Sağlık

Saç Ekiminin Faydaları Ve Zararları

Saç ekimleri operasyonları temelinde estetik amaçlarla yaptırılmakta olan mikro cerrahi operasyon olarak karşımıza çıkıyor. Her bir operasyonda olduğu gibi, bu tür saç ekimi operasyonlarında da öncelik mutlaka kişilerin sağlığıdır. En basit operasyonlarda dahi bazı komplikasyon riskleri bulunabiliyor.

Saç ekimi operasyonları, güvenli ve oldukça kalıcı sonuçlar ortaya çıkmasına yardımcı olan cerrahi bir işlemdir. Dünya üzerinde saç ekimi operasyonlarına olan talebin her geçen yıl daha da artmasının sebebi budur. Zaman içerisinde cerrahlar da gelişen tıp bilimi ve teknolojiyle beraber bu prosedürde daha da mükemmelleştiler.

Aranan sonuçları almanıza yardımcı olacağından kaynaklı olarak, size en uygun tecrübeli ve yetenekli cerrahı seçtiğinizden emin olmanız gerekiyor. Günümüz şartları dahilinde cerrahlar tedaviyi en iyi biçimde yapma konusunda oldukça ustalaştılar ve aynı zamanda yeni teknoloji ve yöntemlerin kullanımları konusunda da gelişmekte olan bir tıp sektörü görülebiliyor. Peki, saç ekiminin faydaları ve zararları nelerdir?

Saç Ekiminin Faydaları Ve Zararları
Saç Ekiminin Faydaları Ve Zararları

Saç Ekiminin Faydaları Nelerdir?

Saç ekimi operasyonlarının sonuçları kalıcıdır. Saç dökülmesi sorununuza göre cerrah size probleminizi tümüyle çözmenize yardımcı olacak uygun tedavi planını veriyor. 3 ay sonrasında saçınız yeniden uzamaya başlıyor ve bu sürecin en iyi tarafı mevcut saç çizginize uygun biçimde uyması oluyor.

Saç uzamasında, halihazırda olan saçlarınızla aynı yönde oluyor. Bu sebeplerden dolayı saç ektirmek hem oldukça sağlıklı hem de kalıcı bir işlem olarak nitelendirilebiliyor. Doktorun verdiği direktifleri harfiyen yerine getirildiği vakitte, hem sağlıklı şekilde iyileşme süreci hem de uzun süreli bir çözüm elde edilmiş olunuyor.

Saç Ekim Operasyonunun Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi, saç ekim operasyonlarında da bazı riskler bulunmaktadır.

Bu riskler;

  • Tecrübesiz ve saç ekim kriterlerine uygun olmayan doktorlarca yapılan operasyonların ardından karşılaşılan komplikasyon alerjik olan reaksiyonlardır. Tipik alerjik belirtileri seyredebiliyorken, bazı hastalarda cilt sorunlarına sebep olmaktadır. Kaşıntı ya da kızarıklık şikayetleriyle belli eden alerjik reaksiyonlar, zamanla azalıp yok olmaktadır. Ancak hasta için iyileşme süreci esnasında konforsuz bir hayatın yaşanmasına neden olmaktadır.
  • Saç ekilen alanda bölgesel olarak ödemler oraya çıkabilir. Bu ödemler ufak çıkıntılar şeklinde kendisini gösterebiliyorken, bazı hastalarda ciddi problemlere yol açan büyük kesecikler olarak yaşanıyor.
  • Saç ekimi esnasında kullanılmakta olan anestezi uygulaması, yanlış bir biçimde hastaya uygulanırsa ciddi yahut da geri dönüşü olmayacak problemlere yol açabiliyor. Genel anlamda saç ekimi konusunda yeterli bilgi ve yeterli oranda donanıma sahip olmayan kişi ve kurumlarda görülüyor. Anestezi oldukça ciddi bir operasyondur ve alanında uzman olan bir hekimin uygulaması oldukça mühimdir.
  • Hasta saç ekim operasyonlarının ardından zaman içerisinde azalan ağrılar hissedebiliyor. Operasyonu uygulayacak olan doktorun yazacağı etkili ağrı kesiciler ile beraber bu ağrılar en hafif şiddetle hissedilebiliyor.

Saç ekimi operasyonları sırasında saç köklerinin zarar görmesi, saç köklerinin işlem sonrasında kafaya alınan bir darbe nedeniyle zarar görmesi yahut da saç köklerinin ekilmiş olan bölgede yeteri kadar beslenememesi nedeniyle ortaya çıkabiliyor.

Saç Ekiminin Zararları ve Yan Etkileri

Saç ekiminin bazı yan etkileri arasındaki etkileri arasında köklerin çıkmaması sorunu genel olarak bölgesel saç köklerinin yahut saç köklerinin bir kısmını etkilemesi olarak biliniyor. Yara ve yanık izi kamuflajı adına yapılmakta olan saç ekimlerinde, ekilmiş olan bölgedeki doku kaybı sebebiyle daha sık karşılaşılabiliyor. Saç ekiminin diğer yan etkileri arasında verilebilecek bir diğer problem ise ekiminin sonrasında yanlış yöne uzayan saçlardır.

Saç ekimlerine karşılaşılmakta olan bu problem saç ekim planlamasının doğru biçimde yapılamaması, kanalların doğru açıyla açılmaması nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Saç köklerinin ekimleri ve planlanması sırasında açılacak olan kanallara doğru açının verilmesi, ön saç çizgisinin oldukça dikkate alınması saç köklerinin doğal yapısında uzamasını sağlıyor.

Saç Ekiminin Faydaları Ve Zararları
Saç Ekiminin Faydaları Ve Zararları

Saç Ekiminin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Saç ekiminin yan etkileri dahilinde en sık karşılaşılanı, kanamalar oluyor. Kişinin kan pıhtılaşma hızına göre ortaya çıkmakta olan bu yan etkiler, operasyonların sonrasında kıl köklerinde yoğun şekilde kabuklaşmaya neden olabiliyor. Saç ekimleri sonrası kabuklaşma görülebiliyor. Kişinin kanama ya da kan pıhtılaşma hızı operasyon öncesinde mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor. Gerektiği durumlarda kişiye kan sulandırıcı yahut kan pıhtılaştırıcı gibi ilaçlar verilip normal seviyede kalmasının sağlanması gerekiyor.

Saç ektirmenin diğer bazı avantajlarını;

  • Diğer tüm saç dökülmesi tedavilerinin işe yaramadığı zamanlarda oldukça başarılı sonuçlar sağlar.
  • Geniş bölgelerde görülmekte olan saç dökülmelerinin tedavisinde oldukça başarılıdır.
  • Diğer bütün tedavilerin aksine, saç dökülmesinin çok daha geç evrelerinde dahi rahatlıkla uygulanabilir.
  • Oldukça doğal görünümlü saçlara kavuşmak mümkün oluyor.
  • Hem erkekler için, hem de kadınlar için oldukça uygundur.
  • Saçlar tekrardan çıkmaya başladıktan sonra dökülmüyor.

Şeklinde sıralamak mümkün oluyor. Bu avantajlar, saç ekimi operasyonlarını daha popüler bir hale getiriyor.

Saç Ekimi Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Saç ekimi operasyonlarını yaptırmanın belki de en büyük katkısı, kendine güven ve iyi hissetmeye yardımcı olmasıdır. Saçlarımız oldukça önemli bir kimlik unsurudur ve saçlarımıza vereceğimiz şekil, tarz, renk bizi biz yapan en mühim etmenlerdir. Saçlarımızı kaybedersek, bu durum özgüvenimizi sarsabiliyor ve kişiliğimizin değişmesine sebep olabiliyor.

Sağlıklı ve aynı zamanda gür saçların bizde yarattığı güçlülük hissi, muazzam olabiliyor ve benlik saygısı, kişisel ilişkiler, iş ilişkileri ya da temel sosyal yaşam üzerinde çok olumlu etkiler yapabiliyor. Saç ekimi sonucu saçlarınız kendi saçlarınız olduğu için, saçınız son derece doğal görünüyor; uzadığında ise mevcut saçlarınızla bütünleşiyor ve hiç operasyon geçirmemiş gibi yaşamınıza devam edebiliyorsunuz. Saç ekiminden alacağınız temel sonuçlar, size özgü pek çok faktöre bağlı oluyor.

Sağlıklı Saçlar İçin 10 Tüyo > https://www.pusholder.com/saglikli-saclar-icin-10-tuyo/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu