Teknoloji

Mail Order Nedir? Nasıl Yapılır?

Mail order; ödeme işleminin uzaktan ve online şekilde yapılmasına olanak sağlayan bir ödeme yöntemidir. Henüz e-ticaret yöntemlerinin ve dijital ödeme avantajları kullanılmadığı dönemlerde, mail order ödeme aracı olarak kullanılıyordu.

Bu ödeme yönteminin ilk kullanıldığı yıllarda, satıcı müşterisine fiziki ürünlerin kataloğunu gönderiyordu. Müşteri de katalogdan ürün tercihinde bulunarak, ödeme yapmak için mail order formu gönderiyordu.

Mail order nedir? Sorusuna cevap olarak, mesafeli satışlarda kullanılan klasik ödeme yöntemi cevabı verilebilir. Mail order ilk defa 1861 yılında ilk defa, Pryce Pryce-Jones isimli İngiliz girişimci tarafından tanıtılmıştır. Girişimci bu yöntemle özel müşterilerine ürün gönderimi yapıyor ve karşılığında mail order ile ödeme alıyordu.

Mail Order Nedir? Nasıl Yapılır?
Mail Order Nedir? Nasıl Yapılır?

Mail Order Nasıl Yapılır?

Mail order ilk kullanıldığı yıllar kadar popüler olmasa da, müşteri potansiyeli oluşturmak istenilen konumlarda mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü dijital ödemeler her ne kadar artış gösterse de, bu tür ödeme yöntemleri de hale geçerliliğini korur.

Mail order nasıl yapılır? Konusu açıklandığında, işlemin nasıl gerçekleştirildiği daha kolay anlaşılabilir. Kart hamili mal veya hizmet alımı sonrasında ödeme yapabilmek için, posta, telefon veya fax iletişim araçları ile üye iş yerine mail order talimat vererek ödeme gerçekleştirir.

Bu ödeme fikrinin ilk ortaya atıldığı dönemlerde, üretici firmalar özel müşterileri için sipariş oluşturuyordu. Bu da genellikle yüksek hacimli ticari ürünlerdi. 20. yüzyılın başlarında ise, bu ödeme yöntemi perakende satış yöntemi için de benimsedi. Bunun öncülüğünü de Sears ve Roebuck gibi Amerikan şirketleri yapmıştır.

Nakit ödeme veya post cihazının bulunmadığı konumlarda, mail order nedir? Konusu araştırılarak, sağladığı avantajlar kullanılabilir. Mail order ödemelerinin gerçekleşebilmesi için, mutlaka bu amaç için oluşturulmuş forma ihtiyaç duyulur.

Formda, ödeme yapacak kişinin kişisel bilgileri, ödeme tutarı, ödeme yapılacak kişi bilgileri, ödeme yapılacak tarih, kart veya hesap bilgileri, yapılacak ödeme miktarı, kart son kullanma tarihi, güvenlik kodu bilgilerine yer verilir.

Ödeme yapanın imzalaması ve ödeme alacak kişi veya firmanın kaşe ve imzası ile mail order formu ödeme aracı koşulunu oluşturur. Güvenli ödeme almak isteyen firma, ödeme yapacak kişiden kimlik fotokopisi talebinde de bulunabilir.

POS Cihazından Mail Order Nasıl Yapılır?

Banka kartı, kredi kartı ve POS cihazı olduğu sürece, müşteriler kolayca alışveriş yapabilir, satıcıda güvenli bir şekilde ödeme alabilir. Ancak kart hataları veya POS cihazının bağlantı sorunları, ödeme sorunları yaratabilir. Bu gibi durumlarda mail order ödeme kolaylığı gündeme gelebilir.

Müşteri kartında manyetik sorun var ise, POS cihazına manuel olarak kart numarası, kart son kullanım tarihi ve güvenlik kodu (CVV) girişi sağlanarak ödeme alınabilir. POS cihazı arıza oluşturduğu durumda diğer yöntem, yani mail order formunun doldurulması gerekir. Bu da mesafeli satış benzeri bir işlemle, müşteri kart bilgileri, ödeme bilgileri, ödeme tarihi gibi girişler sağlanarak, müşteri ve satıcı imzası ile onaylanarak gerçekleştirilir.

Mail Order Nasıl Açılır?

Ticari işlemlerin gerçekleştirilmesinde çok farkı ödeme seçenekler bulunur. Bunlardan biri de elbette ki uzun süre gündemde kalan mail order yöntemidir. Mail order nedir? Konusunda bilgilere erişim sağlayan kullanıcı, mail order açma konusunda da bilgi sağlamalıdır.

Banka veya kart hesapları oluşturulurken, mail order gibi ödemeler için varsayılan olarak kapalı konumdadır. Mail order ödemeleri, banka müşteri temsilcisinden veya mobil erişim noktalarından açık konuma getirilmelidir. Hatta bu türden ödemeler, müşteri hesabının işlem hacmine göre banka tarafından sınırlandırılabilir.

Kart müşterisi de kendini hebası elverdiği sürece sınırlayabilir. Mail order özelliğinin açılması için telefonla müşteri temsilcisine ulaşmak isteyen kart sahipleri, dijital asistan ile bağlantılarda mail order nasıl açılır? Sorusunu iletildiğinde, anında ilgili departmana yöneltilebilirler.

Sanal Kartla Mail Order Olur Mu?

Alışverişlerde kolaylıklar sağlayan birçok kart çeşidi bulunur. Mail order nedir? Sorusu, sanal kart kullanıcılarından da gelebilir. Sanal kart, banka müşterisinin hesabına direk bağlı olup, mesafeli satışlarda sıklıkla kullanılan, fiziki özelliği bulunmayan kartlardır. Ancak kredi kartının kullanıldığı tüm işlemlerde kullanılabilir. Bu kullanıma mail order, telefon order işlemleri de dahildir.

Mail Order’ın Avantajları Nelerdir?

E-ticaret yönteminin gelişmesine bağlı olarak çok sayıda ödeme yöntemleri gelişti. İlk ortaya çıktığında posta, fax gibi yöntemlerle gerçekleştirilen order ödeme yöntemleri, ticaretin dijital ortama taşınmasıyla birlikte mail order yönteminin de ortaya çıkmasını ortam sağlamıştır. Artık kart müşterileri dijital ortamda bilgi girişleri sağlayarak, işlemlerine yön verebiliyorlar.

Mail order nedir? Konusuna cevap bulan kullanıcılar;

 • Fiziki mağazalarda bulunabilecek birçok ürün bu yöntemle dijital ortamdan satın alabilir.
 • Ödemenin gerçekleşmesi için mağaza fiziki ortamında bulunmaya ihtiyaç duyulmaz.
 • Zamandan ve iş gücünden önemli oranda tasarruf sağlar.
 • Ödemeler hesap işlem yeteneğine göre gerçekleştiği için borç riskini azaltır.
 • Yüksek oranlı işlem gerçekleştirilebilir.
 • İşlemler sırasında aracı olmadığı için ekstra bir maliyet gerektirmez.

Türünden avantajlarını da kullanabilirler.

Mail Order Nedir? Nasıl Yapılır?
Mail Order Nedir? Nasıl Yapılır?

Mail Order’ın Dezavantajları Nelerdir?

Alışveriş işlemlerinde kullanılan ödeme yöntemlerinde önemli bir konumda bulunan mail order, avantajları yanında dezavantajları da bulunan bir ödeme yöntemidir. Mail order nedir? Konusuna cevap verilecekse, mutlaka dezavantajlarının da belirtilmesi gerekir.

Bu dezavantajlar;

 • Ödeme sonrası ürün alımlarında yaşanabilecek gelişmeler,
 • Ürünün fiziki özelliklerinin test edilememesi,
 • Ürün satış noktasının güvenlik sorunları,
 • Müşteri ödeme noktasının güvenlik sorunları,
 • Kişisel verilerin ve hesap bilgilerinin kötü amaçlı kullanılması,

Türünden olabilir. Alışverişlerde gerekli önlemler alınmadığı durumlarda, mail order dolandırıcılığı suçunun gerçekleşme olasılığı yüksektir.

Mail Order Güvenli Mi?

Kart hamili ve satıcı ödeme işlemlerinde kendilerine güvenli yöntemleri seçmek durumundadırlar. Bu durum diğer ödeme yöntemlerinde olduğu gibi, mail order ödeme yöntemleri için de geçerlidir. Mail order nedir? Konulu içeriklerde, mutlaka güvenlik konusu da incelenmelidir.

Mail order yöntemi ile güvenli ödeme almak isteyen firma, kart sahibinden kimlik fotokopisi, yazılı veya sözlü onay bilgileri sağlayarak, riski azaltabilir. Satış gerçekleştiren firma da, müşteriden sağladığı bilgileri güvenilir ortamda saklamak durumundadır. Bu anlamda kart hamili de ürün ve hizmet alımlarında, firma güvenirlik test araçlarını kullanmalıdır.

Sonuç

Ticari işlemlerini geliştirmek, rekabet ortamında yüksek düzeyde müşteri potansiyeli oluşturmak için, ürün ve hizmet çeşitliliği yanında, müşteri tercihlerine ödeme yöntemlerinin de geliştirilmesi gerekir.

Daha önceleri mağaza fiziki ortamından ürün seçen ve nakit ödemeye yapan insanlar, artık güncel ödeme yöntemlerini kullanarak nakit bulundurmadan, dijital vitrinlerden ürün seçerek, konforlu bir şekilde alışveriş yapabilir duruma gelmiştir. Bu durum mail order ödeme yöntemine kullanılabilir alan yaratmıştır.

Ticaret hayatında ödemeden kaynaklı sorun yaşamak istemeyen firmalar ve kart hamili kişiler, kullanmak istedikleri ödeme yöntemine ilişkin bilgileri araştırmaları gerekir. Bilgi kirliliğinden etkilenmeden gerçek bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcılar, https://www.pusholder.com/ web içeriklerinden faydalanabilirler.

Halen ticaret hayatında güncelliğini koruyan mail order ödeme yöntemi, ancak gerekli koşullar sağlandığı durumlarda güvenli olabilir. Bu nedenle satış gerçekleştirecek firma, kendisi için güvenlik seviyesi oluşturabilecek bilgileri edinerek mail order yöntemini kullanmalıdır. Kart hamilleri de alışveriş yapacakları firma güvenirliğini sorgulamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu