Sağlık

Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon hastalığı ve belirtisi, birçok insanın sosyal hayatını ve insan ilişkilerini olumsuz etkiliyor. Depresyon ve gizli depresyon her iki durumda da mutsuzluk yaratan duygulara yol açar. Her insan için farklı ruh sağlığı sorunları getiren bu hastalıklar, bir süre sonra fiziksel beden üzerinde de etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Halk arasında ne anlama geldiği tam olarak bilinmeyen gizli depresyon, çok yaygın olmakla beraber çoğunlukla doktor teşhisi ile ortaya çıkar. Gizli depresyonun ne anlama geldiğini bilmek, belirtilerini öğrenerek kendinizi test etmek bu bağlamda önem taşıyor. Bundan yola çıkarak sıklıkla sorulan gizli depresyon belirtileri nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Gizli Depresyon Nedir?

Gizli depresyon, bazı kişiler tarafından maskeli depresyon olarak da biliniyor. Bu depresyon tipi, diğerlerinde olduğu gibi mutsuzluk ve olumsuzluk belirtileri getiren bir sorundur. Gizli depresyonu diğer depresyonlardan ayıran bazı temel belirti ve özellikleri bulunuyor. Gizli depresyon fiziksel bedende ve sosyal hayatta olumsuzluklara yol açtığı gibi, fark edilmesi güç bir problemdir.

Gizli Depresyon Nasıl Anlaşılır?

Gizli depresyonun temel farkı, diğer ruh sağlığı bozukluklarına göre gizli olması ve fark edilmesinin güç olmasıdır. Bu sebeple ne hasta ne de çevresindeki insanlar bunun bir depresyon olduğuna kanaat getiremezler. Sosyal hayatta sorunlara yol açsa da belirtiler normal depresyona göre farklı bir şekilde seyredebilir. Gizli depresyonun nasıl anlaşılacağı bazı insanlar için merak konusu oluyor.

Gizli depresyonun en belirgin ve temel belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Beslenme bozukluğu
  • Uyku bozukluğu
  • Düşük bağışıklık
  • Cinsel isteksizlik
  • İlişki sorunları

Gizli depresyon hastaları, hastalığın farkına varmasalar bile bu belirtileri sürekli yaşarlar. Bu ise çoğu zaman günlük yaşamı tam bir işkenceye dönmesine yol açar. Depresyonun farkına varmak, teşhis ve tedavisi için önemlidir. Gizli depresyonun en belirgin belirtilerini detaylandırarak anlatalım.

Beslenme Bozukluğu

Gizli depresyon yaşayan kişiler genellikle gündüz saatlerini uyuklayarak geçirirler. Bunun sebebi ise bir gün önceki uykusuzluktur. Gündüz saatlerinde yemek yemeyen ve sıklıkla uyuklayan kişiler geceleri aktif olacaktır. Bu kişiler gündüzleri uyukladıkları için geceleri uyuyamaz ve atladıkları öğünleri tamamlamak isterler. Bu sebeple gizli depresyon yaşayan kişilerin sıklıkla gece saatlerinde yemek yedikleri görülür. Kısaca bu kişilerin geceleri ve gündüzleri birbirine karışabilir. Bu bir gizli depresyon belirtisi olmasa bile önemli bir sağlık problemidir. Doğru teşhis ve tedavi için uzman hekime danışmak şart olur.

Uyku Bozukluğu

Uyku sorunları da pek çok uzman tarafından gizli depresyon belirtisi olarak kabul ediliyor. Depresyonun en önemli belirtisi aşırı uykudur ve gizli depresyon söz konusu olduğunda uykusuzluk olarak kendini gösterebilir. Uykusuzluğu depresyonun gizli bir belirtisi olarak yaşayan kişiler sıklıkla ses, ışık ve düşünceler sebebiyle uykuya dalamadıklarını belirtiler. Bunun birden fazla psikolojik açıklaması olabilse de gizli depresyon yaşayan kişiler için güçlü bir belirtidir. Uzun süredir devam eden uyku problemleri ve buna bağlı olarak günlük yaşamda yorgunluk belirtileri yaşıyorsanız bir hekime danışın.

Düşük Bağışıklık

Gizli depresyon belirtileri arasında düşük bağışıklık sorunu da görülür. Bu düşük bağışıklık, bir önceki uyku ve beslenme bozukluklarının bir sonucudur. Uzun bir süredir uykusuz kalan ve yetersiz besin alımıyla hayatına devam eden kişilerin bağışıklığı düşecektir. Bunun bir diğer sonucu olarak gizli depresyon yaşayan hasta, sıklıkla hastalanır ve sürekli bir yorgunluk halindedir. Bu kişiler sürekli uykusuz, yorgun ve bitkin görünürler. Ayrıca gün içerisinde sıklıkla baş ağrısından şikayet ettikleri görülür.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik bir hormonal problem olabilse de, bazı kişiler için gizli bir depresyonun belirtisidir. Daha önceden hormonal bir sorununuz teşhis edilmediyse, cinsel isteksizlik durumuna karşı kendinizi gözlemleyin. Bu durum çoğunlukla hormonal ya da psikolojik sorunların bir sonucudur. Diğer belirtileri takip etmeniz, teşhis sırasında işinizi kolaylaştırabilir.

İlişki Sorunları

Gizli depresyon sorunuyla mücadele eden kişiler çoğunlukla yalnız kalmak isterler ve diğer insanlardan uzaktırlar. Bu ise sosyal yaşamda ve insan ilişkilerinde problemler meydana getirir. Gizli depresyon yaşayan bu kişiler çoğu zaman evden çıkmak istemezler ve arkadaşlarıyla bu yüzden sürekli çatışırlar.

Gizli Depresyon Neden Olur?

Son yapılan araştırmalarda depresyon ve türlerinin kalıtsal olabileceği açıklandı. Kan bağınız bulunan kişilerde depresyon hastaları varsa, sizin de bir gizli depresyon yaşamanız ihtimaller arasındadır. Özellikle belirtiler gözlemlediğinizde bunları daha fazla dikkate almanız gerekir. Gizli depresyon yaşayan kişilerin beyinleri incelendiğinde, fiziksel değişimler oluştuğu da gözlemlendi. Bunların haricinde ergenlik, hamilelik, menopoz ve andropoz da gizli depresyonun ortaya çıkmasında öncü olabilir.

Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Gizli Depresyon Tedavi Yöntemleri

Gizli bir depresyon yaşayan kişiler genellikle bu histen kurtulamayacaklarını düşünürler. Fakat psikolojik hastalıkların birçoğu artık ilaçlı, ilaçsız ve psikoterapi yöntemleriyle çözülebiliyor. Ayrıca değiştirilen yaşam standartları da gizli depresyonun tedavisinde destek olarak uygulanabilir.

Bilişsel Terapi

Bilişsel terapi, düşüncelerin duyguları etkileyebileceği fikriyle başlar. Olumsuz düşünceler depresyonu tetikleyebilir. Bilişsel terapi, insanlara yaygın olumsuz düşünce kalıplarını tanımayı ve onları daha olumlu düşünme kalıplarına dönüştürmeyi öğreterek ruh halinizi iyileştirmeyi amaçlar. Bilişsel terapi hedef odaklı ilerleyen bir süreçtir. Bilişsel terapi alan kişiler, 8-16 haftalık bir süreç sonrasında eski sağlıklı zihin ve bedenine kavuşabilirler.

Depresyondan Çıkmak İçin 10 Öneri > https://www.pusholder.com/depresyondan-cikmak-icin-10-oneri/

İlaçlı Tedavi

İlaçlı tedaviler gizli depresyon için en çok önerilen tedavi gibi görünse de, en etkili tedavi olmayabilir. Çünkü depresyon beyindeki kimyasal bir dengesizlikten kaynaklanmaz. İlaçlar orta ila şiddetli depresyonun bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olsa da, altta yatan sorunu tedavi edemez ve genellikle uzun vadeli bir çözüm değildir. Ayrıca antidepresanların birçok yan etkisi vardır ve bağımlılık yaratıcı etkisi ile işleri zorlaştırabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu