Sinema

Sanal Flörtün Acı Gerçekleri

Günümüz dünyasının en popüler flörtleri; sanal flörtler. En hızlı flörtleşme şeklidir. Her an hızlı bir şekilde flörte başlamak ve aynı hızla flörtü bitirmek mümkün. Hemen herkesin yaşadığı sanal flörtler zaman zaman hoş gelse de görmezden gelinen gerçekler var. Öncelikle sanal flörtlerle ilgili gerçekler görülmelidir. Duygusal boşluklar, yalnızlık hissi, daha önce yaşanmış ilişkilerden kaynaklı travmalar insanları sanala daha fazla iter.

Ancak; sanal flörtler bir kurtarıcı olarak görülmemelidir. Sanal flörtler gerçek sevgiye dönüşebilir mi? Sorusuna evet denilebilir. Bunun örnekleri de mevcut. Ancak; genelde gelip geçici olabiliyorlar. Bu nedenle; sanal flörtlerde gerçekleri görerek adımları bunlara göre ayarlamak çok daha doğru olacaktır. Hayal kırıklıkları yaşamamak adına bunlara dikkat edilmeli.

Sanal Flörtün Acı Gerçekleri
Sanal Flörtün Acı Gerçekleri

Olduğundan Farklı Görünmek

En acı gerçeklerden bir tanesi budur. Sanal ortamda çok az kişi olduğu gibi görülebilir. Geriye kalanlarsa ne yazık ki olduğundan farklı görünürler. İşte bu noktada; yanılmalar ve hayal kırıklıkları başlar. Sanal ortam insanlara özgürlük tanır. Klavyenin başına geçildiğinde istenilen her şey yazılabilir. İnsanlar klavye başında kendilerini karşı tarafa anlatırken çoğu zaman dürüst olamıyorlar.

Karşı tarafın duymak istediği şeyleri söylemek ya da olmadığı halde öyleymiş gibi görünmek sanal ortamın vazgeçilmezlerinden. Kamera ile görüşmelerde de durum böyle. Sanal bir ortam içinde insanlar kendilerini nasıl yansıtmak istiyorlarsa o şekilde yansıtabiliyorlar. Bu da zaman içinde pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Zira kişi kendini nasıl ifade ediyor ve tanıtıyorsa karşı taraf onu anlamıyla tanıyor. Sanal flört gerçek flörte dönüştüğünde acı gerçeklerle yüz yüze geliniyor.

Sanal Kıskançlıklar

Sanal flörtlerin acı yanları denilince sanal kıskançlıklar da unutulmamalıdır. Sanal yani gerçek olmayan bir ilişki de karşı taraf kıskançlıklar yapmaya başlar. Sosyal medyada resmini kim beğendi? Yorum yazan kişiyle aranızda ne var? Gibi sorular. Bunlara açıklama yapan taraf bu kıskançlıklardan pek çok sonuca varabilir. Bana değer veriyor, ilgi gösteriyor ya da beni seviyor. Bu sanal kıskançlıklar çoğu zaman gerçek duyguları yansıtmaz.

O ana dair hislerdir. Birlikte sohbet edilen sözüm ona adı konulan sanal flörtün verdiği geçici hislerle verilen tepkilerdir. Bunun yanı sıra; neredeydin ve nereye gittin gibi klasik kıskançlık soruları da soruluyor. Ancak; çoğu kişi bu kıskançlıkları yanlış yorumluyor. Bu yorumlamalar da kişinin kendini sanal flörte daha çok adapte etmesine ve daha fazla beklentiye girmesine neden olur. Sanal flörtler de bu tür kıskançlıkların gerçek olma ihtimali bir hayli düşük.

Kurtarıcı Emojiler

Sanal flörtlerde emojiler önemli bir yere sahip. Sohbetin içinde çoğu cevap emojilerle veriliyor. Söylenecek söz bulunamadığında bir gülüş, bir üzgün ifade gönderiliyor. Karşı taraf bu emojileri ciddiye alarak karşısındakinin ruh hali hakkında fikir yürütüyor. Emojiler birçok insan için kurtarır. Cevaplanamayacak sorularda, inandırılmak istenen meselelerde bir iki emoji yararlı oluyor. Bunun tamamen sanal ifadeler olduğu unutulmamalıdır. Üzgün emoji gönderen bir kişi o an gerçekten üzülmüş müdür?. Tüm bunlar oldukça yanıltıcı. Kalpli emojiler aşkın simgesi gibi görülüyor. Bunlar yollandığında çoğu insan karşı tarafın aşkla dolu olduğu hissine kapılıyor, Emojiler yerine net ifadeler kullanıldığında daha gerçekçi iletişim kurulmuş olur.

Sanal Flörtün Acı Gerçekleri
Sanal Flörtün Acı Gerçekleri

Yanlış Anlaşılmalar

Sanal flörtlerde en fazla yaşanan durumlardan biridir. Sanal ortamlar yanlış anlaşılmaların sıklıkla yaşandığı ortamlardır. Söylenmek istenenle anlatılan birbirinden çok farklı olabilir. Yüz yüzeyken bir durumu ifade etmek daha kolaydır. Yüz mimikleri ve vücut diliyle desteklenen bir konuşma istenilen mesajı verebilir. Ancak sana ortamda bu mümkün olmadığı için pek çok yanlış anlaşılmaları beraberinde getirtir. Bu yanlış anlaşılmalar da kalp kırıklıklarına neden olabilir.

Farklı Beklentiler

Herkesin flörtlerden beklentileri ve flörtlere bakış açısı farklıdır. Bazı insanlar sanal flörtlerin sadece sanal da kalmasını isterler. Bazılarıysa bir an önce gerçekte buluşup flörte devam etmenin hayalini kurarlar. Tam da burada anlaşmazlıklar başlar. Biri buluşmaktan kaçarken diğeri buluşmak için ısrarcıdır. Genelde buluşmaktan kaçan taraf galip gelir. Buluşmak isteyen tarafsa boş beklentiler içine girer ve hayalini kurduğu flörtü yaşayamaz. Sanal flörtlerde çok fazla beklentiye girilmemesi önerilir.

Bekletilmek

Sanal flörtler de geçerek flörtler gibi alışkanlık yapar. Önceden sanal buluşma saatleri planlanır. Ancak; çoğu zaman bu planlara uyulmaz. İki taraftan biri bekleyen taraf olur. Bir an önce interneti açmasını, ekran karşısına gelmesini bekler. Bu bekleyiş olumlu sonuçlanabilir. Ancak; bu bekleyişin hiç karşılığı da olmayabilir. Yani beklenen kişiyi bir daha hiç görmeme ihtimali de var. Karşı taraf sanal flörtü ciddiye almayabilir. Bu da sanal flörtü fazla ciddiye alan taraf için sinir bozucu bir bekleyişten başka bir şey olmaz. Elbette özellikle duygusal yapıdaki insanlar için bu bekleyişler daha can sıkıcı bir hal alabilir.

Gerçeklerle Yüzleşmek

Sanal flörtün son aşaması; gerçeklerle yüzleşmektir. Sanal flört bir süre devam ettikten sonra taraflar buluşma kararı alırlar. Elbette iki tarafında beklentileri çok yüksektir. Çünkü sanal flört boyunca öyle şeyler anlatılmış ve öyle güzel vaatlerde bulunulmuştur ki beklentiler yükselir. Yüz yüze gelindiğinde her şey değişir. İlk olarak fiziksel özellikler incelenir. Kişinin gerçek görüntüsü ile önce görülmüş olan resimleri ve görüntüleri karşılaştırılır.

Kişi beğenilir ya da beğenilmeyebilir. Beğenilmeme durumunda bir kaçış planı gerekebilir. Fiziksel anlamında iki tarafta birbirini beğenebilir. Ancak; sorun beğenmek ve beğenilmekle bitmiyor. Gerçek sohbet başladığında kişinin konuşması, mimikleri ve vücut dili gerçekleri gösterecektir. Aslında bu bir risktir. Yüz yüze buluşma olumlu sonuç verebileceği gibi olumsuz sonuçlarda verebilir. Kişilerin her duruma hazırlıklı olmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu