Bilgi Kutusu

Ofis Verimliliğini Artıracak Çalışmalar

Ofis verimliliğini artıracak çalışmalar hem çalışan hem de işveren açısından oldukça önemlidir. Üretkenlik noktasında her iki tarafında kar sağladığı bu çalışmalar kapsamında uyulması ve dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar vardır.

Hayatının büyük bir bölümü ofiste geçen çalışan açısından, üretkenliği ve verimi artırırken fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlık yönünden olumlu hissetmek oldukça önemlidir. Peki, işveren çalışanını daha verimli olacağı koşullarda çalıştırmak için ofiste ne gibi düzenlemeler yapmalıdır?

Ofis Verimliliğini Artıracak Çalışmalar
Ofis Verimliliğini Artıracak Çalışmalar

Ofiste Verimlilik Nasıl Artar?

Bazı araştırmalara göre bir ofiste çalışırken en çok rahatsızlık duyulan sorunların başında gürültülü bir ortamda çalışmaya adapte olabilmek geliyor. İnsanlar yapması gereken işleri, çevresindeki rahatsız edici durumları göz ardı etmeye çalışarak yapmak zorunda kaldığında bu sorun hem yapılan işin kalitesine hem de işin tamamlanma süresine olumsuz yönde etki ediyor. Peki, işveren nasıl bir ofis ortamı ile verimliliği artırabilir?

  • Temiz bir hava ortamı
  • Aydınlık bir çalışma ortamı
  • Gürültüden uzak bir çalışma ortamı
  • Ergonomik tasarımlı ofis mobilyaları
  • Çalışanlara ayrılmış özel alanlar
  • Temiz ve bakımlı bir ofis ortamı

Bu ölçütler dikkate alınarak düzenlenen ofisler, verimlilik konusunda işverene ve firmalara büyük ölçüde pozitif yönde ilerleme sunacaktır.

Ofis Verimliliğinde Temiz Havanın Önemi

Verimli ve sağlıklı çalışma ortamının sağlanması açısından temiz hava ve bol oksijen bulunan alanlar, çalışanın daha dinç olmasına yardımcı olduğu için işin hızına ve kalitesine olumlu ölçüde yansır. Havanın belirli bir sıcaklık düzeyinde olması da çalışma koşullarını doğrudan etkileyen bir ölçüt olarak yapılan araştırmalarda belirlenmiştir. Ayrıca ofiste bulunan yeşil bitkiler, hem görüntü açısından insanlara ferahlık sunarken hem de çalışanın stresini belirli ölçüde azalttığı, yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Ofis Verimliliğinde Aydınlık Ortamın Önemi

Temiz havanın etkisi kadar önemli olan bir diğer ölçüt, çalışma alanının güneş ışıklarından mahrum kalmaması ve aydınlık bir ortam oluşturması, çalışana baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi sorunlar yaratmaması açısından önemlidir.

Ofis Verimliliğinde Sessizlik!

Ofis verimliliğini büyük ölçüde baltalayan bir durum da gürültülü bir ortamda işe adapte olmaya çalışmaktır. Konuşma seslerinin uzun uzadıya devamlılığının ve cevaplanmayan telefon seslerinin, odaklanmayı olumsuz yönde etkilediği yine araştırmalarla tespit edilmiştir.

Ofis Verimliliğinde Ofis Eşyalarının Önemi

Ofis ortamında çalışmak daha çok masa başında yoğun mesailer harcamak olarak bilinir. Bu açıdan bakıldığında; oturulan sandalyenin ergonomik olması, masanın rahat kullanılacak ebatlarda olması, bilgisayarın bakış açısına uygun olarak konumlandırılması gibi birçok yönden dikkat edilerek düzenlenmelidir. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen çalışma ortamı mobilyalarının tasarımı bu açıdan önemlidir.

Ofis Verimliliğinde Sunulan Özel Alanlar

Çalışan için tasarlanan özel alanlar elbette iş verimine olumlu yönde yansıyacaktır. Çalışanların mahremiyeti gözetildiğinde işlerine olan ilgileri ve yoğunlaşmaları daha yüksek olacaktır. Bu sayede verimlilik doğrudan artacaktır. Çalışanların sosyalleşeceği bir ortamın olması olumlu yönde etkiler oluşturacaktır. İşletmelerin ve işverenlerin, çalışanlarına sağladığı olanaklar ne kadar iyi, eğlenceli ve rahat olursa çalışanlar da en iyi şekilde motive olur ve daha verimli bir çalışma oluşturmuş olurlar.

Ofis Temizliğinin Verimliliğe Katkısı

Ofis ortamı, içeride kullanılan ürünlerin kokusu, ısıtma ve soğutma sistemlerinin etkisi, temizlik ürünleri ve inşaatta kullanılan malzemelerin de etkisi ile birlikte aşırı kirlenmektedir. Bu da insan sağlığını olumsuz yönde doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden ofis ortamının temizliği, ofisteki donanımların bakımının ve kontrolünün yapılması ve ofisin havalandırılması dikkat gerektiren önemli bir husustur.

Kalabalık Ofis Verimliliğini Azaltır

Çalışma ortamı bağlamında düşünüldüğünde kalabalığın, insan üzerinde strese sebebiyet verdiği görülmüştür. Bu yüzden kalabalık hissini azaltacak şekilde ofis içi düzenlemeler yapılmalıdır.

Ofis Verimliliğini Artıracak Çalışmalar
Ofis Verimliliğini Artıracak Çalışmalar

Çalışma Saatleri Ofis Verimliliğini Nasıl Etkiler?

Çalışırken belirli aralıklarla dinlenerek çalışmak, verimliliği ve motivasyonu artırması nedeniyle mantıklı bir çalışma biçimi olacaktır. Çalışma aralarında kısa molalar vermek zihninizi toplamanıza ve dinç bir şekilde tekrar işinizin başına dönmenizi sağlamış olur. Genel anlamda gün içindeki toplam çalışma saatleri çok uzun tutulduğunda verimlilik düşüyor. Bunun yerine daha iyi bir performans sunmaları açısından çalışanın çalışabileceği süre ve iş için gerekli ideal süre iyi tespit edilmelidir.

Ofis Verimliliğinde Teknolojinin Önemi

Zamanı hızlı ve verimli kullanmanın yanı sıra iş yükünü azaltan ve rahatlık sunan teknolojinin imkânlarından olabildiğince yararlanarak verimlilik artırılabilir. Güncel donanıma ve yeterli imkânlara sahip bir ofiste verimlilik yüksek olacaktır.

Çalışan Ofisteki İş Verimliliğini Nasıl Artırır?

Çalışan her şeyden önce beslenmesi ve sağlığı konularında kendine dikkat etmelidir. İşteki verimliliği ve zihinsel çalışmayı beslenme biçimi doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra çalışma esnasında işi parçalar halinde ayırıp üzerine yoğunlaşmak verimliliği artıracaktır.

Ayriyeten çalışılan işlerde en önemli temel üç görev belirlenerek, gün içinde dikkatinizin bozulmadığı anlarda bu işlerle ilgilenmek işinizden emin olmanızı sağlayacaktır. Bunlara ek olarak, işlerinizi organize ederken zamanı dikkatli kullanma adına bazı program ve uygulamalar aracılığı ile planlı ve daha kolay şekilde ilerlemeniz mümkün.

Bir çalışan, ofis ortamındaki ekip arkadaşları ile iyi ve uyumlu bir çalışma süreci geçirmelidir. Çoğunlukla iş arkadaşları ile uyum sağlayamayan insanlar burada yaşadığı kişisel sorunları işe yansıtma durumunda bulunabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için neler yapılabilir diye düşündüğümüzde birkaç tavsiye verilebilir.

Örneğin iş arkadaşları ile sosyalleşmek için belirli günleri ayarlayarak birlikte dışarda bazı aktiviteler yapılabilir. Bu, aranızda yaşadığınız iletişimdeki sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bir başka tavsiye olarak, molalarda eğlenmek adına bazı oyun alanları veya ödüllü küçük çaplı yarışmalar düzenleyerek, hem işin stresinden uzaklaşıp hem de iş arkadaşlarınızla daha iyi anlaşmanıza fırsat verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu