Sağlık

Tarihteki En Büyük 10 Salgın Hastalık

İnsanlığın varoluşundan beri birçok hastalık meydana gelmiştir. Bu hastalıklar kimi zaman tüm sınırları aşarak küresel bir salgın haline dönüşmüştür. Oldukça ciddi bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına alan birçok salgın hastalık, yerini başka salgın hastalıklarına bırakarak devam etmektedir. Bu salgın hastalıklar dünya tarihine damga vurmuş ve çok ciddi ölümlere neden olmuştur. Salgın hastalıkların meydana geliş nedenleri ise her salgın hastalığa göre farklılık göstermektedir.

Tarihte yaşanan tüm salgın hastalıklar, belirli bir süre etki yaratmıştır. Ancak özelliklede günümüzde bu hastalıkların adından artık söz etmek pek mümkün değildir. Ancak insanlık tarihinde salgın hastalıkların ortaya çıkmadığı bir döneme rastlamak mümkün değildir. Günümüzde bunun en büyük örneği olan Covid-19 salgını da bu salgın hastalıkları gibi tarihe karışacaktır. Salgın hastalıkların hepsinin temelinde, virüsler bulunmaktadır. Bu virüsler bazen insandan insana bazen de hayvandan insana geçerek ortaya çıkmıştır. Tüm salgın hastalıklar, sağlık sistemleri doğrultusunda artma veya azalma eğiliminde bulunmuştur.

Tarihteki En Büyük 10 Salgın Hastalık
Tarihteki En Büyük 10 Salgın Hastalık

Justinianus Veba Salgın Hastalığı

541-542 yıllarında meydana gelen bu hastalık, tarihte yaşanmış olan en büyük salgın hastalıklar arasında yer alır. Farelerden taşınıldığına inanılan bu salgın hastalık çok ciddi sayıda ölümlere yol açmıştır. Bu salgın hastalığının ilk evresinde tam 25 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Hastalığın ikinci evresinde ise yaklaşık 75 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Özellikle İstanbul’u etkisi altına alan bu salgın hastalık, büyük yıkımlara neden olmuştur.

AIDS Salgın Hastalığı

Günümüzde de hala varlığını sürdüren bu hastalık, ilk olarak 1981 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde tespit edilmiştir. İlk vaka tespiti Kaliforniya ve New York’ta kayıtlara geçmiştir. Bu salgın hastalığın ilk olarak cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir. Bunun yanında aynı şırıngayı kullanan uyuşturucu kullanıcıların da bu salgın hastalığa yakalandığı tespit edilmiştir. Tarihin en büyük salgın hastalıkları arasında yer alan bu salgın, günümüze kadar 40 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Bu salgın hastalığının temelinde HIV virüsü bulunmaktadır. İlk zamanlarda bu durum fark edilmese de yapılan araştırmalar sonucunda, HIV virüsünün bu salgına neden olduğu tespit edilmiştir.

Kara Ölüm Salgın Hastalığı

Tarihte yaşanan en büyük salgın hastalık arasında yer alan kara ölüm diğer adıyla kara veba, çok büyük bir etki yaratmıştır. 1347-1351 tarihleri arasında Avrupa’yı etkisi altına alan bu salgın hastalık, milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Kara ölüm salgın hastalığı, Asya kıtasının güneybatısında ortaya çıkmıştır. 1340 yılında Avrupa’ya Avrupa kıtasına kadar ulaşan bu salgın hastalık, dünya nüfusunun üçte birlik kısmını yok etmiştir. Dünya’daki tüm dengeleri değiştiren bu hastalık, 75 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

İspanyol Gribi

İspanyol gribi, tarihte yaşanan ve büyük bir ölüme neden olan salgın hastalıklar içerisinde yer alır. Diğer bir adı H1N1 olarak bilinen bu salgın hastalık, 1918-1920 yılları arasında etkisini göstermiştir. Çok kısa bir süre içerisinde yaklaşık 100 milyon insanın ölümüne yol açan bu salgın hastalık, H1N1 virüsünden dolayı meydana gelmiştir. O dönemlerde dünya nüfusunu oldukça fazla etkileyen bu salgın hastalık, en çok genç insanları etkilemiştir. Bu salgının en şaşırtıcı özelliği ise sağlıklı olan insanları etkilemesidir.

Asya Gribi

Bu salgın hastalığın vahşi ördeklerden insanlara geçtiği tahmin edilmektedir. Yaklaşık olarak 2 milyon insan bu salgın hastalık yüzünden hayatını kaybetmiştir. İlk olarak Çin’de etkisini gösteremeye başlayan bu salgın hastalık 1958 tarihine kadar etkisini devam ettirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar ulaşmayı başaran bu salgın hastalık, 70 bin ABD vatandaşının hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Asya gribi, tarihte yaşanan en büyük salgın hastalıklar arasında sayılmaktadır.

Tarihteki En Büyük 10 Salgın Hastalık
Tarihteki En Büyük 10 Salgın Hastalık

Kolera Salgın Hastalığı

Tarihte yaşanan büyük salgın hastalıkları arasında yer alan Kolera salgını, ilk olarak Hindistan’da görülmeye başlanmıştır. Ardından hızlı bir şekilde diğer ülkelere yayılmaya başlamıştır. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan bu salgın oldukça fazla büyük bir etki yaratmıştır.

Domuz Gribi

2009 yılında ortaya çıkan H1N1 virüsünden dolayı kaynaklanan bu salgın hastalık, ilk başlarda normal bir grip gibi görünse de oldukça büyük sayıda ölüm oranlarına neden olmuştur. Daha sonra normal bir grip olmadığı anlaşılan bu salgın hastalığın domuzlardan insanlara bulaştığı bilinmektedir. Bu nedenle de domuz gribi olarak adlandırılmıştır. Oldukça hızlı bir yayılım gösteren bu salgın hastalık, küresel bir sorun haline gelmiştir. Sağlık sistemlerini büyük oranda etkilemeyi başaran bu salgın, tarihte yaşanan büyük salgın hastalıklar arasında yer almaktadır.

Ebola

Yakın tarihte yaşanmış olan bu salgın hastalık, 2014-2016 yıllarında etkisini göstermiştir. Son derece ölümcül bir etkiye sahip olan bu salgın hasatlık, Gine’de ortaya çıkmıştır. Daha sonra hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan bu salgın hastalıktan dolayı birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Hong Kong Gribi

Tarihte yaşanan büyük salgın hastalıkları arasında yer alan Hong Kong gribi ilk olarak 1968 tarihinde görülmeye başlanmıştır. 1 milyon kişinin ölümüne neden olan bu salgı hastalık, oldukça fazla büyük bir etki yaratmıştır. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgın hastalık, Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar yayılım göstermiştir.

Rus Gribi

Özellikle ulaşım yoluyla çok fazla bölgelere yayılım gösteren Rus gribi, tarihte yaşanan en büyük salgın hastalıklar arasında bulunur. Rus gribinden dolayı yaklaşık olarak 1 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Çok hızlı bir şekilde yayılım gösteren bu hastalık, 4 ay içinde tüm kuzey yarımküreyi etkilemiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok büyük bir etki yaratan bu salgın hastalık, ülkeyi oldukça fazla sarsmıştır. Döneme damgasını vuran bu salgın hastalık, başka bölgelerde de büyük etkiler yaratmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu