Teknoloji

Kuantum İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?

Birçok insanın aklında soru olarak kalan ve internette konuyla ilgili çok fazla bilgi kirliliği bulunan sorulardan birisidir Kuantum internet nedir ve nasıl çalışır? Sorusu. Günümüz internetin yerini alamayan ama tamamlayıcı görev gören bir internet çeşididir. Çok daha fazla koruma imkanı sağlayan bu internet ile internette dolaşırken kendinizi daha güvende hissedersiniz. Bu makalede hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın yanı sıra pratiğe dökmek için de çok sayıda kaliteli bilgileri elinizde bulunduracaksınız. Bunun için okumaya devam etmelisiniz.

Kuantum İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?
Kuantum İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kuantum İnternet Nedir?

Günümüz interneti dünyanın farklı yerlerindeki milyonlarca bilgisayarı ve cihazı radyo dalgaları üzerinden birbiri ile bağlamaya yarayan ağdır. Fakat kuantum internet sayesinde sinyaller radyo dalgaları yerine kuantum partikülleri kullanılarak taşınır ve bu sayede dünyanın bir ucundaki partikül diğer ucuna ulaşabilir. Yani verilerin taşınması olayı önem kazanır. İşte önemli olan ise bütün bunların yakın zamanda daha da artmış durumda olması. Yakın zamanda da buna benzer gelişmeler oldu hatta Temmuz 2017’de bilim insanları ilk kez yörüngeye bir foton yollayarak dünya dışı ilk kuantum ağını inşa ettiler. Bu da günümüz dijital internet dünyasına damga vuran gelişmelerden biriydi.

Kuantum İnternet Çalışma Sistemi Nedir?

Günümüz internet ağı, 0 ya da 1 değerini ifade edebilen bitleri kullanmaktadır. Kuantum ağı ise sonsuz sayıda değer alabilen ve kuantum bilgisayarlarda da kullanılan kubiti yani kuantum bitini kullanır. Bu durum kuantum internete daha fazla bant genişliği sağlayacak ve diğer bilgisayarlarla iletişim halinde olabilecek. Kısacası bu sistem günümüz interneti ile girilemeyen web sitelerine, uygulamalara, bazı tarayıcılara ve sistemlere girmeyi kolaylaştıracak.

Kuantum İnternet ve Günümüz İnterneti

Günümüzde kullanılan internet ile kuantum internet arasında teoride birden çok fark var denilebilir. Bu fark gün geçtikçe daha fazla büyüyor çünkü günümüz interneti hiçbir gelişim gösterememekte. Bu gelişmeler doğrultusunda arada belli olan birkaç farkı anlatmak mümkün.

Sizler için derlendi ve böylelikle farkı görebilirsiniz:

  • Kuantum internet günümüzde kullanan internete göre çok daha hızlı.
  • İkisi de kullanılabilir seviyede.
  • Kuantum internet, normal internete göre daha fazla koruma sunacak.
  • Kuantum internet sayesinde günümüzde kullanılan internet ile erişilemeyen programlar erişilebilecek. Ayrıca kırılması imkansız güvenlik sistemleri sağlayan kuantum anahtar dağıtımı üzerine çalışılacak.
  • Kuantum internet ile siber saldırı önlenmiş olacak fakat günümüz internet ile bunu yapmak mümkün değil.

Bu ve buna benzer farkları olan günümüz ve kuantum internet, belki de gelecekte gelişimini sürdüren iki büyük araç olacak. Fakat şimdilik kuantum internetin sınırlarının epey yüksek olduğu söylenebilir.

Kuantum İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?
Kuantum İnternet Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kuantum İnternetin Faydaları

Elbette birçok farklı sisteme göre bireylerin çok da aşina oldukları bir sistem değil kuantum interneti. Haliyle fazla kullanılmayan ama günümüzdeki internete kıyasla çok daha hızlı, verileri daha iyi analiz edebilen, fotonlarda ışığı manipüle etmeye yarayan bir teknolojiden bahsediliyor. Aslında bu teknolojinin en güzel faydası birçok sisteme dakikalar içinde ulaşabilmek. Fakat kuantum tekrarlayıcıları neredeyse mutlak sıfır noktasında çalışan cihazlar ve bu yüzden günümüz internetine nazaran daha pahalılar. Bunun gerçekleşebilmesi için epey yüklü miktarda teknoloji ve para gerekiyor.

Kuantum İnternetin Dezavantajları Neler?

Yukarıda da bahsedildiği gibi birden fazla faydası olan kuantum internet sayesinde akla sığmayan birçok şey yapılabilir. Fakat aynı zamanda bunların zararları da mevcut. Örneğin kötü insanların eline geçmesi ve kötü niyet için kullanılması, maliyetinin epey yüksek olması, hakkında hiçbir şeyin yeteri kadar bilinememesi gibi. Bu dezavantajlar eğer ileride güzel bir teknoloji geliştirmek adına kullanılırsa ve netliğe kavuşursa düşünüldüğünden daha fazla kişiye ulaşmış olacak. Hatta belki de sinyalleri uzayda ve yeni keşiflerde önceden tahmin edilemeyen mesafelere iletebilecek.

Neden Kuantum İnternet?

Kuantum internetin tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bunlardan en önemlisi oldukça yararlı bir teknoloji olması. Kötü amaçlı kullanılmadığında uzun vadede hem yararlı hem de üretken olabilir. Rusya’da kuantum internet ile ilgili çalışmalara başlandı ve benzersiz, üst düzey bir kurum yaratıldı. Bunun haricinde Çin de uydu kullanarak 1.200 kilometrelik bir kuantum ağı üzerinden bir proje başlattı. Kuantum ile ilgili bu çalışmalar şimdiden oldukça sevindirici görünüyor.

Ayrıca bu çalışmaların devamı geldiği takdirde günümüz internet ile ilgili de birkaç gelişme yaşanacaktır. On bin kez ışık hızı değerini aşan bu internet çeşidi sayesinde günümüz internetine kıyasla çok daha fazla veri alınabilir ve kullanılabilir. Ayrıca oldukça kullanışlıdır ve geleceğe aktarılabilir. Belki de en önemlisi ise Prensibi üst üste binme ve kuantum karışması yasası. Gelecek açısından oldukça faydalı.

Kuantum İnternet Ne Zaman Gelecek?

Geleceğin temelini oluşturacak bu internetle ilgili henüz kesin bir açıklama paylaşılmış değil. Fakat geçtiğimiz senelerde hakkında projeler başlatılacağı biliniyordu ve ayrıca çok da ses getirmişti. Uzun vadede faydalı olabileceğine inanılan bu projeler hakkında çok şey söylense de uzmanlar tarafından net bir bilgi verilmedi ve gizemini korumaya devam ediyor. Ama elbette hakkında çalışmaların yapıldığı biliniyor.

Pennsylvania Üniversitesi’nden fizikçiler dört standart silikon çipinin dört yıl içinde beklenen sınıra ulaşabileceğini söyledi. Elbette bu gelişmelerin bu kadar erken zamanda duyurulması kuantum internetin gelişimini sağlayabilmesi adına çok önemli. Herhangi bir teknik arıza olduğunda ise durumun erken farkına varılıp gelişimi için düzeltme yoluna gidilmesi gerekir. Yakın zamanda veri aktarımının hızı ve gizliliği konusunda büyük fırsatlar açılıyor ve geleceğe dair çok faydalı işler yapılacak gibi gözüküyor. Bu kadar gelişme sonrası kişilere düşen internet hakkında yeterli bilgi sahibi olup çalışma yoluna gidilmesidir. Çünkü hakkında az şey bilinen kuantum internet sayesinde gelecekte güvenlik ve bağlantı yöntemleri artmış olacak ve ulaşılamayan internet site ve programlara ulaşım güçlenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu