Teknoloji

Akıllı Telefonlarda Donanım Mı Önemli Yazılım Mı?

Donanım ve yazılım her ne kadar birbirinden farklı tabirlermiş gibi algılansa da aslında ikisi de cihazların olmazsa olmazıdır. Birbirine bağlı iplik gibilerdir ve biri olmadan diğeri de tam olarak çalışmaz. Herkesin merakla cevabını beklediği sorulardan biri olan akıllı telefonlarda donanım mı önemli yazılım mı sorusunun cevabını bu makalede bulacaksınız.

Akıllı Telefonlarda Donanım Mı Önemli Yazılım Mı?
Akıllı Telefonlarda Donanım Mı Önemli Yazılım Mı?

Yazılım ve Donanım Nedir?

Donanım elle tutulabilen kısımlarına denirken yazılım, bilgisayarın kullanılmasını sağlayan her türlü programlardır. Microsoft Word, Paint, Edge gibi bilgisayar kullanımını kolaylaştıran uygulamalar gibi. Bunların en büyük faydası uzun ömürlü ve oldukça kullanışlı olmasıdır. Yazılımlar sistem ve uygulama olmak üzere ikiye ayrılır: Sistem, bilgisayardaki donanımları yöneten, çalışmasını denetleyen yazılımdır. Uygulama ise kullanıcıların belli başlı işlemleri yapmasını sağlayan yazılımdır. Örneğin resim yapmak, not almak, müzik dinlemek gibi.

Yazılım ve Donanım Aynı Şey Mi?

Elbette bu ikisinin benzer ama aynı şeyler olmadığı biliniyor. Peki, ama temel farklar ne? Bu makale sayesinde yazılım ve donanımın ne demek olduğunu öğreneceksiniz.

Sizin için derlendi:

  • Bilgisayar donanım parçalarından bazıları yazılım uygulamalarında oldukça önemlidir. Yazılım ise bilgisayarın hem donanımlarını organize edip çalıştırırken hem de donanımlara iş yükü vererek işlem yapmasını sağlar.
  • Yazılımlar olmadan donanımlar tek başlarına biri işe yaramazlar.
  • Yazılımlar elektronik olarak depolanabilir.
  • Yazılımlar çok boyutlu olabilir.
  • Sistemde herhangi bir sorun var mı yok mu diye uyarılmayı kontrol eder.

Bu ve buna benzer birçok fark bulunan yazılım ve donanım son derece özgün ve faydalı kısımlardır. Bilgisayar, telefon gibi cihazlarda bu ikisi olmadan çalıştırmak mümkün değildir.

Akıllı Telefonlarda Donanım ve Yazılım

Akıllı telefonlarda ikisi de son derece önemli programlar olan donanım ve yazılım, giderek artan teknoloji dünyasında gelişmeye yer arayan teknolojik yapılardır. Bu yapılar modernize olmak için tasarlanması bir yana aynı zamanda günümüze ayak uydurmayı başarmıştır. Akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, tablette önemi yadsınamaz. Bilinen çoğu cihaz gibi birçok donanımdan oluşmuş cep telefonları için elbette donanım ve yazılım önemlidir. Öncelikle ikisi arasında günümüz telefonlarında seçim yapmanın mantıksız olduğu belirtilmelidir. Her ikisi de gelişim gösterdiği takdirde telefonunuzu bu nitelikleri baz alarak satın almamalısınız.

Akıllı Telefonlarda Güvenlik Yazılımı Önerileri

Telefonunuz için yazılımın ve donanımın benzer şekillerde etkilediğini öğrendiniz. Şimdi sıra en önemli konulardan biri olan güvenlik yazılımı konusuna. En güzel öneri olarak telefonunuza dikkat etmeli, bir yerlerde unutmamaya özen göstermelisiniz. İkinci olarak kullanabileceğiniz birkaç uygulama derlendi.

Göz atabilirsiniz:

  • Norton Security and Antivirus: Son derece etkin bir uygulamadır ve arama engelleme, metin engelleme ve rehber yedekleme özellikleri ve hırsızlıklara karşı koruma özelliği vardır.
  • Avast Mobile Security: Android işletim sistemli cihazlar için bir başka güvenlik uygulaması olan bu uygulamaya güvenebilirsiniz.
  • Bitdefender Antivirus Free: Son derece etkin bir pil tasarrufu uygulamasıdır. Diğer uygulamalar gibi buna da güvenip indirebilirsiniz. Ayrıca verileri temizlediğiniz takdirde telefonu yavaşlatmak gibi bir sorun ortaya çıkmaz.
  • McAfee Mobile Security: Çok fonksiyonlu bir yazılım olan bu uygulama, virüsten koruma, casus yazılımdan koruma, zararlı yazılımdan koruma, virüs temizleme gibi birden fazla işlevi barındırıyor.
  • ESET Mobile Security: İnternette gezinirken kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyan bir uygulamadır.

Bu ve benzeri uygulamalar siz güvenmediğiniz sitede dolaşıyor olsanız bile güvende olmanızı sağlayacak ve şüpheye düşürmeyecektir. Ayrıca uygulamaların sizden istediği güvenlik izinlerine dikkat etmelisiniz.

Donanım Ve Yazılım İle İlgili Bilinmeyenler

Kimileri bu iki sistemin aynı şey olduğunu düşür ve farklarında da görüldüğü üzere aynı değillerdir. Ama bunun yanı sıra internette dolaşan pek çok bilgi kirliliği vardır ve bunun henüz önüne geçilemez. En büyük örneklerinden olan donanım hakkında bilgisayar parçaları toplanırken tanıdık ve ucuz yerlerden bulunmasıdır. Daha ucuzu ya da pahalısı kalitelidir bilgisi yanlış bir bilgidir. Bunun için en pahalı ya da ucuzunu bulmak yerine iyisini bulmak gerekir. Ayrıca bir bilgisayar parçalarının hızı, gücü ve kalitesi arttıkça güç kaynağının pozitif olarak değiştirilmesi gerektiğini, değiştirilmezse de sistemin baştan aşağıya yenilenmesi gerektiği sonucuna varılabilir. En fazla güç tüketen pc parçaları işlemci ve ekran kartıdır bu yüzden kullanım aşamasında dikkatli olunmalı, malzemeler iyi seçilmelidir.

Akıllı Telefonlarda Donanım Mı Önemli Yazılım Mı?
Akıllı Telefonlarda Donanım Mı Önemli Yazılım Mı?

Bilgisayar Donanımı

Donanım, bilgisayarı oluşturan her bir parçaya verilen isimdir. Kasanın dışında olabileceği gibi dışında da olabilir. Bilgisayarın kasasında bulunanlar oldukça kapsamlıdır. Dahili donanımlar ise bilindiği gibi o kadar kapsamlı sayılmaz. Belirtilen bu gibi cihazlar olmadığında bilgisayar aktif çalışma düzenini oluşturamaz, hatta çalışsa bile düzenli bir sistem belirleyemez. Onun için donanım ve yazılım bilgisayar açısından son derece önemli ve gelişmiş bir teknolojidir.

Son Olarak Birkaç Öneriler

Donanımı kullanmak için gerekli programlara yazılım, bilgisayarı oluşturan genel hatlara ise donanım denir. Bu ayrım ikisi arasındaki farkı anlayabilmede son derece önemli olup günümüz teknolojisinde her şeyin kavranması açısından maalesef ki yeterli değildir. Çünkü bulunan birçok cihazda yazılım ve donanım haricinde birçok sistem geliştirilmeye devam eder. Yukarıda sayılan her türlü programlar yazılım çevresinde ele alınır. Ayrıca tek bir amaçla oluşturulan yazılımlar sistem yazılımı iken programları bünyesinde barındıran yazılımlar paket olanlardır.

Küçük bir öneri ise bulunan her parçanın kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde bilgisayarda ya da telefonda bir arıza çıkabilir ve bu hoş bir durum olmaz. Birkaç öneri olarak da söylenmesi gereken en mantıklı şey aldığınız malzemelerin güvendiğiniz bir yerden alındığıdır. Güvenmediğiniz bir siteden ya da mağazadan alışveriş yapmamalı, özellikle de bilgisayar malzemelerini tercih etmemelisiniz. Bunlara dikkat ederseniz bu konuda sıkıntı çekmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu