Sağlık

Huzursuzluk Neden Olur? İç Sıkıntısı Nasıl Geçer?

Pek çok kişi, günlük hayatta canlarının çok fazla sıkıldığını söylemektedir. Sebepsiz yere gelen bu sıkılma hali, huzursuzluk yaratır. Peki, huzursuzluk neden olur? İç sıkıntısı nasıl geçer? Huzursuzluğun nedenleri ve bu durumdan kurtulmanın en iyi yolları aşağıda anlatılmıştır. Huzursuzluk durumu, insanın günlük rutinlerine engel olur. Hatta insanlardan soyutlanma isteği doğar.

Bunun sonucunda da insan yalnızlaşır. Yalnızlık hissi, insanın daha fazla olumsuz düşüncelere kapılmasına neden olur. Bu düşüncelerden uzaklaşmak için kendi iç dünyanızla mücadele etmek zorunda kalırsınız. İç sıkıntısına neden olan birçok durum söz konusudur. Bu durumların neler olduğu ve sıkıntıdan kurtulmanın yolları detaylı olarak sizlere anlatılmıştır.

Huzursuzluk Neden Olur? İç Sıkıntısı Nasıl Geçer?
Huzursuzluk Neden Olur? İç Sıkıntısı Nasıl Geçer?

Gelecek Kaygısı

İç sıkıntısına neden olan durumların başında gelecek kaygısı yer alır. Gelecek kaygısı, hemen hemen her insanda meydana gelen bir sorundur. Özellikle de genç kesimlerde bu soruna daha sık rastlanmaktadır. Gelecek kaygısına bağlı olarak yaşanan korku, endişe ve merak, iç sıkıntısının daha da ağırlaşmasına neden olmaktadır. Eğer gelecek kaygısından dolayı bir iç sıkıntısı yaşıyorsanız, bu kaygılarınıza elveda demek zorundasınız. Aksi halde bu durum sizi depresyona kadar götürebilir.

Yaşanan Travmalar

Özellikle küçük yaşlarda yaşanan ağır travmalar, ileri yaşlarda iç sıkıntısına neden olabilir. Bu durum çocukların psikolojisine de etki etmektedir. Eğer çocuğunuz küçük yaşlarda travmaya maruz kaldıysa, bu sorunu uzman yardımı ile çözmeniz gerekir. Aksi halde yaşanan travma, iç sıkıntısını sürekli hale getirir. Hal böyle olunca çocuğunuzda huzursuzluk eksik olmaz. Bu huzursuzluk, çocuğunuzun hem aile hem de sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir.

Maddi Ve Manevi Sorunlar

İnsanlar hayatlarında maddi ve manevi birçok soruna maruz kalabilirler. Bu sorunlarla baş edemediklerinde ise iç sıkıntısı yaşamaya başlarlar. Özellikle de işsizlik sorunu, huzursuzluğa neden olan başlıca sebeplerdendir. İşsizlik, bireyde huzursuzluğa sebep olduğu kadar aile bireyleri arasında da huzursuzluk yaşanmasına neden olur. Huzursuzluk hallerinden çıkabilmek için maddi ve manevi sorunlarınızın ortadan kalkması gerekir. Bu sorunlar sürekli devam ederse, huzursuzluk da devam edecektir.

İkili İlişkilerdeki Sorunlar

Anne-babayla, eşle, diğer aile üyeleriyle ya da arkadaşlarla yaşanan sorunlar huzursuzluk sebebidir. İkili ilişkilerin bozuk olması, bireyde yoğun bir sıkıntı yaratabilir. Özellikle de anne-baba ve eş ile yaşanan sorunlar, birey için son derece sıkıntılıdır. Bu nedenle ikili ilişkilerinizin de düzgün olması gerekir. Eğer bu sorunları yaşayan biriyseniz, huzursuzluk sizin kaçınılmaz bir sorundur. Bu sebepten ötürü bir huzursuzluk yaşamak istemiyorsanız, ikili ilişkilerinizi kuvvetlendirmeniz gerekir.

Sınavlar

Eğitim hayatının başlaması ile hayatımıza giren sınavlar, gençlerin en büyük derdidir. Sınav stresi yüzünden iç sıkıntısı yaşayan milyonlarca öğrenci vardır. Bu sıkıntı ne yazık ki sürekli şekilde tekrar etmektedir. Her öğrencinin yakındığı bir durum olan sınavlar, daha ağır huzursuzlukların meydana gelmesine de neden olmaktadır. Hem sınav stresi hem de gelecek kaygısı bir araya gelince iç sıkıntısı baş edilemez bir hale gelir.

Diğer Kaygılar

İç sıkıntısına neden olabilecek diğer bir durum ise ilahi sebepten kaynaklıdır. İç sıkıntısı yaşayan insanların, Allah’ı hatırlaması gerektiği söylenir. Çünkü bu sıkıntının bir nevi ikaz olduğu bilinir. Bu nedenle de Allah’a yönelmek gerektiği savunulur. Din alimleri, huzursuzluktan kurtulmak için bol bol dua edilmesi gerektiğini söylerler. Bunun yanında ibadet etmeye yönelmek de yine iç sıkıntısını gideren diğer bir çözümdür.

İç Sıkıntısına İyi Gelen Şeyler

İç sıkıntısına iyi gelen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Film izlemek
 • Yemek yapmak
 • Müzik dinlemek
 • Dini ibadetleri artırmak
 • Yürüyüş yapmak
 • Yazı yazmak
 • Sohbet etmek
 • İyilik yapmak
 • Fotoğraf çekmek
 • Vakıfa ya da derneğe katılmak
 • Şehir turu yapmak

Bu gibi durumlar, iç sıkıntınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Ancak tüm bunları yapmanıza rağmen devam eden ve gittikçe ağırlaşan bir iç sıkıntısı varsa psikolojik destek almanız gerekebilir.

İnsanlarla İletişiminizi Artırın

İç sıkıntısından kurtulmak için insanlarla olan iletişiminizi artırmaya çalışın. Özellikle sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirin. Onlarla mutlu olacağınız aktiviteleri yapın. Hatta sürekli sohbet edin. Sorunlarınızı onlarla paylaşın. Böylece yalnız olmadığınızı fark edeceksiniz. Arkadaşlarınızın size iyi geldiğini gördüğünüzde iç sıkıntılarınızdan kurtulmuş olacaksınız. İç sıkıntısı yaşadığınız dönemlerde iletişim bağlarınızı kesinlikle koparmayın. Bu durum daha fazla sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Huzursuzluk Neden Olur? İç Sıkıntısı Nasıl Geçer?
Huzursuzluk Neden Olur? İç Sıkıntısı Nasıl Geçer?

Sevdiğiniz Şeylere Yönelin

Her insanın yapmaktan zevk aldığı aktiviteleri mutlaka vardır. Eğer iç sıkıntısı yaşıyorsanız, bu aktivitelere daha fazla yönelmeniz doğru olur. Sizi mutlu eden şeyler, sıkıntınızın geçmesini sağlayacaktır. Hatta bu aktiviteleri sevdiklerinizle yapmanız, daha hızlı sonuç verecektir. Ama illa ki sevdiklerinizle bir şeyler yapmanıza gerek yoktur. Yalnız başınıza da bir şeylerle uğraşabilir, kafanızı dağıtabilirsiniz.

Kendinize Bakım Yapın

Yapılan araştırmalar sonucunda kendine bakım yapan insanların daha fazla mutlu olduklarını göstermiştir. Bu nedenle iç sıkıntısı yaşayanların kendine bakım yapmaları gerekir. Böylece bakımlı olmak, huzurlu olmalarına yardımcı olacaktır. İnsanın kendine sürekli bakım yapması, kendini değerli hissetmesini sağlar. Bu değer ise iç sıkıntısı ile baş edebilir.

Farklı Aktiviteler Deneyin

Sürekli olarak yapılan aktiviteler dışında başka aktivitelere yönelmek de iç sıkıntısını giderecektir. Her zaman yaptığınız şeylerin dışına çıkmalısınız. Örneğin sürekli evde zaman geçiren biriyseniz, dışarda da zaman geçirmeye çalışmalısınız. Hayatınızda hiç yapmadığınız aktivitelere yönelmeniz, iç sıkıntınızı yok edebilir.

Yukarda bahsedilen tüm yöntemleri denemenize rağmen hala iç sıkıntısı yaşamaya devam ediyorsanız, uzmana gitmelisiniz. Çünkü iç sıkıntısı, başta depresyon olmak üzere daha farklı rahatsızlıkları da tetikleyebilir. Bu nedenle iç sıkıntısından kısa zamanda kurtulmanız önerilir. Huzursuzluk durumunda kendi yöntemlerinizin işe yaramaması, durumun ciddi olduğunun da bir göstergesi olarak kabul edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu