Spor

Personal Trainer İle Çalışmanın Faydaları

Personal trainer ile spor yapmak sizin için farklı bir boyuta geçecek ve personal trainer ile çalışmanın faydaları nelerdir göreceksiniz. Peki, nedir bu personal trainer? İngilizcede personal kişisel, trainer ise antrenör demektir. Yani spor için bedeninizin kişisel asistanları sizlerin de personal trainerları olmaktadır. Personal trainerların birçok avantajı vardır. Bu avantajları yazımızda inceleyeceğiniz.

Personal Trainer İle Çalışmanın Faydaları

Personal Trainer İle Çalışmanın Faydaları

Personal Trainer Nedir?

Vücudunuz için sizlere en doğru egzersizleri yaptırarak en yüksek verimi almanızı sağlayan eğitimli ve tıbbi olarak izin almış kişileridir. Belirli yetkinliğe gelmeleri ve spor ve beden hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Siz spor yapanlar için mutlaka tercih edilmesi gereken bir opsiyonudur personal trainer hizmeti.

Personal trainerların verdiği hizmetlerden bazıları şöyledir;

  • Vücutları tanıma imkanı sağlarlar.
  • Yüksek verim alarak antrenman yapılmasını sağlarlar.
  • İhmalleri sıfıra indirirler.
  • Kişisel antrenmanlar hazırlarlar.
  • Sporla ilgili yetkinlik kazandırırlar.
  • Motivasyon kazandırırlar.
  • Beslenme düzeni konusunda yardımcı olurlar.
  • Bedenlere uygun hareketler ile ihtiyaca yönelik programlar oluştururlar.

Personal trainerla çalışmak bedeniniz için ve motivasyonunuz için çok önemlidir. Saydığımız maddeleri personal trainer edinerek uyguladığınız taktirde kolaylıkla istediğiniz bedenin görüntüsüne ulaşacaksınız.

Vücudunuzu Tanırsınız

Personal trainer hizmeti aldıysanız eğer vücudunuz eğiticisiniz tarafından detaylı incelemelerden geçer. Vücut ölçüleriniz düzenli olarak takip edilir. Ve bu doğrultuda spor yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgilendirilirsiniz.

Yüksek Verimle Antrenman Yaparsınız

Personal trainerınız sizler için özel olarak bir spor listesi hazırlar. Bu liste sizin geliştirmek istediğiniz bölgenizi baz alır ve vücudunuzdan alacağınız verimi bilgili bir antrenör sayesinde kolaylıkla arttırabilme şansı yakalarsınız. Çalıştırmak istediğiniz bölgenizi ve vücut endekslerinizi baz alarak en doğru antrenmanı yaparsınız ve alabileceğiniz maksimum verimi alırsınız. Buda hem beden sağlınızı olumlu etkilerken kolaylıkla vücudunuzun hayalinizdeki halini alması motivasyonunuzu olumlu yönde doğru çeker.

İhmalleri Sıfıra İndirirsiniz

Personal trainerlarınız sayesinde vücudunuzda oluşabilecek hasarların önüne geçersiniz. Yetkin ve bilgili antrenörünüz sayesinde hareketleri kademeli olarak yaparsınız. Ve vücudunuz tam olarak hareketi yapması gereken zamanda yapar.

Buda kas ve doku zedelenmesi yaşamanızın önüne geçer. Vücudunuzun isteklerine karşılık verecek bir listeyle hareket ettiğiniz taktirde beden gelişimizin en hızlı ve en doğru şekilde ilerlediğini ve kolaylıkla vücudunuzu geliştirdiğinizi göreceksiniz.

Kişisel Antrenmana Sahip Olursunuz

Personal trainerınız sayesinde kişisel olarak bir antrenman düzenine sahip olmuş olursunuz. Bu antrenmanlarla da en hızlı şekilde en verimli sonucu almış olursunuz. Eksik yönlerinizi görerek yoğunlaşmanızı sağlar, artı yönlerinizi görerek bunun da farkında olmanızı sağlar. Kısaca bedeniniz için özel olarak tasarlanmış bir listeye sahip olursunuz.

Bu liste doğrultusunda ilerlediğiniz taktirde de kısa zamanda hayallerinize ulaşırsınız ve hayalleriniz artarak çoğalır ve isteğinizin dahi ötesinde bir vücuda sahip olma şansını yakalarsınız.

Sporla İlgili Yetkinlik Kazanırsınız

Spor hocanız sayesinde yapacağınız hareketleri en doğru şekilde öğrenir ve de uygularsınız. Bu sayede spor salonunda başınıza gelebilecek kardeşim o hareketin doğrusu böyle nidalarına maruz kalmazsınız çünkü siz bu hareketi zaten en doğru şekilde yapıyor olursunuz.

Personal trainerınız sayesinde birçok hareket ve kas grubunun çalışma şekli hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Donanımlı bir antrenör ile çalışarak hem bedeninizi hem de spor alanında ki yetkinliğinizi arttırabilirsiniz.

Personal Trainer İle Çalışmanın Faydaları

Personal Trainer İle Çalışmanın Faydaları

Motivasyon Kazanırsınız

Eye of the tiger şarkısının arkada çaldığını ve sizin de bedeniniz için savaştığınızı baz alıyoruz. Bu savaşı verirken kimi zaman mücadeleyi bırakmak isteyebilirsiniz. Lakin bir personal trainera sahip olduğunuz taktirde ‘Acı yok Rocky’ sloganıyla ilerleyeceksiniz. Motivasyonunuz artarak çoğalacak. Belirli bir sistemde ve programda yapacağınız spor sayesinde hem vücudunuzun gelişimini görmek hem de antrenörünüz olarak size vereceği destekle alacağınız keyif katlanarak artacaktır.

Beslenme Düzeninizde Size Yardımcı Olacak

Spor yapmak istediğiniz vücut ölçülerine ulaşmanızda ki yolda yaklaşık yüzde otuzluk bir yoldur. Bu yolum kalan yüzde yetmişlik kısmını ise beslenme tamamlamaktadır. Personal trainerınız size bu konuda da yardımcı olacaktır. Yaktığınız kaloriyle doğru orantılı kalori almanız konusunda ve beslenmenize katmanız ve çıkarmanız gereken gıdalar hakkında sizleri bilgilendirecek ve buna uyduğunuz taktirde istediğiniz bedene kolaylıkla ulaşacaksınız.

İhtiyaçlarına Uygun Hareket Etmenizi Sağlar

Personal trainerlar bedeninizin ne istediğini tamamen çözümler ve hırsınıza yenik düşüp bedeninizi yormanızı veya tembellik yaparak daha düşük tempoda antrenmanlar yapmanızı önleyecek kişilerdir.

Zamanınızı Siz Yönetirsiniz

Belirlediğiniz takvim doğrultusunda bir antrenman çizelgesi oluşturarak bu doğrultuda hareket etme imkanına sahip olursunuz. Herhangi bir sebeple çizelgenize uyamayacağınız bir durumda personal trainerınız sizlerin belirleyeceği yeni programa da uyum sağlayacaktır. Ve bedeninizin verdiğiniz araya göre tekrardan spora adapte olması veya ihtiyacının doğrultusunda sizlere alternatifler sunacaktır.

Personal Trainer İle Çalışmanın Faydaları

Personal Trainer İle Çalışmanın Faydaları

Beden Takip Çizelgenizi Yapar

Beden takip çizelgesi özellikle spora yeni başlamış kişiler için oldukça önem arz etmektedir. Kadınlarda ben ve basen ölçüleri erkeklerde ise kol kaslarının ölçüleri merakla beklenen ölçülerdir. Hocanız düzenli aralıklarla ölçümlerinizi yaparak sizlerin gelişimini takip etmektedir. Ve bu gelişimi kaydederek sizlere sunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda neden personal trainerla çalışmanız gerektiği hakkında bilgilendirici bir yazı yazdık. Personal trainer spor yapıyorsanız veya yapma düşüncesine sahipseniz ve personal trainerin gerekli olup olmadığını da düşünüyorsanız eğer düşünmeden size eşlik etmesini isteyeceğiniz bir opsiyonudur.

Yapacağınız sporu son derece verimli hale getirerek sizlerin psikolojik ve bedensel ihtiyaçlarınıza uygun listeler hazırlarlar ve son derece hızlı şekilde bedeninizi belirlediğiniz ölçülere getirmeniz konusunda yardımcınız olurlar. Gittiğiniz spor salonlarında veya freelance çalışan personal trainerlarla anlaşmalar yaparak bedeniniz için sağlıklı ve fit bir görünüme bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu