Bilgi Kutusu

Boş Duvarlar İçin Dekorasyon Fikirler

Ev dekorasyonun en temel ögelerinden biri duvar dekorasyonudur. Duvar dekorasyonu ne kadar güzel bir yapılırsa, eviniz de o kadar güzel olur. Her evde mutlaka boş duvarlar bulunmaktadır. Peki, bu duvarları nasıl dekore etmek gerekir? Boş duvarlar için dekorasyon fikirleri nelerdir? Bu konuda ne kadar bilinçli davranırsanız, evinizi o kadar mükemmel hale getirebilirsiniz. Duvar dekorasyonu, evin görünümü için önemlidir. Duvar dekorasyonu doğru bir şekilde yapıldığında tüm ev dekorunuz bu durumdan olumlu yönde etkilenir. Eğer boş duvar dekorasyonu konusunda daha kaliteli fikirler istiyorsanız, bu konuda uzman olan firmalardan yardım alabilirsiniz.

Boş Duvarlar İçin Dekorasyon Fikirler
Boş Duvarlar İçin Dekorasyon Fikirler

Büyük Tablolar Ya Da Resimler Kullanın

Boş duvar dekorasyonlarının olmazsa olmazları arasında büyük tablolar veya resimler yer almaktadır. Beğendiğiniz bir tablo ya da ev dekorasyonunuzla uyumlu olan resimleri kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünleri seçerken dikkatli olmanız gerekir. Duvar büyüklüğünüzü göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. Şık ve modern bir resim kullanabilirsiniz. Özellikle de ünlü ressamlara ait yağlı boya tablo tercih etmeniz evinize ayrı bir hava katacaktır. Sadelikten hoşlanan biriyseniz de daha sade bir görünüme sahip olan tabloları tercih edebilirsiniz. Tablonun ya da resmin duvarınızda nasıl durduğuna önem vermeniz gerekir. Seçeceğiniz resmin, genel ev dekorasyonunuz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca tablolarınızın rengine de dikkat etmeniz, modern renklere yönelmeniz gerekir.

Dekoratif Aynalar Kullanın

Aynalar, sadece insan görüntüsünü yansıtan bir unsur değildir. Ayrıca bulundukları ortamların ruhunu da yansıtan bir araçtırlar. Eğer boş duvarlarınız var ise dekoratif aynaları kullanabilirsiniz. Özellikle de odanıza ya da salonunuza ayrı bir hava katacak tarza olan aynaları tercih edebilirsiniz. Ayna, evinizin daha aydınlık bir görüntü kazanmasını sağlayacaktır. Çok farklı dekorlara sahip ayna modelleri bulunmaktadır. Odanızın dekoruna uygun olan bir ayna modeli seçmeye gayret edin. Ancak aynayı doğru bir şekilde yerleştirmeniz de son derece önemlidir. Ne yüksek ne de alçak bir şekilde duvara monte edilmemelidir. Bu konuda ki püf noktalara dikkat ederseniz, boş duvarınızı harika bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Duvar Rafları Kullanın

Duvar rafları, son zamanlarda oldukça fazla tercih edilen dekorasyon ürünlerinden biridir. Özellikle de boş duvarlarınız için mükemmel bir dekorasyon önerisidir. Duvar rafı modelleri oldukça fazladır. Hatta bazı bireyler, sadece kendilerine has olan duvar rafları yaptırmaktadırlar. Tabi bunun maliyeti biraz daha fazla olur. Daha uygun fiyatlı bir dekorasyon isteyenler ise hazır halde satılan duvar raflarını kullanabilirler. Duvarınıza monte ettireceğiniz bu rafların üzerine ne yerleştirmeniz gerektiği ise tamamen sizin tercihinizdedir. Kitap, kaset, fotoğraf, mum, küçük ışıklar vs. şeyleri bu raflara koyabilirsiniz. Odanızın dekoruna uyumlu olacak aksesuarları tercih edin. Duvar raflarının rengi de burada çok önemlidir. Genellikle ahşap renkleri, hemen hemen her ev dekorasyonuna uyum sağlamaktadır. Ahşap rengi dışında kalan renkleri pek fazla tercih etmeyin.

Dokuma Ürünleri Kullanın

Bomboş bir duvara yakışacak dekorasyonlardan biri de dokuma ürünlerdir. El emeği göz nuru olan dokuma ürünler, evinize geleneksel bir hava katar. Ayrıca dokuma ürünler, her zaman yoğun ilgi görmektedir. Eğer salon ya da misafir odanızda boş duvarınız var ise dokuma ürünleri, dekorasyon amacı ile kullanabilirsiniz. Evinize son derece ayrı bir hava katacak olan bu ürünler, mükemmel bir dekorasyon sağlar. Duvarınızda dokuma ürünleri kullandığınızda başka dekorasyon oluşturmayın. Çünkü dokuma ürünler zaten renkli ve canlı parçalardır. Fazla ürün kullanmanız duvarı boğabilir. Bu durumda evinizin havasını olumsuz etkileyebilir.

3 Boyutlu Tasarımlar Kullanın

Duvarınızın büyüklüğü, nasıl bir dekorasyon oluşturmanız konusunda size yol gösterir. Eğer geniş ve büyük bir duvarınız var ise 3 boyutlu görsel ya da tasarımları kullanabilirsiniz. 3 boyutlu tasarımlar, duvarınızın son derece farklı bir görüntü kazanmasını sağlar. Ancak dar bir duvarınız var ise 3 boyutlu resim ya da tasarımları tercih etmemeniz gerekir. Bu dekorasyon fikrini sadece geniş duvara sahip bireyler denemelidir. Dar duvara böyle bir dekorasyon uygulamak son derece yanlış olur. 3 boyutlu tasarımları duvarınızda kullanmanız, modern bir görüntü meydana getirir. Bu modernliği odanın eşyalarıyla da tamamlamanız gerekir. Eğer sade ve geleneksel eşyalarınız var ise böyle bir dekorasyon fikrini tercih etmeyin.

Duvar Saati Kullanın

Boş duvarınız, salonda ya da misafir odası gibi bir yerde ise dekorasyon için duvar saatlerini tercih edebilirsiniz. Binlerce model duvar saati bulunmaktadır. Bu modeller arasından seçim yapmakta biraz zorlanabilirsiniz. Duvar saati seçerken odanızın genel dekorunu da göz önüne almalısınız. Dekoratif duvar saatlerini inceleyerek odanıza en uygun olanını belirlemeniz gerekir. Duvarınız genel olarak boş olacağı için büyük saatleri seçmenizde sakınca yoktur. Özellikle de duvarınız genişse daha büyük duvar saatlerini alabilirsiniz. Modern, antika, klasik ya da minimalist modellere yönelebilirsiniz. Burada tarzınızı yansıtan bir saat olmasına önem veriniz.

Duvar Kağıdı Kullanın

Duvarınıza daha kolay bir dekorasyon uygulamak istiyorsanız, duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Odanıza uyum sağlayacak bir duvar kağıdı işinizi görecektir. Oda mobilyalarının rengi ile örtüşen bir duvar kağıdı seçmeniz gerekir. Duvarınız geniş ise duvar kağıdı seçmeniz pek doğru olmaz. Ancak dar bir duvarınız var ise duvar kağıdı, aradığınız dekorasyonu size sağlayacaktır.

Blog Yazarlığı Nedir?
Boş Duvarlar İçin Dekorasyon Fikirler

Diğer Fikirler

Boş duvarlar için binlerce dekorasyon fikri bulunmaktadır. Bu fikirlerden ön plana çıkanlar yukarıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bunlar dışında boş duvarlar için deneyebileceğiniz diğer dekorasyon fikirleri ise şunlardır:

  • Ahşap ile kaplama
  • Fotoğraflar süsleme yapın.
  • Özel kitaplık alanı oluşturun.
  • Sevdiğiniz kişilerin posterini asın.
  • Raflar kullanarak çiçekler yerleştirin.
  • Duvara çeşitli aksesuarlar yapıştırın.
  • Hayvan figürleri kullanın.

Bunun gibi boş duvarlar için dekorasyon fikirler ile odanızın duvarlarında deneyebilirsiniz. Eğer hayal gücünüze güveniyorsanız, duvarınızın dekorunu siz inşa edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu