Sağlık

İlaçlı Meyve ve Sebze Nasıl Anlaşılır?

Satıcılar, meyve ya da sebzelerin sağlam kalmasını sağlamak ya da olgunlaşmasını sağlamak için farklı yöntemlere başvurabilmektedir. Meyve ve sebze tüketmeyi seven kişiler, sıklıkla ilaçlı meyve ve sebze nasıl anlaşılır konusunu araştırmaktadır. Sonucunda da çok farklı yöntemlere rastlayabilmektedir. Fakat bazı yöntemler çoğunluk tarafından kabul görmektedir. Yetiştirilme aşamasında farklı yöntemlere başvurulan meyve ve sebzeler, sağlığı olumsu yönde etkileyebilmektedir. Meyve ya da sebzelerin dış görünüşü anlaşılmasını sağlamaktadır. Patateslerin dışındaki yumrular ya da domateslerin renkleri ilaçlı olduğunun anlaşılmasını sağlamaktadır. Sebze ve meyveleri etkili yıkama yöntemleriyle arındırabilmek mümkündür.

İlaçlı Meyve ve Sebze Nasıl Anlaşılır?
İlaçlı Meyve ve Sebze Nasıl Anlaşılır?

Meyve ve Sebzelerde Bulunan İlaçlar Zararlı Mıdır?

Meyve ya da sebzelerde bulunan ilaçlar, insanlar için çok zararlıdır. Öyle ki pek çok zararlı hastalık meyve ya da sebzelerden bulaşabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için, etkili yıkama yöntemlerini mutlaka bilmek gerekmektedir. Eğer ki bilinmiyorsa mutlaka öğrenilmelidir. Çünkü ortaya çıkabilecek hastalıklar çok ciddi olabilmektedir. Mümkünse kişinin meyve ya da sebzelerini kendisi yetiştirmelidir. Yetiştirme imkanı yoksa, doğru yöntemler uygulanarak önlem alınmalıdır. Önlem almadan tüketmekten kaçınılmalıdır.

Meyve ve Sebzelerdeki İlaçlardan Kurtulma Yöntemleri

Meyve ya da sebzelerde bulunan ilaçlar, pestisit olarak bilinmektedir. Pestisitleri arındırmak için birbirinden farklı yöntemler bulunmaktadır. İlk yöntem, sirkeli suda yıkama yöntemidir. Özellikle yüzeyinde pürüz olmayan meyve ya da sebzeler bu şekilde yıkanabilir. Elle ovarak bu işlemin daha başarılı olması sağlanabilmektedir.

Sağlığı olumsuz etkileyebilecek bu duruma çok dikkat edilmelidir. Sirke yeşilliklerin tadını etkileyebilmektedir. Bunun önüne geçmek için ise limon suyu tercih edilebilir. Çoğu kişi sirkenin bıraktığı tadı sevmemektedir. Bunun için limon suyu yöntemi değerlendirilebilir. Kabartma tozu yöntemi de çok etkilidir. Bu şekilde uğraşmak istemeyen kişiler, meyve ya da sebzeleri kabuklarını soyarak tüketmelidir.

Meyve ve Sebzeleri Neden Dikkatli Yıkamak Gerekmektedir?

Meyve ya da sebzelerin dikkatli bir şekilde yıkanmaması sonucunda, vücuda kimyasal girebilmektedir. Bu da pek çok hastalığın tetiklenmesine neden olmaktadır. Bunun için dikkatli bir şekilde yıkanması çok önemlidir. Pestisit kalıntılarını meyve ya da sebzelerden uzaklaştırmamak her birey için bir tehlikedir.

Bu tehlike, küçük ya da büyük olan herkesi etkileyebilmektedir. Sebze ya da meyvelerde kullanılan pestisitler farklı olabilmektedir. Bu da farklı yıkama yöntemlerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bazı pestisitler, sirkeli suda daha etkili hale gelebilmektedir. Bunun için en etkili yöntem suda iyice yıkamak ya da bir süre bekletmektir. Ancak bu şekilde zararları engellenebilir.

Meyve ve Sebzeler Ne Kadar Süre Yıkanmalıdır?

Meyve ya da sebzelerin yıkanma süreleri birbirinden farklı olabilmektedir. Çünkü her meyve ya da sebze aynı değildir. Kimilerinin yüzeyi pürüzsüz, kimileri pürüzlüdür. Kontak etkide olan pestisitlerden kurtulmak daha kolaydır. Sistemik etkililer ise sebze ya da meyvenin içerisindedir. Yapraktan köke kadar her yerinde kalıntı olabilmektedir.

Hem yüzey hem de içerinde yer alanlar daha tehlikelidir. Bazı meyve ya da sebzeler için 10 dakika gerekirken, bazılarının 20 dakika bekletilmesi gerekir. Çünkü bazı sebzelerin kökü daha zararlı olabilmektedir. Bu da üzerindeki pestisitleri atmanın süresini artırmaktadır. Bu nedenle yıkama süreleri, sebze ya da meyvenin türüne göre ayarlanmalıdır.

Yıkanmadan Tüketilen Meyve ve Sebzelerin Verebileceği Zararlar

Meyve ve sebze, insanlar tarafından çok fazla tüketilmektedir. Fakat tüketiciler, dikkatli olmazsa tüketimleri esnasında pek çok zarara maruz kalabilmektedir.

Yıkama yöntemleri uygulanmadan tüketilen meyve ya da sebzelerin oluşturabileceği zararlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kanser
  • Karaciğer hastalıkları
  • Böbrek hastalıkları
  • Nörolojik rahatsızlıklar
  • Otizm ihtimali
  • Kısırlık gibi hastalıklar, meyve ya da sebzeler yıkanmadan tüketilirse, ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle sebze ya da meyveler, tüketilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır.
    İlaçlı Meyve ve Sebze Nasıl Anlaşılır?
    İlaçlı Meyve ve Sebze Nasıl Anlaşılır?

Meyve ve Sebzeleri Tek Bir Malzemeyle Temizlemek Mümkün Müdür?

Meyve ya da sebzeleri kimyasal ilaçlar arındırmak isteyenler, bunun için tek bir malzeme kullanabilirler. Bu malzeme meyve ya da sebzeyi arındırmak için bire birdir. Genellikle bol suyla yıkama ya da sirkeli suya yatırma en sık kullanılan yöntemlerdendir. Bunun yerine, karbonatlı su kullanmak son derece başarılı bir yöntemdir. Evde sadece musluk suyuyla yıkadığınız meyve ya da sebzeyi karbonatlı suyla da yıkayın. Aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde su ve karbonatlı suyla meyve ya da sebzeleri fırçalayarak da yıkayabilirsiniz. Bu da başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olmaktadır.

Karbonatlı Su İle Meyve Sebze Yıkama

Sebze ve meyvelerin üzerindeki ilaç kalıntılarını giderebilmek için karbonatlı su hazırlamak yeterlidir. Çoğu kişi sirkeli su yöntemini tercih etse de, karbonatlı su kadar etkili değildir. 1 litre suya 10 gram olacak şekilde bikarbonat atabilirsiniz. Bikarbonat, İngiliz karbonatı olarak da bilinmektedir. 8 dakika kadar hazırlamış olduğunuz çözeltide meyve ve sebzeleri bekletirseniz başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. İsteğe göre bu uygulamadan sonra sirkeli suda ya da normal suda da yıkayabilirsiniz. Bu işlemler sonrasında da sebze ya da meyveleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Karbonat Sebze Ya Da Meyvelere Zarar Verir Mi?

Karbonatın kullanıldığı pek çok alan bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman, temizlik için yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Karbonatın içerisindeki maddeler, meyve ya da sebzelerdeki pestisitlerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Kolay bulunabilir olması ve ekonomik olması sebebiyle rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Çok az bir karbonat yardımıyla meyve ya da sebzelerin üzerinde göremediğiniz kimyasalları arındırabilirsiniz. Bunun için sudan da yardım alabilirsiniz. Uygulanışı da son derece pratiktir. Karbonatlı su uygulamasıyla besinlerinizi daha temiz hale getirebilirsiniz. Sebze ya da meyveleri suyun içerisinde 10 dakika bekleterek, etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Karbonat, pestisitlerin arınmasını sağlarken, sebze ya da meyvelere zarar vermemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu