Facebook Piksel

İstanbul’da Deprem Riski En Yüksek Olan İlçeler Hangileridir?

Türkiye’de yaşanan son depremlerin ardından gözler İstanbul’a çevrilirken, İstanbul’da deprem riski en yüksek olan ilçeler hangileridir? sorusu çok fazla meydana gelmeye başladı. Deprem konusunda en riskli illerden biri olan İstanbul, özellikle kalabalık nüfusa sahip olmasından dolayı çok fazla dikkat çeken bir konumdadır.

Bölgede olası bir deprem meydana geldiği zaman çok fazla can kaybı yaşanmasından endişe ediliyor. Bu nedenle insanlar bölgede daha güvenli alanlara gitmek istiyor. İstanbul’un her yeri deprem konusunda risklidir.

Ancak bazı ilçelerinde risk, diğer ilçelere oranla daha fazladır. Zeytinburnu, Küçükçekmece, Esenkent, Florya, Haramidere, Avcılar, Ambarlı ve Ispartakule gibi ilçelerde yüksek oranda risk vardır.

İstanbul'da Deprem Riski En Yüksek Olan İlçeler Hangileridir?
İstanbul’da Deprem Riski En Yüksek Olan İlçeler Hangileridir?

Olası İstanbul Depreminde Hangi İlçeler Riskte?

İstanbul, deprem konusunda çok tehlikeli bir bölgedir. Fakat bazı ilçeleri, fay hattının üzerinde olmaları ve eski yerleşim yerleri olmalarından dolayı daha fazla tehlike barındırıyor.

Olası bir İstanbul depreminde riskli olan ilçeler ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Avcılar
 • Adalar
 • Bahçelievler
 • Beylikdüzü
 • Büyükçekmece
 • Küçükçekmece
 • Üsküdar
 • Tuzla
 • Maltepe
 • Zeytinburnu
 • Sultanbeyli

Gibi ilçeler olası bir depremde büyük zarar görebilirler. Bu ilçelerde yaşayan insanların deprem konusunda çok daha fazla dikkatli olmaları gerekir. Aynı zamanda eski ve depreme dayanıksız olan binaların bir an önce depreme dayanıklı hale getirilmeleri gerekir. Aksi halde depremden sonra çok ciddi bir enkaz ile karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olur.

İstanbul Depremi En Çok Nereleri Etkileyecek?

Uzmanlar, yakın bir zamanda İstanbul ve çevresinde çok büyük deprem meydana gelmesini bekliyorlar. Marmara depremi olarak adlandırılan deprem başta İstanbul olmak üzere birçok ili etkisi altına alacaktır. İstanbul’un hem kalabalık bir şehir olması hem de önemli bir altyapıya sahip olması, yaşanacak olan depremin büyük bir tehlike arz etmesine neden olmuştur.

İstanbul depremi Yalova, Kocaeli, Çınarcık, Mudanya, Bandırma, Erdek, Tekirdağ ve Gelibolu gibi Trakya bölgesinin neredeyse tamamını etkileyecektir. Bu nedenle beklenen İstanbul depremine karşı her zaman hazırlıklı olunması gerekir. Can kaybının olmaması açısından binaların güvenliği derhal sağlanmalıdır.

İstanbul Depremine Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Deprem felaketi aslında can kaybına sebep olmayacak bir olaydır. Bu felaketin can alıcı bir hal almasını sağlayan en temel şey binaların güvenli olmayışıdır. Depreme dayanıksız bir şekilde inşa edilen yapılar yüzünden çok fazla can kaybı yaşanıyor.

Bu yapıların derhal ortadan kaldırılması ya da depreme dayanıklı bir hale getirilmesi gerekir. Aksi halde büyük İstanbul depreminde çok fazla can kaybı meydana gelecektir. Deprem felaketinde can kaybı yaşanmasını önlemek için eski yapıların daha güvenli bir hale getirilmesi gerekir. Deprem izolasyonu ile depremin önceden tespit edilmesi çok önemlidir.

Yaşadığınız Binanın Deprem Riskini Ölçme > https://www.pusholder.com/yasanilan-binanin-deprem-riskini-nasil-ogrenecegiz/

Bu izolasyonlar önemli yerleri kurulmalıdır. Bu sayede deprem felaketi saniyeler öncesinden fark edilebilir. Ayrıca insanların deprem anında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilinçli olmaları da önemlidir. Deprem için güvenli alanlar oluşturulmalıdır. Bu alanlara herhangi bir yapı inşa edilmemelidir. Böylece deprem meydana geldiği zaman insanlar bu güvenli alanlarda toplanabilmelidir.

Depremin daha az zararla atlatılabilmesi bu tür önlemlerin alınmasına bağlıdır. En başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi’nde yer alan tüm illerin depreme hazırlıklı olması gerekiyor. Uzmanlar yakın bir zamanda büyük Marmara depreminin meydana geleceği konusunda hem fikirdirler. Bundan dolayı deprem hazırlıklarının tamamlanması çok önemlidir.

İstanbul’un En Sağlam İlçeleri Hangileridir?

İstanbul’un bazı ilçeleri deprem yönünden oldukça şanslıdır. Çünkü bu ilçelerde altyapı son derece sağlamdır. Binaların sağlam olması depremden az etkilenmesi anlamına gelir. Maslak, Bebek, Beykoz, İstinye, Şişli, Üsküdar ve Beşiktaş ilçeleri İstanbul’un deprem yönünden en güvenli yerleridir. Bu bölgelerde zemin oldukça sağlamdır. Bu sağlamlık sayesinde binaların güvenliği son derece yüksektir.

İstanbul’un En Sağlam Zemini Hangi Semt

Kuzey Anadolu fay hattının İstanbul yakınlarında bulunması deprem uzmanlarının bu bölgeye yönelmelerini sağlamıştır. Uzmanlar İstanbul’un her semtini karış karış inceleyerek hangi bölgelerin güvenli hangi bölgelerin ise güvensiz olduğunu tespit etmişlerdir. Yapılan araştırmalar sonucunda İstanbul’un en sağlam zeminine sahip olan semti ise Çamlıca olarak tespit edilmiştir. Çamlıca özel bir zemine sahip olduğu için deprem konusunda en şanslı yerlerden biridir.

İstanbul Fatih’in Zemini Sağlam Mı?

İstanbul’un Fatih ilçesi de deprem konusunda araştırılan bölgelerden biridir. Bu bölgede yaşayan insanlar Fatih ilçesinin güvenliği konusunda bilgi sahibi olmak istiyorlar. Fatih, Marmara fay hattına yakın bir semttir.

Bu nedenle deprem konusunda dikkatli olunması gereken yerlerden biridir. 1999 Marmara depreminde etkilenen Fatih ilçesi olası herhangi bir depremde de etkilenecektir. Bu nedenle bölgede yaşayan insanların depreme karşı tedbirli olmalarında fayda vardır.

İstanbul'da Deprem Riski En Yüksek Olan İlçeler Hangileridir?
İstanbul’da Deprem Riski En Yüksek Olan İlçeler Hangileridir?

İstanbul’da Ne Kadar Riskli Bina Var?

Son dönemlerde depremlerin çok fazla gündeme gelmesi İstanbul’un daha fazla araştırılmasına neden olmuştur. Bu nedenle birçok uzman bölgede ne kadar binanın güvenli olduğunu araştırmaya başlamıştır. Bunun sonucunda İstanbul’da 142 alanın riskli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 207 bin binanın da depreme dayanıksız olduğu kaynaklara geçmiştir.

Deprem Riski Olan İstanbul’da Yaşamalı Mıyım?

Deprem riski Türkiye’nin neredeyse birçok ilinde vardır. Fakat İstanbul’un eski bir bölge olması ve kalabalık bir il olması, bölgede çok fazla can kaybı olabileceği ihtimalini öne çıkarıyor. Ancak önlemlerinizi aldığınız sürece deprem riski olan İstanbul’da yaşamanızda herhangi bir sakınca yoktur.

İstanbul Ataköy Sağlam Mı?

İstanbul Ataköy alüvyonlardan oluşan bir bölgedir. Bu nedenle zemini sağlam olmayan bir semttir. Bölgenin sağlam bir zeminin sahip olmaması Ataköy’ün de riskli semtler arasında yer almasını sağlamıştır.

İstanbul’da Kaç Yıllık Binalar Riskli?

İstanbul’da 1999 yılından önce yapılan ve 50 yaşını geçen binalar riskli olarak kabul edilirler. Bu binaların bir an evvel yıkılması gerekir. Aksi halde Marmara depremi bu binaların yerle bir olmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu