolculuğu öncesinde hazırlık yapmak amacı ile bazı bilgilere sahip olmak gerekir. Aynı zamanda yolculuk esnasında ve sonrasında da hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Yolculuk hakkında şu 10 detaya dikkat etmelisiniz;

  • 2023 yılı için belirlene yolculuk ücretleri,
  • Yolculuk esnasında hangi şehirlerden geçileceği ve mola verilip verilmediği,
  • Yolculuk yapma konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için yolculuk süresi,
  • Vagon tercihlerinizi nasıl ve neye göre yapmanız gerektiği,
  • Tuvalet ve banyo gibi ihtiyaçlarınızı nasıl karşılamanız gerektiği,
  • Yolculuk esnasında yemek ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınız,
  • Yanınıza hangi eşyalarınız almanız gerektiği,
  • Evcil hayvanınız varsa yolculuk yapıp yapamayacağınız,
  • Yolculuk esnasında konforlu bir alanda olup olmayacağınız,
  • Sigara ve alkol gibi ürünlerin kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgilidir.

Özellikle uzun süreli ve kalabalık ortamlarda yolculuk yapılacaksa belli başlı kurallara uymak gerekir. TCDD’nin de bu kapsamda belirlediği belirli kurallar vardır ve bu kurallarda esneme yapılması söz konusu değildir.

2023 Doğu Ekspresi Yolculuk Ücretleri

2023’ün ilk günlerinde belirlene fiyatlar kapsamında yataklı vagon ve yataksız vagon fiyatları arasında yapılan son değişiklikler duyurulmuştur. Yataklı vagonlar için belirli detaylar kapsamında belirlene fiyat 3 bin 100 liradır. Yataklı olarak tercih edilen vagon fiyatlarında bir kişilik ve iki kişilik için belirlene fiyatlar sabittir. Yataksız yolculuk fiyatı ise kişi başı 399 lira olarak belirlenmiştir.

Yol Güzergahı Nasıldır?

Doğu Ekspresi yolculuk güzergahı Ankara ve Kars arasındadır. Ankara’dan çıkış yapılarak sırası ile Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve son olarak Kars’ta yolculuğa son verilir. Her durakta durulur ve yolcu sirkülasyonu sürekli olarak yenilenir.

Doğu Ekspresi yolculuklarınızda sadece Ankara’da binerek Kars’ta inmek zorunda değilsiniz, aradaki duraklarda yer alan şehirlerde de yolculuğunuzu sonlandırabilirsiniz.

Yolculuk Süresi Nedir?

Ankara ve Kar arası tren yolculukları oldukça uzun sürelidir. Özellikle arada yer alan ve duraklama noktalar olan şehirlerde bekleme süreçleri belli olmadığından dolayı süreler sürekli olarak değişiklik gösterir. Genel olarak 25 saat ve 29 saat arasında değişiklik gösteren saatlerde azalma veya artma söz konusu da olabilir.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Vagon Tercihlerinizi Neye Göre Yapmalısınız?

Vagon tercihlerinizi yaparken fiyata büyük bir etki olacağını unutmamalısınız. Vagon tercihi olarak iki kişilik veya dört kişilik tercihlerinizi yapabilirsiniz. Özellikle rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız iki kişilik vagonları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

İki kişilik vagonlarda iki adet yatak, mini buzdolabı ve küçük bir lavabo bulunur. Dört kişilik vagonlar, iki kişilik vagonlarla neredeyse aynı boyutlara sahip olduğundan dolayı konfor alanının daha az olduğu unutulmamalıdır.

Tuvalet ve Banyo İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Doğu Ekspresi yolculuklarında banyo ihtiyacınızı karşılayacağınız bir alan yoktur. Tuvalet ihtiyacınız içinde toplu kullanım alanları söz konusudur. Yataklı vagonlar için vagon başına iki adet tuvalet bulunur.

Kullanım sağlayan kişi sayısı az ol olduğundan dolayı rahatlıkla kullanılabilir. TCDD hijyen konusunda oldukça hassastır ve yolculuk esnasında dahil olmak üzere sıklıkla temizlik kontrolleri yapılır.

Doğu Ekspresinde Yemek Dahil Midir?

Tren yolculuğunuz esnasında yemek hizmeti de verilir ancak bu hizmet yolculuk esnasında ekstra ücrete tabidir. Menüler oldukça geniştir. Kişiler kendi damak zevklerine göre bir çok yiyeceği yiyebilir. Yemekler için belirlenen ücretler ise piyasa fiyatlarına nazaran oldukça makul bir seviyededir. Yemeklere ek olarak alkol satışı da yapılır.

Yanınıza Neler Almalısınız?

Yolculuk yaptığınız esnada valizinizi koyacağınız ve istediğiniz zaman valizinize ulaşacağınız bir yer yoktur. Eğer valiz almayı tercih ederseniz yolculuk yaptığınız vagona koymanız gerekir. Trende ihtiyacınız olan birçok malzeme temin edilir ancak kişisel eşyalarınızı yanınıza almanız gerekir.

Özellikle havlu, diş macunu ve diş fırçası gibi eşyalarınızı mutlaka almalısınız. Yolculuk yaptığınız alanı daha keyifli bir ortama çevirmek istiyorsanız küçük dekorasyon ürünleri, ışıklandırmalar ve kitaplarınızı da yanınıza alabilirsiniz.

Evcil Hayvanlar İle İlgili Kurallar

Doğu Ekspresi’nde yolculuk yapmanın en büyük artılarından birisi de evcil hayvanınız ile birlikte yolculuk yapma imkanıdır. Kişilerin talebine bağlı olarak evcil hayvanı ile seyahat etmek isteyen kişiler iki kişilik vagonlara paylaştırılabilir veya aynı vagona verilebilir. Evcil hayvanlarınız ile seyahat etmek isterseniz bilet satın alırken %15 indirimli ödeme yaparsınız.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Vagonlar Konforlu Mudur?

Daha öncesinde yolculuk yapan kişilerin memnuniyet yorumlarına bağlı olarak konfor konusunda birçok kişinin mutlu olduğu sonucuna varabilirsiniz. Yataklı vagonlarda kullanılan yataklar oldukça konforlu olmasının yanı sıra çarşaf ve yastık gibi gerekli malzemelerde temin edilir. Yolculuk süresi uzun olduğundan dolayı konfor oldukça ön planda olmalıdır.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Doğu Ekspresi yolculuğu esnasında belirli alkol ürünleri satışa sunulur ve kişiler bu ürünleri satın alarak vagonlarında tüketebilirler. Alkol tüketimi esnasında diğer yolculara karşı saygılı olmak ve kesinlikle rahatsız edici bir ortam meydana getirmek yasaktır.

Sigara kullanımı ise yasaktır. Ancak yolcular zaman zaman vagonlarının kapısını kapatarak ve küçük pencere kısımlarını açarak sigara tüketebilirler. Başka yolcular tarafından şikayet gelmemesi durumunda bu durumun pek üzerinde durulmaz ancak şikayet gelmesi durumunda kapalı alanlarda verilen para cezasının verilmesi de söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu