Sinema

Bu Cs: Go Silah Kaplaması 150 Bin Dolara Satıldı

Oyun içi gelişmelerin yer aldığı oyun ticareti farklı bir boyuta taşındı. Nadir bulunan bir CS:Go silah kaplamasının geçtiğimiz günlerde tam 150 bin $’dan alıcı bulması tüm dikkatleri üzerine çekti. 2013 yılı Arms Deal güncellemesi ile CS:Go parçaları arasında en önemli değere sahip olan silah kaplaması, elinde bulunan kaplamaların değişmesi ya da nadir kaplamalardan elde etmek amacıyla ticarete dönüştü. ROFL kullanıcı isimli Twitter kullanıcısı tarafından 14 Ocak tarihinde paylaştığı tweette arkadaşının koleksiyonunu satması adına yardım ettiğini ve CS:Go kaplamasını satışa çıkardığını duyurdu. Daha sonra tweet için gelen teklifler arasında tüm koleksiyona 300 bin $ üzeri tekliflere açık olduğunu belirtti.

Bu Cs: Go Silah Kaplaması 150 Bin Dolara Satıldı
Bu Cs: Go Silah Kaplaması 150 Bin Dolara Satıldı

CS:GO Nedir?

Counter Strike Global Offensive açılımına sahip olan CS:GO, Counter Strike serisinde en fazla tercih edilen ve satılan ürünleri arasında yer alıyor. Oyun geliştiricileri olan Valve ve Hidden Path Entertainment, Ağustos 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. Dünya genelinde tutkulu bir oyuncuya sahip olan oyun arkadaşlarla oynanan oyunlar arasındadır. Takımlar arasında farklı turnuvalara sahip oyun olması oyun severler tarafından ilgiyle takip edilmesini sağlıyor. Oyunun yetenek grubu olması için 10 rekabet edebileceğiniz maça sahip olmanız gerekir. İlk oynan oyunda bu mümkün değildir.

CS:Go Tüm Koleksiyon İçin 300 Bin $

150 bin $ değer biçtiği CS:GO kaplaması olan AK-47 Case Harderdened ST MW 661 modelin ne kadara satıldığı konusunda henüz bir bilgi yok. ROFL tarafından yeniden paylaşılan tweette ise AK-47 kaplaması olan ve koleksiyon arasında yer alan Case Harderdened ST MW 661’in 150 bin $ olarak astronomik rakama satıldığı duyuruldu. CS:GO tarihinde ise en yüksek fiyata satılan kaplama olarak kayda geçti.

Case Harderdened ST MW 661 AK-47 Neden Değerli?

Öncelikle bu satıştan sonra Case Harderdened ST MW 661 AK-47 kaplamasının neden bu denli değerli olduğu konuşulmaya başlandı. Kaplama öncelikle oyun içerisinde yer alan ilk silah kasası içerisine dâhildir. Arms Deal Koleksiyonu parçası olarak, az aşınan bir yapıda olan silahın üzerinde StatTrak™ Technology. Bearing 4 ‘Titan | Katowice 2014 etiketi de yer alıyor.

CS:GO Oyuncusu GeT_RiGhT Kariyerinde Sona Geldi

Efsaneler arasında yer alan CS:GO Oyuncusu olan GeT_RiGhT profesyonel anlamda kariyerine son vermiş oldu. 100 bin $ alıcısı olan karambit modellerine karşın CS:GO’nun bu denli yüksek fiyata satılması, işlevi olmayan bir kaplamanın neden bu kadar yüksek ücrete alıcı bulduğu sorularına neden oluyor. Şaşkınlık yaratan bu durum, koleksiyonerler için normal karşılanabilir.

Oyuncular İçin Neden Kaplama Önemli?

Global Offensive silah kaplamaları göz önünde bulundurulduğunda, 2013 silah anlaşması için yapılan güncelleme ile oyun kültüründe yer almaya başladı. Oyuncuların kaplamaları iş olarak görmesi üzerine 15 Ocak itibariyle silah kaplamasında tarihi bir ilk yaşandı. CS:GO ile kaplama tarihine 150 bin $ satışla giriş yapıldı.

Silah Anlaşma İçeriği Nedir?

Silah Anlaşması ile Temmuz 2020 tarihinde 100 bin $ ile en pahalı alınan CS:GO kaplaması alımı da geride kalmış oldu. CS:GO düzenli oyuncuları, silah kaplama ticaretini oldukça önemsiyor.

Kaplama ticaretinin ne denli önemli olduğunu bilen oyuncular;

  • Favori görünüm
  • Kopya satın almak
  • Steam ürünlerinden satın almak

Bu nedenlerle genellikle kaplamaları kullansa da bunu işe dönüştürerek para kazanan bazı kişiler de mevcut. Bu nadir kaplama ticaretinden servet kazanan ve ilk olarak astronomik fiyata satan kişi ROFL isimli Twitter kullanıcısı oldu. Oyun endüstrisinde para kazanmanın hayal olduğunu düşünen tüm oyuncular bu haberle birlikte ciltlerini değerlendirmeye başlıyor.

Bu Cs: Go Silah Kaplaması 150 Bin Dolara Satıldı
Bu Cs: Go Silah Kaplaması 150 Bin Dolara Satıldı

CS:GO Silah Kaplama Aşınması Hakkında

CS:GO silah kaplama değerinin bu kadar astronomik olması az aşınmış olmasına da bağlıdır. Peki, silah kaplamasında aşınma nedir? Savaş gören ve az aşınmış olarak ayrım yapılan silah kaplamasında her silaha göre bir aşınma derecesi vardır. Aşınma dereceleri 0,0 ve 1,0 değerleri arasında nitelendirilir. Aşınmanın 0 derecesine yaklaşması ile silah kaplaması daha kaliteli olur. 1 sınırına yaklaşması halinde ise kaplama eski bir görünüm kazanır.

Silah kaplama sıralamaları;

  • Fabrikadan Yeni Çıkmış Factory New (FN)
  • Az Aşınmış Minimal Wear (MW)
  • Görevde Kullanılmış Field-Tested (FT)
  • Eskimiş Well-Worn (WW)
  • Savaş Görmüş Battle-Scarred (BS)
  • Fabrikadan Yeni Çıkmış Factory New (FN)

Belirtilen silah kaplamaları yeniden eskiye göre sırlanmıştır. Bahsedilen fabrikadan yeni çıkan bir silah kaplaması aşınma derecesinin 0.00-0.07 olması beklenir. Fabrikadan yeni çıkmış olan silah kaplaması daha çok tercih edilir.

CS:GO Silah Kaplama Türleri

Az aşınmış olan silah kaplamasında 0.07-0.15 değeri olması gerekir. Fiyatı uygun olup iyi görünümdedir. Görevde kullanılmış ise 0.15-0.37 derecesinde olup az aşınmış silah kaplamasına yakındır. Eskimiş silah kaplaması 0.38-0.44 aşınma derecesindedir. Düşük fiyatta olup, görünüm itibari ile fena değildir. Savaş görmüş olan bir kaplama 0.45-1,0 derecesinde kötü bir görünüme sahip kaplamadır.

CS:GO Silah Kaplaması Değerini Öğrenmek

CS:GO silah kaplama ticareti düşünüyorsanız kaplamanın değerini belirlemek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Steam üzerinden CS:GO seçilerek silah kaplamasını bulabilirsiniz. Silah kaplamalarında inceleme yapabilir, fare ile i harfi üzerinden aşınma derecesini öğrenebilirsiniz. Bu aşınma değerine göre hangi silah kaplamasına daha uyguna sahip olacağınızı görebilirsiniz. Az aşınmış olan ya da fabrikadan yeni çıkan bir silah kaplamasını uygun fiyata bulmanız neredeyse imkânsızdır.

Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken hangi silah kaplamasının işinize yarayacağıdır. Dolayısıyla siz de daha iyi görünümlü olan silah kaplamanızı ticarete dönüştürerek yüksek fiyata satabilirsiniz. Oyundan para kazanarak ya da farklı ürünler satın alarak oyunu geliştirebilirsiniz. Yeni CS:GO ile astronomik rakamlara silah kaplama ticareti yapan ROLF gibi siz de para kazanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu