Bilgi Kutusu

Dünyanın Görülmeye Değer En Güzel Ülkeleri

Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi sevenler dünyanın görülmeye değer en güzel ülkeleri konusunda ayrı bir önem veriyorlar. Farklı coğrafi konumları, doğal güzellikleri, mekanları ve manzaralarıyla işte en güzel ülkeleri.

Dünyanın Görülmeye Değer En Güzel Ülkeleri
Dünyanın Görülmeye Değer En Güzel Ülkeleri

İtalya

Tarih, kültür ve sanat denilince ilk akla gelen isimlerden biri İtalya olmaktadır. Zira İtalya, bu üçlünün merkezilerinden biridir. Tarih, kültür ve sanatı ülkenin genelinin mimarisinde görmek de mümkün. Birbirinden güzel ve ilginç mimarisi dikkat çekmektedir. İtalya’nın tarihi çeşmeleri de meşhurdur. Ülkede sayısız tarihi çeşme vardır.

Büyük şehirlerinden küçük kasabalarına kadar kendine özel kültür ve manzaraları ziyaretçilerini etkilemektedir. Ülkede, kayaktan kaya tırmanışına kadar pek çok spor yapılmaktadır. Bu yönüyle sporcuların da uğrak noktalarından biridir. Dünyanın en büyük şarap üretim ülkesi olduğunu da belirtmek gerek.

Arjantin

Egzotik bir ülke olarak dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alır. Şahane manzaraları ve renkli kültürüyle görülmesi gereken yerlerdendir. Yemyeşil ormanları tam bir doğa harikasıdır. Sıralı şelaleler gibi doğa güzellikleri vardır. Şaşırtan manzaraları ve egzotik yaban hayatı vardır.

Ülke, renkli Avrupa mimarisini yansıtır. Tarihi anıtları, sarayları etkileyici olan ülke, diğer tarihi yapılarının da sıklıkla ziyaret edildiği bir ülkedir. Tangonun anavatanı olarak kabul edilir. Eğlenceli bir ülke olarak da popülerdir. Canlı kültürü nedeniyle seyahat noktalarından biridir. Dünyanın doğal harikalarından biri olan Iguazu Nehri gibi büyüleyici doğa harikaları ziyaretçilerini karşılar. Dağcılık sporu ile ilgilenen kişilerin en sık tercih ettikleri yerlerden biridir. Bu spor için de geniş fırsatlar sunar.

Hırvatistan

‘Adriyatik’in İncisi’ olarak anılan Hırvatistan, dünyada en çok beğenilen ülkelerden birisi. Şahane konumuyla her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan bir ülkedir. Mavi yeşil mücevherimsi sularıyla şelaleleri, mağaraları, beyaz çakıl taşlı nefis sahilleriyle Hırvatistan mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Görenleri etkisi altına alan kendine özgü nefes kesen manzaraları vardır.

Binin üzerinde adaya sahiptir. Haziran ve Ekim aylarında operadan dansa, filmlerden klasik müziğe kadar çeşitli festivallerin yapıldığı ülke, birbirinden renkli eğlencelerin de merkezi durumundadır. Hırvatistan büyük bir tarihi birikime sahiplik eder. Bu yönüyle de dikkat çeken bir ülkedir. Tarihin ruhunu yansıtan saraylar çekiciliğini korumaktadır.

Kosta Rika

Kosta Rika, dünyanın görülecek en güzel ülkeler listesinde yer alan özel ülkelerden biridir. Ülke, muhteşem plajları ve aynı zamanda enfes sahil şeritleriyle ün yapmış bir ülkedir. Neredeyse her mevsim turistlerin ziyaret ettiği ülke, doğal güzellikleri bakımından ziyaretçilerine görsel şölen yaşatır. Bunların yanı sıra; ülkelerin şelaleleri de ziyaretçilerin hayranlığını kazanmaktadır. Nadir görülebilecek bitki ve hayvan türlerinin yaşadığı doğa parkları ise ziyaretçilerin vazgeçilmez duraklarındandır. Ayrıca; yağmur ormanında teleferik keyfi yapılabiliyorken sörf yapmak için de son derece uygun fırsatlar sunar.

Filipinler

7107 takımadadan meydana gelen bir ülke olan Filipinler, dünyanın en büyük 2. Takımadalarıdır. Eşsiz doğası ile görenleri kendine hayran bırakan bir ülkedir. Dünyaca ünlü yer altı Milli Parkı gibi dünyada ender görülebilecek yerlerden bir tanesidir. Geniş kumsalları, etkileyici yağmur ormanları, farklı bitki çeşitleri, kuş türleri ve birçok deniz canlısıyla vahşi yaşamın etkileyici coğrafyasıdır. Elbette bu özelikleriyle maceraperestlerin ilgi odağı durumundadır.

İsviçre

İsviçre, yaşanılacak en iyi ülke seçilmiştir. Gelişmişlik düzeyiyle dünyanın önemli ülkelerinden biri olan İsviçre, tarihi dokusuyla da ziyaretçilerinin beğenisini kazanmaktadır. İsviçre’de bin beş yüzden fazla göl vardır. Birbirinden güzel manzaralarıyla ve sunduğu görselliklerle göller milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Alpler’in eteklerinde konumlanmış bir ülke olan İsviçre, harika bir doğaya sahiptir. Ülkede 3000 metreden çok daha yüksek 208 dağ bulunur. Dağ havasının ve manzarasının tadına varılabilecek yerlerden biridir.

Peynir çeşitliliği olarak dünyada ilk sıralarda yer alır. Ülkeyi ziyaret edenler birbirinden enfes lezzetlere sahip farklı peynir türlerini tatma şansı elde ederler. Peynir merkezi olarak da bilinir.

Avustralya

Doğal güzellikleri, doğal yaşam alanları ve milli parkları ile Avustralya, bir ada ülkesidir. Avustralya, dünyanın altıncı büyük ülkesi olup aynı zamanda bir kıta olma özelliği taşır. Kayak yapmak için harika bir yer olmakla birlikte muhteşem güzellikte okyanus manzarası ve plajlarıyla ziyaretçilerini ağırlar. Ülkede on binden fazla plaj vardır.

Avustralya halkının neredeyse % 90’ı sahillerde yaşamaktadır. Bu da sahillerin her zaman kalabalık ve canlı bir görünüm almasına yol açmaktadır. Bozulmamış yağmur ormanları da ender rastlanır yerlerdendir. Dünyanın en büyük kum adasının olduğu ülke, pembe rengiyle görenleri şaşırtan Hillier Gölü’nün bulunduğu ülkedir.

Gelişmiş bir ülke olmakla birlikte dünyanın en çeşitli kültürüne sahiptir. Göçmenlerin de varlığıyla renkli bir çeşitlilik yansıtır. Bu durum ülkeye ayrı bir canlılık verir. Farklı kültürlerden birçok insanı barındırması sosyal yaşama renk katmaktadır.

Avustralya’nın ulusal sembolü olan kangurular da ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Bunun yanı sıra; dünyanın en çok koyununun bulunduğu ülke olarak bilinmektedir. Aynı zamanda dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan hayvan türleri ülkede yaşamaktadır. Dünyanın en temiz havasına sahip olmasıyla da popülerdir.

Dünyanın Görülmeye Değer En Güzel Ülkeleri
Dünyanın Görülmeye Değer En Güzel Ülkeleri

Slovenya

Balkan ülkeleri arasında en gelişmiş olan ve refah düzeyi en yüksek olan ülkedir. Slovenya, kütüphaneleri, arkeolojik alanları ve anıtlarıyla bilinen bir ülkedir. Slovenya’da birçok yer UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Birçok yer ise koruma altına alınmaya aday durumundadır.

Ülkenin ilk dikkat çeken özelliklerinden biri zengin mimarisidir. Ülkede, kaleler, saraylar ve malikaneler tarihin izlerini yansıtır. Açık hava müzeleri bakımından zengin bir ülkedir. Doğal güzellikleri denilince akla ilk gelenler gölleri ve nehirleridir. Göl ve nehirleriyle saklı bir cennet gibidir. Nehir aktivitelerinin en yoğun olduğu yerlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu