Bilgi Kutusu

Paranız Olmadığında Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

Para, geçim için önemlidir. Ancak her zaman paranız olmayabilir. Paranız olmadığı zamanlarda ise nasıl tasarruf edeceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Tasarruf, para harcaması yaparken dikkat etmeniz gereken bir kavramdır. Eğer paranız olmadığında nasıl hareket etmeniz gerektiğini iyi bilirseniz, paranızı doğru şekilde kullanabilirsiniz.

Paranız Olmadığında Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?
Paranız Olmadığında Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

Tasarruflu olmak, her insan avantajlı bir durumdur. Paranız olmadığında bile nasıl tasarruf edeceğinizi bilmek, sizi sıkıntılı zamanlarınızdan kurtarabilir. Peki paranız olmadığında tasarruf etmenin yolları nelerdir? Bu yolların neler olduklarını yazıda verilmiştir. Paranız olmasa bile karamsar olmanıza gerek yoktur. Basit teknikler sayesinde tasarruf ederek paranızı dengeli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mecburi Giderlerinize Öncelik Verin

Paranız olmadığında tasarruf etmenin yollarından biri, mecburi giderlerinize öncelik vermenizdir. Temel ihtiyaçlarınız dışında bir harcama yapmayın. Yaptığınız harcamaların size ne kadar zaman yeteceğini hesap edin. İhtiyacınız olmayan bir giderinize para harcamayın. Kontrollü bir şekilde harcama yapmaya çalışın. Harcama yapmadan önce neye ihtiyacınız olduğunu iyi belirleyin.

Aşırı harcamalar yapmak yerine yaşamınız için temel olan ihtiyaçlarınızı karşılayın. Önemli olmayan giderlerinizi yerine getirmeyin. Gereksiz masraf olacak şeyleri iyi bilin. Bunu bilmek, size doğru harcama yaptıracaktır. Neye ne kadar harcama yapacağınızı tahmin ederek hareket edin. Fazla harcama yapmamak için kendinizi ve ailenizi bilinçlendirin. Önceliklerinizin neler olduğunu kesinlikle unutmayın.

Kişisel Bakımınızı Erteleyin

Eğer kişisel bakımınıza önem veren biriyseniz, paranız olmadığında tasarruf etmek için ilk olarak bu alandan vazgeçmelisiniz. Çünkü kişisel bakım, para harcayacağınız alanların başında gelir. Üstelik kişisel bakıma harcanan para hiç de az değildir. Paranız olmadığında kişisel bakıma vereceğiniz parayı giderleriniz için kullanmalısınız. Paranız olana kadar kişisel bakımı hayatınızdan bir süreliğine çıkarmalısınız.

Ancak kişisel bakım yapmadan duramam derseniz, bu bakımı kendi başınıza yapmalısınız. Evinizde kişisel bakım ürünlerinizi kullanarak gerekli olan bakımı kendinize yapabilirsiniz. Sıkışık olduğunuz bu dönemde kişisel bakıma para harcamanız çok yanlış olur. Tasarruf etmek istiyorsanız, bir süreliğine bu durumu kabullenmeniz gerekir. Ayrıca kendi işinizi kendinizin yapması, her zaman tasarruf etmenizi sağlar.

Bütçe Planı Yapın

Paranız olmadığında yaptığınız bütçe planı sayesinde kalan paranızı dengeli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle bütçe harcamalarınızı tespit edin. Bu harcamalara ne kadar para vereceğinizi belirleyin. Bütçenizi planlı bir şekilde yönetirseniz, hiç paranız olmadan da bir süre yaşayabilirsiniz.

Bütçe planında denge çok önemlidir. Nereye ne kadar harcama yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Elinize bir kağıt-kalem alarak kendi tablonuzu oluşturabilirsiniz. Bütçe planı yapmanızın dışında önemli olan bir husus daha var. Oluşturduğunuz plana uymak da önemli bir detaydır. Eğer planınıza sadık kalmazsanız, tasarruf edemezsiniz. Bu nedenle tasarruf etmekte kararlı olmanız şarttır. Plana istikrarlı olarak uymanız gerekir.

Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın

Alkol-sigara gibi kötü alışkanlıklara sahipseniz, tasarruf etme için bunları da bırakmanız gerekir. Çünkü bunlar en fazla harcama yaptığınız alanlardan biridir. Eğer sigarayı veya alkolü bırakırsanız, bu alanda yapmış olduğunuz tasarruf size büyük katkı sağlayabilir. Ay sonuna kadar bu alandan kalan para başka ihtiyaçlarınıza gidebilir.

Böylece temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak parayı elde edebilirsiniz. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak ciddi anlamda tasarruf sağlar. Paranız olmadığında tasarruf edeceğiniz alanlardan biri mutlaka kötü alışkanlıklar olmalıdır. Çünkü bu alanda yapılan harcamalar gerçekten çok fazladır. Gereksiz bir harcama yapmamak için kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın.

Elektrik-Su Gibi Harcamalarınızda Dikkatli Olun

Evinizde fazladan yanan ampulleri kapatın. Ya da düşük dereceli yanan ampullerden kullanın. Kullanmadığınız elektronik eşyaları prizde bırakmayın. Fazla harcanan elektrik size faturanızda yansır. Çamaşır makinesi gibi ürünlerinizi geceleri kullanın. Yemek yaparken ya da özellikle bulaşık yıkarken su kullanımınıza dikkat edin. Musluklarınız su boş yere kesinlikle akmasın.

Eğer bulaşık makinesi kullanıyorsanız, makineniz tam dolmadan bulaşıkları yıkattırmayın. Bu öneriler her ne kadar basit gibi görünseler de aslında size büyük tasarruf sağlarlar. Amacınız tasarruf etmek ise hiçbir şeyi küçümsememelisiniz. Size kâr olarak dönecek her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlamalısınız. Planlı olmak, tasarruf etmenin temel kriterlerindendir. Kafanıza göre harcama yapmayın. Her zaman yarını düşünün.

Alışveriş Yaparken Ucuzluğu Arayın

Alışveriş için dışarı çıktığınız zaman gördüğünüz ilk yerden alışveriş yapmayın. Önce fiyatları inceleyin. En ucuz fiyata en kaliteli ürünü bulmaya çalışın. Ancak ucuz diye kalitesiz bir ürünü almanız yanlış olur. Bu nedenle kaliteli olmasına dikkat edin. Böylece uygun fiyata kaliteli ürün aldığınız zaman tasarruf etmiş olursunuz.

Hediye Almayın

Sevdiklerinize, ailenize ya da eşinize hediye almak isteyebilirsiniz. Ancak bu özelliğinizden bir süreliğine vazgeçmeniz gerekir. Hediye almak, paranızın olmadığı zamanlarda gereksiz harcama yapmanıza neden olur. Bu nedenle hediyelerden uzak durmalısınız. Hediyeye vereceğiniz parayı, daha önemli ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz. Bunun yanında dışarı çıktığınız zaman yemeğinizi dışarda yemeyin. Evde yemeniz tasarruf etmenizi sağlar. Dışarıya çıktığınızda size harcama yaptıracak alanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Paranız Olmadığında Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?
Paranız Olmadığında Tasarruf Etmenin Yolları Nelerdir?

Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Diğer Yollar

Paranız olmadığında tasarruf etmenizi sağlayacak bazı öneriler yukarıda anlatılmıştır.

Bunlar dışında tasarruf etmenizi sağlayacak diğer yollar ise şunlardır:

  • Birçok ihtiyacınızı evden karşılayın.
  • Tasarruf ederken pes etmeyin.
  • Tatil planlarınızı erteleyin.
  • Aracınız varsa bir süreliğine toplu taşımayı tercih edin.
  • İmkanınız varsa kendi sebzelerinizi yetiştirmeye çalışın.
  • Yemek yaptığınızda artarsa ertesi güne saklayın.
  • Hazır gıdalar tüketmeyin.

Tüm bunları yerine getirdiğiniz zaman paranız olmasa da çok fazla zorlanmazsınız. Tasarruf ederken önem vermeniz gereken tek şey, kararlı olmaktır. Tasarruf etmeye karar verdiğiniz zaman planlarınızdan asla vazgeçmeyin. Dilerseniz, tasarruf konusunda uzmanından yardım alabilirsiniz. Böylece daha profesyonel bir plan çerçevesinde tasarruf etmiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu