Sağlık

Cildi Yenileyen 10 Besin

Cildimizi derinlemesine temizlemek istediğimizde çeşitli ürünlere başvururuz. Ancak bu ürünlere başvurmak yeterli olmaz. Çünkü hazır ürünler, cildimiz için yeteri kadar sağlıklı değildir. Peki, cildimize ne iyi gelir? Yemediğimiz hiçbir şeyin cilde faydası olmaz. Bu nedenle yediğimiz besinlerde cildimiz için tüm vitaminler vardır.

Bu besinler, cildimizi hem besler hem de yeniler. Peki, cildi yenileyen besinler nelerdir? Aşağıda cildi yenileyen 10 besin sizlerle paylaşılmıştır. Bu besinleri tüketerek cildinizi hızlı ve sağlıklı bir şekilde yenileyebilirsiniz. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan yenilenmelere karşı bu besinleri tüketerek, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cildi Yenileyen 10 Besin
Cildi Yenileyen 10 Besin

Avokado

Avokado, her alanda faydası olan besinler arasında yer almaktadır. Oldukça lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra birçok kozmetik ürününün yapımında da kullanılmaktadır. Avokadonun her alanda kullanılması, bu meyveye olan ilginin artmasını sağlamıştır. Avokado sayesinde cildiniz her zaman nemli ve parlak kalır. Işıldayan bir cilt için avokado, tercih edebileceğiniz en doğru besinlerdendir. Cildinize rahatlıkla sürebilir ve cilt yenileme yapabilirsiniz.

Ceviz

Omega-3 bakımından çok zengin bir besin olan cevizin günlük olarak tüketilmesi gerekir. Cildin hem yenilenmesini hem de esnemesini sağlar. Cilt hücrelerinin sürekli olarak canlı kalmasını sağlayan ceviz, uzmanların sıklıkla önerdiği bir besindir. Gün içerisinde 2 ya da 3 tane ceviz yemeniz yeterli gelir. Aşırı tüketilmesi pek fazla önerilmez. Bu nedenle kararında bir tüketim yapmalısınız. Günlük tüketim yapıldığında cildinizdeki değişimi gözünüzle görebilirsiniz.

Yumurta

Sabah kahvaltılarınızın olmazsa olmazı yumurta, cildinizin yenilenmesini sağlayan besinler arasındadır. Yüksek miktarda protein içeren yumurta, cildinize sandığınızdan daha faydalıdır. Lezzetli bir besin olması, herkesin severek tüketmesine neden olmaktadır. Cildinizin yenilenmesi için yumurtayı, haşlama şeklinde tüketmeniz gerekir. Günde 1 adet haşlanmış yumurta yediğinizde cildinizin gün geçtikçe yenilendiğini göreceksiniz. Aynı zamanda yumurta akı da yine cildinizin yenilenmesi için faydalı olan besinlerdendir. Yumurta akını daha çok maske şeklinde kullanmanız önerilir.

Üzüm

Özellikle de kırmızı üzümlerde cildin yenilenmesini sağlayan özel bir madde bulunur. Kırmızı üzümü yediğiniz zaman, cildiniz kendini yenilemeye başlar. Üzüm içerisinde bulunan vitaminler, aynı zamanda yaşlanmanıza da engel olur. Yaşlanmanızı sağlayan radikaller, üzüm sayesinde durdurulur. Böylece erken yaşlanma gerçekleşmez. Kırmızı üzüm ayrıca strese de iyi gelmektedir. Stresin engellenmesi, cildin yenilenmesine imkan tanır.

Soda

Mineral bakımından zengin olması ile tanınan soda, cildinizin beslenmesine yardım eder. Bunun yanında canlılık ve parlaklık vermesiyle birlikte cildinizin yenilenmesini sağlar. Ayrıca cildin pürüzsüz olmasına da etki eder. Soda sayesinde gözenekleriniz son derece sıklaşır. Sodayı içmek istemezseniz, tonik uygulaması yaparak da cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca cildinizi makyajdan temizlemek istediğiniz zaman da sodayı kullanabilirsiniz.

Balık

Omega-3 denildiğinde akla gelen besinlerden biri de balıktır. Son derece sağlıklı olan balık, herkesin tüketmesi gereken bir üründür. Balığın faydaları ise sayılamayacak kadar çoktur. Dolgun ve nemli bir cilde sahip olmanızı sağlayan balık, aynı zamanda cilt yenilenmesini de sağlar. Bunun yanında cilt problemi yaşayan kişiler için de son derece faydalıdır. Haftada bir kez balık yemeniz, hem beden hem de cilt sağlığı için faydalıdır.

Soğan

Yemeklerden eksik etmediğimiz soğanın aslında cildimize de faydalı bir besin olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak herkes soğanı severek tüketmemektedir. Cildini düşünen kişilerin soğanı sofralarından eksik etmemeleri gerekir. Saymakla bitmeyen faydalarıyla soğan, tam bir cilt dostudur. Cildin nemli kalmasını sağlayarak yenilenmesine yardım etmektedir. Cildin yenilenmesini sağlarken cildinize parlaklık da verir. Dilerseniz kendinize soğan suyu hazırlayarak da tüketim yapabilirsiniz. Her iki şekilde de cildiniz yeterli besini mutlaka alacaktır.

Domates

Yine yemeklerimizden eksik etmediğimiz besinlerden olan domates, tam bir cilt dostu olarak kabul edilir. Hemen hemen her evde bulunur. Cildin yenilenmesi için birebirdir. Bunun yanında ciltte bulunan lekeleri yok eder. Akne ya da sivilce gibi oluşumları engeller. Gözeneklerin sıkı bir hale gelmesini sağlayarak erken yaşlanmayı önlüyor. Domatesi gönül rahatlığıyla tüketebilir ve cildinize sürebilirsiniz.

Brokoli

Brokoliyi özellikle de çocuklarımız pek fazla sevmez. Ancak bu besinin ne gibi faydalarını olduğunu bilseler, her gün yemek isterler. Besin değeri bakımından oldukça zengin bir değere sahip olan brokoli, cilt yenilenmesini sağlar. Bu nedenle cilt uzmanlarının sıklıkla önerdikleri besinlerden bir tanesidir. Cildin yaşlanmasını durduran brokoli, düzenli şekilde tüketilmelidir. Ayrıca cildiniz havadan, güneşten ya da rüzgardan zarar görmüşse yine brokoli tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bol miktarda C vitamini içermekte olan brokoli, cilt için bulunmaz bir nimettir.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, içerdiği besinler sayesinde vücudumuza çeşitli faydalar sağlar. Bu faydalardan bir tanesi de cilt yenilenmesini sağlamaktır. Kırmızı biber, cilt için tüketilmesi gereken en doğru besinlerden biridir. Başta kırışıklık ve yaşlanma gibi problemler için kullanılabilir. Kırmızı biber tüketildiğinde cildinizi sağlıklı bir şekilde yenileyebilirsiniz.

Cildi Yenileyen 10 Besin
Cildi Yenileyen 10 Besin

Diğer Besinler

Cildin yenilenmesini sağlayan diğer besinler şunlardır:

  • Yeşil sebzeler
  • Turuncu sebzeler
  • Dolma biber
  • Karpuz
  • Yulaf

Gibi besinler de cildinizi yeniler. Yüzünüze içerisinde ne olduğu kesin bir şekilde belli olmayan ürünleri sürmek yerine bu doğal besinleri tüketebilirsiniz. Birçok cilt uzmanı, yenilmeyen hiçbir şeyin cilde sürülmemesi görüşündedir. Bu nedenle sağlıklı besinler tüketilmelidir. Yukarıda isimleri verilen besinleri tüketerek cildinizi düzene sokabilirsiniz. Özellikle de yağlı ve lekeli bir cildiniz varsa, yenilenme yapmanız gerekir.

Bu sayede hem lekelerden hem de yağlanmadan kurtulabilirsiniz. Cildinize iyi bakmanın yolu, kendinize iyi bakmaktan geçer. Bu nedenle öncelikle sağlıklı beslenmelisiniz. Bu besinlerin yanında su içmeyi kesinlikle unutmayın. Çünkü su, cilt yenilenmesini hızlandıran en önemli besinlerden biridir. Suyu vücudunuzdan eksik etmeden sağlıklı beslenin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu