Bilgi KutusuSinema

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmenizi Sağlayacak Öneriler

Balkonlar; ev içerisinde, özellikle de dört duvar arasında sıkışmış olarak kalan insanların hava almak veya manzara eşliğinde dinlenmek istedikleri zaman ziyaret ettikleri yerlerdir. Balkonların dinlendirici bir özelliğinin olması da oldukça öne çıktığı için, bu alanların en verimli şekilde değerlendirilmesini sağlamak gerekir.

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmenizi Sağlayacak Öneriler
Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmenizi Sağlayacak Öneriler

Ayrıca, yaşayan nüfusun artması ve insanların daha çok konuta ihtiyaç duyması sorunu ortaya çıkmaya başlamıştır. Durum bu olunca da yapılan konutlar, genel olarak balkonları küçük olan ve evin iç kısmı daha büyük olan yapılar olarak tamamlanmıştır. Küçük balkonun yaygın olması durumunda, küçük balkonları keyifli mekanlara dönüştürmenizi sağlayacak öneriler nelerdir, sorusuna yanıt aranır.

Küçük Balkonlar Keyifli Mekanlara Dönüştürülebilir Mi?

Bir balkonun düzenli kullanılması, içerisinde çok keyifli zaman geçirilecek bir alan oluşturulması için yeterlidir. Burada belirtilen düzen; yer tasarrufunun nasıl yapılması gerektiği, nesnelerin nasıl uyumlu ve yer konusunda sıkıntı oluşturmayacak şekilde dizayn edileceği ve buna benzer düzen uygulamalarıdır.

Sonuç olarak, küçük bir balkonun da oldukça keyifli bir alana dönüştürülebileceği bilinmelidir. Ayrıca, keyif alınan etkinlikler ve ortamlar oldukça farklıdır. Kişinin hoşuna giden ortamları iyi tanımlaması ve buna uygun malzeme alarak işleme başlaması gerekir.

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmeyi Sağlayacak Öneriler Nelerdir?

Küçük balkonu olan ve keyifli mekan elde etmek isteyen insanlar, mutlaka bir ayna tercihi yapmalıdır. Aynanın; alan büyüklüğünü yanıltma ve estetik bir duruşu olduğu için, balkonu daha geniş gösterecektir. Bunun yanı sıra, hangi keyifli balkon seçeneği kullanılırsa kullanılsın mutlaka tablo kullanılmalıdır.

Resim ve sanata dair eserler; ruhun dingin kalmasını sağlayan, estetik açıdan tamamlanma hissi uyandıran ve duvarların balkon içerisine dahil olduğunu daha çok vurgulayan nesnelerdir. Resim ve aynaya ek olarak, minik parçalar kullanarak alan genişliğini ön plana çıkarın. Özellikle; biblolar, minik alçı heykeller, bardaklar veya farklı estetik ve küçük varlıklar tercih edilebilir.

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürme Seçenekleri Nelerdir?

Her insanın keyif kelimesine yüklediği anlamın farklı olması, balkon tasarımına dahi etkisi bulunan önemli bir konudur. İnsanların seçenekleri, alacak oldukları malzemelere ve dizayn etme aşamasına kadar etkisi olan bir husustur. Bu nedenle bilinmesi ev karar verilmesi sağlanmalıdır.

Bu seçenekler:

 • Keyif duyulan etkinliklerin oyunlara dayanıyor olmasına bağlı olarak oyun alanı oluşturulması
 • Aile ile birlikte çay ve kahve içilen, dinlenilen ve vakit geçirilen bir alan olması
 • Ders çalışma alanı oluşturulması
 • Yemek yeme ve sohbet etme alanı oluşturulması

Gibi seçenekler, konsept olarak insanların karşısına çıkar ve daha keyifli zaman geçirilecek mekanlar oluşturulmasında esas alınır.

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmek İçin Neler Gerekir?

Küçük balkonlar, eşyaların ve nesnelerin özel bir şekilde sağlanacak uyumu sonucunda ferah bir his bırakabilir. Bu hissin oluşması ve algı olarak balkon büyüklüğüne inanılması için ise bazı balkon malzemeleri alınmalıdır.

Bu malzemeler:

 • İsteğe göre; minder, balkona uygun olan bir koltuk veya hamak
 • Dekoratif bir ayna (Seçilecek olan aynanın; çerçeve ayna, küçük ayna veya parçalı ayna olmaması gerekir. Boy aynası kullanılabilir.
 • Uzun ve yapay ağaç dalları, yeşil bitki veya saksı meyvesi
 • Çok da büyük olmayan, balkon boyutlarına göre paspas boyutlarında dahi seçilebilen halı
 • Renkli duran ve kişinin iç açıcı olarak tanımladığı bir tablo
 • Konsept içeriklerine uygun olarak; çalışma masası, yemek masası, semaver veya çaydanlık, kahve makinesi

Gibi gerekenler, balkonların eğlenceli hale getirilmesi için gereklidir.

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmek Nasıl Sağlanır?

Küçük balkonların, keyif alınabilir ve huzur bulunabilir bir mekan haline getirilmesini sağlamak için; balkon konseptine karar verilmesinin sağlanması, gerekenlerin alınmasının tamamlanması ve doğru yerleştirmenin yapılması gerekir.

Yapılması gereken doğru yerleştirme ise şu şekildedir:

 • Balkon kapısı, referans olarak alınması gereken ana unsurdur. Ayrıca, balkona en uzak olan köşe de, odağın en çok toparlandığı alandır. Bu yüzden, odak noktasının yansıma işlemine uygun hale getirilmesi alanın daha büyük durmasına neden olur. Tam da bu noktaya boy aynası açılarak, bu sonuca varılmış olur.
 • Oturma alanının aynaya dik olarak yerleştirilmesi sağlanır. Ayrıca, tam manzarayı izleme uygun olan bir koltuk yerleştirmesi daha verimli olacaktır.
 • Dolap, semaver ve diğer nesnelerin de uygun olarak yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra, aynanın olduğu duvarın hemen karşı tarafına; ayna üzerinde yansıması belirli olacak şekilde ve kişi beğenisine uygun olan tablo yerleştirilir.

Bu şekilde, hem keyif duyulan hem de daha geniş bir balkon hissi bırakan alan oluşturulmuş olur.

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmenizi Sağlayacak Öneriler
Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürmenizi Sağlayacak Öneriler

Küçük Balkonları Keyifli Mekanlara Dönüştürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Küçük balkonlar, genel olarak insanlarda sıkışma veya daralma hissi ortaya çıkarır. Bu durumu ortadan kaldırmak, yeni ve daha olumlu algıların oluşturulmasını sağlamakla mümkün olur. Doğal olarak da dikkat edilmesi gereken önerilere özen göstererek daha verimli sonuçlara ulaşılmalıdır. İlk olarak, seçilecek olan malzemelerin nereye ve nasıl yerleştirilecek olduğuna dikkat edilmesi şarttır.

Özellikle; koltuk, minder, halı ve bu tür malzemelerin balkon alanından çok daha büyük olması halinde yerleştirme sağlanamaz. Ayrıca, oturma alanlarının balkonun bir kenarını kaplayacak şekilde olması; balkonun bir koltuk genişliğinde olduğu hissini de bırakarak, küçük alanda daralma hissi oluşturur. Bu unsurlara dikkat edilmesinin yanı sıra, eşyaların kalitesi ve maddi durumuna da dikkat etmek gerekir.

Tüm bunlara ek olarak, balkon konseptinin belirlenmeden malzeme alınmaması da dikkat gerektiren bir konudur. Kişiler, balkonlarında; resim yapmak, oturmak, ders çalışmak veya yemekle alakalı durumlarla ilgilenmek isteyebilir. Bu konsept ile alakası olmayan her nesne dikkat dağıtıcı özelliktedir. Bu yüzden karar verilmeden alım yapılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu