Bilgi Kutusu

E- Nabız’da Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

E- Nabız, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen ve vatandaşlara hizmet amacı ile kurulan bir sitedir. Sağlık durumlarınız ile ilgili pek çok bilgiye bu site üzerinden ulaşabilirsiniz. Siteye ulaşım oldukça kolaydır. Peki, e- nabız’da hangi bilgiler yer almaktadır ve hangi işlemler yapılabilir?

E- Nabız'da Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?
E- Nabız’da Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

E-Nabız Nedir?

E-nabız, 2015 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuştur. Online olarak hizmet veren site üzerinden birçok işlem yapılabilir. Kişisel bilgilerinizin yer aldığı siteye e-devlet üzerinden kolayca erişim sağlayarak giriş yapabilirsiniz. Sağlık kuruluşlarından elde edilen bir çok veriye kolay ulaşılma amacı ile kurulan bir sistemdir. İnternet üzerinden giriş yapılabilir. Kurulumundan bu yana birçok vatandaşın işini kolaylaştıran bu sistem gün geçtikçe daha sık kullanılmaya devam ediliyor.

Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

E-Nabız üzerinden birçok bilgiye ulaşabilir ve birçok işlemi sağlık kuruluşlarına gitmeden veya aramadan internet üzerinden yapabilirsiniz.

E-nabız üzerinden ulaşabileceğiniz bilgiler ve yapabileceğiniz işlemler şunlardır;

  • Yazılan reçeteler,
  • Yapılan tahlillerin sonuçları,
  • Kullanılan ilaçların listesi,
  • Randevu bilgileri,
  • Aşı takvimleri,
  • Gideceğiniz hastane de hangi kliniklerin ve doktorların olduğu bilgisi,
  • Röntgen, MR gibi teknolojik tahlillerinizin video görüntüleri,
  • Kan şekeri, tansiyon, nabız gibi işlenen verilerin tamamına ulaşabilirsiniz.

Özellikle taşınma durumundan kaynaklanan bazı durumlarda aile hekiminin değiştirilmesi gerekebilir. Bu ve bunun gibi resmi işlerinizi de internet üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz. Bu bilgiler e- nabız’da hangi bilgiler yer almaktadır sorusunun cevabı niteliğindedir.

Nasıl Girişi Yapılır?

E-nabız sistemine giriş yapmak oldukça kolaydır. Mobil cihazınız ya da bilgisayarınız üzerinden online olarak giriş yapabilirsiniz. Giriş yapmak için e-devlet sisteminden yaralanabilirsiniz. E-devlet girişi ile TC kimlik numarası ve şifre ile kolayca giriş yapılabilir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa aile hekiminize giderek sisteme telefon numaranız ile giriş yaptırmak istediğinizi söylemeniz gerekecektir. Kayıt işleminden sonra cep telefonu numaranıza gelecek şifre ile uygulamaya giriş yaparak kendinize özel bir şifre belirleyebilirsiniz. Belirlediğin şifre ile sisteme devamlı olarak, herhangi bir yeni kayıt gerekmeksizin giriş yapmaya devam edebilirsiniz.

E-Nabız Bilgilerine Başkası Giriş Yapabilir Mi?

Sisteme her kişi kendi bilgileri ile giriş yapabilir. Herhangi bir doktor veya başka bir sağlık sorumlusu dahil olmak üzere sizin isteğiniz dışında hiç kimse bilgilerinize ulaşamaz. Sağlık bilgileriniz ile ilgili detayları onay vermeniz durumunda sadece hekimler görüntüleyebilir. Herhangi bir bilginizi onayınız doğrultusunda bir hekime işlem yaptırdıysanız sonrasında şifrenizi tekrar değiştirebilirsiniz. Sistemde kişisel bir çok veriniz bulunur, bundan dolayı kimseye şifrenizi vermemeli veya herhangi bir işlem için şifrenizi birine verdiyseniz şifrenizi değiştirmeniz daha doğru olacaktır.

Mobil Cihaza E-Nabız İndirilir Mi?

İsterseniz internet tarayıcı üzerinden isterseniz mobil cihazınıza indirerek erişim sağlayabilirsiniz. Uygulama olarak telefonunuza indirmek için App Store veya Google Play Uygulamalar üzerinden bu işlemi yaparak giriş yapmakta mümkündür. Bu işlem için akıllı telefonunuzun sistemi desteklemesi yeterli olacaktır. Sonrasında tek sefer giriş yaparak şifremi hatırla kısmı ile tekrar şifre girişi yapmaya gerek kalmadan uygulamaya direk olarak girip çıkabilirsiniz.

E-Nabız’da Kişisel Bilgiler Nasıl Değiştirilir?

En sık sorulan sorulardan biridir. Herhangi bir kişisel bilginin değiştirilmesi veya düzeltilmesi gereken durumlar olabilir. Herhangi bir kişisel bilgiyi değiştirmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Daha sonrasında ise ana sayfada ekranın sol kısmında yer alan “Düzenle” kısmına tıklayarak hem kişisel bilgileriniz üzerinde değişiklik yapabilir hem de şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E- Nabız Silme ve Bilgileri Gizleme

Sistem ilk kullanılmaya başlandığında giriş yapan kişinin bilgileri direk olarak görünür ve sistem üzerinden silinmezdi. Ancak bu durum şu an değişti. Her birey kişisel bilgilerini sistem üzerinden silebilir. Daha öncesinde yaptığı hastane ziyaretini sistem üzerinden sildirmek isteyen bir vatandaş avukata başvurarak bu talebini dile getirdi ve kişinin bilgisi sistem üzerinden kaldırıldı. Bu durumun ardından kişiler görünmesini veya kaydedilmesini istemediği bilgileri hesabından sildirme yetkisine sahip olmuş oldu. İstememeniz durumunda sistem üzerinden bilgilerinizi sildirmeniz mümkündür.

E- Nabız'da Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?
E- Nabız’da Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

E-Nabız Üzerinden Kan Grubu Öğrenilir Mi?

Sistem üzerinden birçok işlemi sürekli hastaneye veya sağlık kuruluşlarına gitmeden yapabilmek mümkün. Kan grubu öğrenmekte buna dahildir. Daha öncesinde kişi kan grubunu öğrenmek için kan testi yaptırmışsa sisteme giriş yapması durumunda istediği zaman kan grubunun ne olduğu bilgisine ulaşabilir. Ancak öncesinde herhangi bir kan testi yapılmamışsa sistemde bu bilgi yer almayacağından, kan grubunu öğrenmesi mümkün olmayacaktır.

Genel olarak kan grubunu öğrenmek isteyen kişiler kan testi yaptırmasının ardından tekrar sağlık kuruluşuna gitmeden sistem üzerinden kan testi sonucunu “Tahlillerim” kısmından kolayca öğrenebilir. Sadece kan grubu sonucunuzu değil diğer tahlil sonuçlarınızı da aynı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Tahlil sonuçlarınız sistem üzerine kaydedilir ve istediğiniz zaman istediğiniz tarihe ait olan tahlil sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

E-Nabız Şifresini Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Site hakkında en sık sorulan sorulardan bir diğeridir. Çeşitli sebeplerden dolayı siteye giriş yapamıyor veya şifrenizi unutmuş olabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçmek için telefonunuzun “Beni Hatırla” kısmından şifrenizi kaydedebilirsiniz. Bu özellik sayesinde sürekli giriş işlemlerini tekrarlamanıza gerek kalmaz. Harici olarak şifrenizi unuttuysanız, şifrenizi yenilemeniz gerekmektedir.

Site üzerinden giriş sayfasında çıkan “Şifremi Unuttum” kısmından sisteme kayıtlı cep telefonu numaranıza gelecek kod ile yenileme işlemini yapabilirsiniz. Giriş yapamamanızın bir nedeni de e-devlet şifrenizi değiştirmiş olmanız olabilir. E-Nabız’a e-devlet sistemi üzerinden giriş yapıyorsanız, şifre değiştirmeniz durumunda sisteme giriş yapamıyor olabilirsiniz. Her iki sisteme sorunsuz bir şekilde giriş yapmak için aynı şifreyi kullanıyor olmanız gerekmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu