Sinema

En İyi Yerli Komedi Filmleri

İnsanlar vakitlerini değerlendirmek ve kendilerini mutlu hissetmek istediklerinde komedi filmi izlemeyi tercih ederler. Türk sineması yerli komedi filmi açısından zengin bir sinemadır ve her yıl farklı konularda komedi filmi izleyiciyle buluşur.

Komedi filmi arayan kişilerin izleyebilecekleri en iyi yerli komedi filmleri şunlardır;

 • Düğün Dernek
 • Eyvah Eyvah
 • Ay Lav Yu
 • Çalgı Çengi
 • Recep İvedik
 • Hükümet Kadını
 • Aile Arasında
 • Eltilerin Savaşı
 • Pardon

Bu komedi filmleri internet üzerinden, dijital platformlardan ve televizyondan izlenebilirler. Bu filmlerin ortak özelliği ise güldürürken düşündürmeyi de başarmasıdır.

En İyi Yerli Komedi Filmleri
En İyi Yerli Komedi Filmleri

Düğün Dernek

Yerli komedi filmleri arasında en iyilerden birisi Düğün Dernek filmidir. 2013 yılında yapılan filmde bir köy düğünü komik unsurlarla birlikte anlatılır. Yurt dışından Sivas’a dönen oğlu Tarık için düğün yapmak isteyen İsmail’in verdiği çaba komik sahneleri ortaya çıkarır. Düğün için hazırlığı olmayan İsmail arkadaşlarından yardım ister ve düğün için para bulma telaşı izleyenlere keyifli dakikalar yaşatır.

Filmde Ahmet Kural, Rasim Öztekin, Murat Cemcir ve Devrim Yakut gibi isimler yer alır. İlk filmin sevilmesi ve çok izlenmesi sonrasında Düğün Dernek Sünnet isimli devam filmi çekilmiştir.

Eyvah Eyvah

Yerli komedi filmlerinin en iyileri arasında Ata Demirer tarafından çekilen Eyvah Eyvah filmi de bulunur. Eyvah Eyvah 2009 yapımı bir filmdir. Eğlenceli olan filmde klarnetçi Hüseyin’in yaşamını anlatır. Çanakkale’de ninesi ve dedesiyle yaşayan Hüseyin ilçeye gelen hemşire Müjgan’a aşık olur.

Hayatı yolunda giden Hüseyin öldü sandığı babasının yaşadığını öğrenince onu aramak için İstanbul’a yola çıkar. İstanbul’da ise şarkıcı Firuzan’la yolları kesişir ve babasını bulmak için onunla eğlenceli bir maceraya atılır. Filmde Ata Demirer’in yanı sıra Salih Kalyon, Demet Akbağ, Özge Borak ve Tanju Tunsel yer alır.

Ay Lav Yu

En iyi Türk komedi filmleri arasında Ay Lav Yu isimli film önemli bir yere sahiptir. 2010 yılında vizyona girmiş olan filmde Amerika’da eğitimini tamamlayarak köyü Tinne’ye giden İbrahim’in ailesi ile yaşadıkları anlatılır. Amerika’da hayatının aşkını Jessica’yı bulan İbrahim onunla evlenmek ister ve bunun üzerine Jessica’nın ailesi Tinne’ye aileyle tanışmaya gelir. İki aile arasındaki kültür farkı eğlenceli sahneleri ortaya çıkarır. Bunun dışında Tinne’nin devlet tarafından bilinmemesi ve köyde yaşayan İbrahim dışında kimsenin kimliğinin olması gibi olaylar komik üslupla anlatılır.

Ay Lav Yu filminin oyuncu kadrosunda ise Sermiyan Midyat, Gizem Kara, Nikki Leigh, Tuna Orhan ve Bora Akkaş gibi isimler yer alır. Sermiyan Midyat filmde başrolü oynamak yanı sıra yönetmenlik ve senaristlikte yapmıştır.

Çalgı Çengi

İzleyiciler tarafından beğeni toplayan en iyi komedi filmleri arasında 2010 yapımı Çalgı Çengi filmi de vardır. Mafya komedisi türünde olan filmde Gürkan ve Salih isimli iki düğün organizatörünün cinayete tanık olmalarıyla birlikte başlarına gelen olaylar anlatılır. Selçuk Aydemir tarafından çekilen filmde Ahmet Kural, Murat Cemcir, Erdal Tosun ve Tuna Orhan gibi isimler rol alır.

Recep İvedik

Türk izleyicisi tarafından en komik bulunan filmler arasında Recep İvedik film serisi önemli bir yere sahiptir. Serinin ilk filmi 2008 yılında çekilmiş olup günümüze kadar seriye ait 6 film yayınlanmıştır. Her film kendine özgü hikayeye sahip olmakla birlikte ana karakter olan Recep İvedik’in maceralarını konu alır. Kıllı, kaba ve çalışmayı sevmeyen bir halk kahramanı olan Recep sayesinde filmleri izleyenler eğlenceli vakit geçirirler.

Recep İvedik serisi Türk sinemasının en fazla izlenen film listesinde ilk sıralarda yer alır. Hem gösterim hem de dijital ortamlarda iyi izlenmiştir. Türk halkı tarafından sevilen bu filmde Şahan Gökbakar başrolde yer alır.

En İyi Yerli Komedi Filmleri
En İyi Yerli Komedi Filmleri

Hükümet Kadını

En iyi komedi filmleri arasında Sermiyan Midyat tarafından yazılıp yönetilen Hükümet Kadını filmi de bulunur. 2013 yılında çekilen filmde okuma ve yazma bilgisi bulunmayan Xate’nin belediye başkanı olmasıyla yaşananlar anlatılır. Xate eşi Aziz Veysel hayatını kaybedince onun koltuğuna geçer ancak okuma yazma bilmemesi onu zor durumlara sokar. Diğer yanda onun Midyat halkı için yaptıklarına engel olmaya çalışan Faruk’la mücadele etmek zorunda kalır.

Filmde Xate karakterine Demet Akbağ hayat verirken Akbağ’a Sermiyan Midyat, Mahir İpek, Gülhan Tekin ve Burcu Gönder gibi isimler eşlik etmiştir.

Aile Arasında

Aile Arasında isimli sinema filmi Türk sinemasında son zamanlarda yapılan en iyi komedi filmlerinden birisidir. 2017 yılında vizyona giren filmin senaryosunu Gülse Birsel yazmıştır. Filmde vokalist Solmaz ile nevrotik Fikret’in karşılaşması ve kendilerini bir oyun içinde bulmaları anlatılır. Fikret Solmaz’ın kızı Zeynep’in erkek arkadaşıyla tanışma merasiminde bir oyun oynamak zorunda kalır.

Sevilen komedi filminde Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Şevket Çoruh ve Gülse Birsel yer alır.

Eltilerin Savaşı

Türk komedi filmlerinden en iyileri listesine 2020 yılında çekilmiş olan Eltilerin Savaşı filmi de eklenebilir. Filmde Gizem ve Sultan isimli iki eltinin birbiriyle mücadeleleri anlatılır. Yarış içinde olan eltilerin yaptığı hem kocalarını hem de çevreyi komik durumlara düşürür.

İzleyici tarafından beğenilen filmde yer alan oyuncular ise şunlardır;

 • Merve Dizdar
 • Uraz Kaygılaroğlu
 • Gupse Özay
 • Füsun Demirel
 • Ferit Aktuğ
 • Ali İpin

Bu isimlerin yer aldığı filminin yönetmenliğini ise Onur Bilgetay yapmıştır.

Pardon

Türk komedi filmlerinin en iyileri arasında yılında çekilmiş olan Pardon isimli filmde vardır. Ferhan Şensoy tarafından hazırlanan film 2005 yılında vizyona girmiş ve çok sevilmiştir. Filmde üç arkadaşın suçsuz yere hapse atılmaları üzerine yaşanan olaylar anlatılırken yaşanan adaletsizliğe vurgu yapılır. Hapse atılmalarında arkadaşlardan birisinin resmi kıyafet giyen kişilerden kaçmasının etkisi vardır. 2005 yılında vizyona giren ve izleyici tarafından çok sevilen filmde Rasim Öztekin, Bülent Kayabaş, Erol Günaydın, Sermiyan Midyat ve Zeki Alaysa gibi isimler vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu